Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Čekstajl Adama Junka

Módní uvolnění. Domácí šik pohodlí a bavlna vítězí

Vystačíme s „hubenějším“ šatníkem, zjistililidé v karanténě. Tudíž by do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vystačíme s „hubenějším“ šatníkem, zjistililidé v karanténě. Tudíž by do... | foto: Dyzajn market

Jaké to bude, až to přejde? Otázka, která se v souvislosti s koronavirem přetřásá v každém odvětví, a tudíž i v módě. Jak se změní, nebo už dokonce změnil náš přístup k odívání, rozebírají exkluzivní magazíny (ty se perou s extrémním poklesem inzerce a z tlustých biblí se staly tenké brožurky) i všechny webové stránky věnující se módě (ty zas recyklují i půl roku staré články o trendech, protože přece fashion svět zpomalil a chce dělat nadčasovější kousky).

Pár tipů by Čekstajl měl. Už jednou jsem na těchto řádcích rozebíral, že upjatost zejména pracovní módy se rozvolní. Teď přišel britský The Guardian dokonce s myšlenkou, že se smráká nad pečlivě krejčovsky vysoustruženými střihy obleků, kostýmků, šatů vhodných do práce. Není to nemožné. Neznamená to ale konec dobré návrhářské práce a kreativity s jehlou nebo šicím strojem.

To jsem si uvědomil při procházení tradičního prázdninového Dyzajn marketu (koronavirem již podruhé přesunutého před Veletržní palác). Designu lačných lidí tu bylo dost. A nabídka odpovídala tomu, že jsme si navykli na pohodlí domácího oblečení, ale přesto chceme vypadat šik. Jestli něco skutečně vládlo oděvní tvorbě, byly to šaty z různě odlehčené nebo naopak hutné teplákoviny. Pohodlné, údržba víc než snadná, ale přitom v nich dámy vypadaly upraveně, a ne že si vzaly jen dlouhé triko po partnerovi. S teniskami volnočasové, s páskem a botami na klínku či podpatku dostatečně elegantní i do práce.

A přesně tohle v různých obměnách nás čeká v módě. Klíčem bude pohodlí, protože se málokomu bude chtít vracet k ultraslim střihům. Ostatně již zmiňovaný The Guardian také v jedné reportáži předvídá, že lidem se nebude chtít pasovat znovu do uzounkých a mnohdy nepoddajných džínsů. Že by tu byl konec jedné éry základního stavebního prvku šatníku dlouhonohých „missek“?

Zároveň ale platí, že i kdybychom třeba kvůli podzimním vlnám respiračních onemocnění kolidujících s koronavirovou nákazou zase zůstali více v „domácích kancelářích“, nezpustneme zcela. A nebudou nám stačit ty jedny naše oblíbené tepláky sem tam s dírkou. Lidé se více navštěvují, tudíž se do šatníků tlačí i více a trochu lepšího oblečení na doma. Jasně že nebudou pánové doma pochodovat v „domácím obleku“, teda pokud se nejmenují Michal Horáček.

Totéž mimochodem platí o vlasech. Střihy na milimetr přesně dotažené nemají teď zrovna velkou šanci. Nikdy nevíte, kdy zase bude váš kadeřník nedostupný týdny nebo třeba i měsíce. Takže je třeba, aby vlasy vypadaly upraveně déle. A také barevné variace se víc přibližují původní barvě nositele (ano, i šedivá je čím dál více in), aby pak zejména vás osobně (okolí to fakt tolik netrápí) nedrásaly příliš nápadné odrosty.

Upřímně nic z toho není nikterak nové a koronavirem zapříčiněné. Všechno tohle se pomalu samo prosazovalo už roky. Jen epidemie a s ní spojené nepříjemnosti všechny tyto trendy podtrhly a posílily. Takže do příštích měsíců: hlavně pohodlně a uvolněně.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Bývala jsem královna diskoték, teď jezdím na traktoru, směje se vinařka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na řetízku se jí pohupuje stříbrný traktůrek, na zádech má vytetovaný kombajn. Z Košic to vzala do jihomoravské vesnice...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.