Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Co vás maminka nenaučí aneb Jak rozeznít ženu

Magazín

  11:04aktualizováno  20. února 10:04
Ve slušné společnosti není moc míst, kde by se za střízliva skloňovala slova „vibrátor“ a „klitoris“ v každé třetí větě. Na seminářích sexkoučinku se nikdo nečervená, snad jen ze začátku. Vždyť lidé sem chodí - s příslibem, že jejich sexuální život už nebude nikdy jako předtím - hlavně pomoct sami sobě.
Orgasmus - ilustrační foto

Orgasmus - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Víte, že k vyvrcholení nepotřebujete genitálie? Znám ženu, která ho zažívá pokaždé, když si čistí zuby. Bohužel si ale myslela, že ji posedl démon, a raději přešla na ústní vodu. Známé jsou i případy lidí, kteří si po úrazu páteře našli jiné erotogenní zóny na těle," vypráví početným posluchačům na semináři TED americká publicistka Mary Roachová.

ČTĚTE TAKÉ:

Semináře TED (Technology, Entertainment, Design - tato nezisková organizace sdružuje lidi z oblasti technologie, kultury a designu) s podtitulem "Myšlenky, které stojí za to šířit" známe už i u nás. Řečník chodí po pódiu a za velmi krátký čas má obecenstvu sdělit to, co má na srdci. Roachová právě přednáší na téma Deset věcí, které jste nevěděli o orgasmu.

Lidé se tváří v tvář takovému tématu buď rozpačitě usmívají, nebo se pohoršují a raději koukají do země. Kromě vyprávění o slasti z ústní hygieny stihne Roachová posluchače informovat i o tom, že vyvrcholení člověk může dosáhnout také po smrti, vzrušit se stimulací kolene nebo že orgasmus "léčí" škytavku. Nebo že právě prožívání orgasmu mělo pomáhat císařovně Marii Terezii k plodnosti, jak jí to radil její dvorní lékař.

Na stud není čas Že spoustu podobně překvapivých věcí, které Roachová popisuje, o svém těle nevědí, se shodlo i patnáct žen ve věku od pětadvaceti do pětačtyřiceti, které se sešly na semináři Orgasmická žena. Z takového názvu asi naskočí leckterému muži husí kůže, ale účastnice překvapivě nejsou žádné postarší hippie, které se baví jen o tajemných energiích, ani vášnivé vyznavačky tantry a dalších východních filozofií.

Přílišná snaha partnera je stresující
Do semináře se některé přihlásily proto, že chtějí vylepšit partnerský život, jiné proto, že jim to po dětech s mužem nejde. Některé to nemají vůbec, partneři dalších se zase snaží až moc a jejich přílišná snaha je stresující, zatímco jiní se snaží málo a rozhovory o intimním životě zcela odmítají. Jsou tu také ženy, které si nesou trauma z dětství a neumí se svým tělem komunikovat, což je i podle lektorky jedna z nejdůležitějších věcí, aby to fungovalo.

Nikomu se ze začátku do mluvení o intimnostech nechce. "Kdo vás nejvíc poučil o vlastním orgasmu? Rodiče? Sourozenci? Přítel? Spolužáci? Knihy? Nebo snad vaše tělo?" ptá se těchto žen Julie Poupětová, zatím jediná zdejší oficiální sexkoučka, která se své profesi věnuje od roku 2007.

Mezi sexkoučinkem a sexuologií je podobný rozdíl jako mezi psychoterapií a psychiatrií. Na jedné straně stojí vystudovaný lékař, který využívá osvědčené metody a léky, na druhé straně člověk, který spíše než státem posvěcené diplomy vlastní certifikáty, často ze zahraničí. Sexkoučink ovšem využívá i metod, které jsou pro tradiční medicínu nepřijatelné. V některých případech klienty dokonce učí masturbovat: radí ženám, jaké jsou základní "hmaty", učí je se uvolnit a pracovat s dechem. A klientů se může i dotýkat. "Za celou praxi jsem to ale udělala jen dvakrát," podotýká Julie Poupětová.

Jak rozeznít ženu
Orgasmická žena je levnější, skupinová varianta individuálních schůzek. Ty vyjdou na 1200 korun za hodinu (což je zhruba dvojnásobek částky, kterou člověk zaplatí za sezení u psychologa nebo psychoterapeuta), kdežto tři hodiny "skupiny" stojí 750 korun.

Poupětová, která vystudovala vývojovou biologii a klinickou imunologii na Karlově univerzitě, pořádá semináře jak pro ženy, taky pro muže (třeba ten s názvem Jak rozeznít ženu) a také pro páry (například Rituál intimního spojení).

"V kurzu se mi líbila otevřená mluva o tématech, která pro mne byla dlouhou dobu tabu. Seminář by měl být hlavně pro muže, aby věděli, jak na partnerku, protože ještě pořád preferuji to, že orgasmus by ženě měl vyvolávat muž a i on by ho přitom měl mít," popisuje svoje zkušenosti dvaapadesátiletá účastnice jednoho ze seminářů. Některé trvají i celý víkend. Novinkou v nabídce je Masturbační workshop (trvá dva dny a stojí 2500 korun). Je určený pro všechny, kteří už za sebou nějaké to cvičení mají, a počítá se při něm s plnou nahotou.

Kde hledat intimní "hotspoty"
Zatím ale během sezení všichni zůstávají po celou dobu oblečení, rozložení po karimatkách v sále pražského meditačního a cvičebního centra Druna. Julie Poupětová přednášku doprovází slidy na počítači, pouští instruktážní videa, popisuje anatomii. Jednou z prvních věcí, kterou se posluchačky dozvědí, je například to, že v dnešních učebnicích pro mediky není do detailů popsaná ženská anatomie intimních partií.

"Existují různé výzkumy ženského orgasmu, dřív záleželo hlavně na tom, jestli odborník získal na takové téma mecenáše. Freud například tvrdil, že klitoris není nic jiného než zakrnělý penis a jediné pravé vyvrcholení je to s pomocí vaginy. Dovedete si představit, že žijete ve společnosti, která věří podobným tvrzením? Nejslavnější sexkoučka na světě Betty Dodsonová učí, že jediný pravý orgasmus je naopak ten klitoriální. Byla by nejspíš první, kdo by Freudovi nakopal zadek, kdyby se potkali," rozčiluje se přednášející.

Další z překvapivých zjištění je, že klitoris je dlouhý i víc než deset centimetrů a je na něm dvakrát víc nervových zakončení než na penisu - osm tisíc. Lektorka také osvětlí, kde je G bod a další důležité "hotspoty" ve vagině. Mluví i o tom, jak uvolnit svaly pánevního dna, které jsou pro prožitek důležité, a klientky učí cviky, které vedou k jeho relaxaci a posilování. Některé se dají dělat i u žehlicího prkna.

"Ženám, které pracují ve vysokých funkcích, se tvoří hlavně testosteron, mužský hormon. K tomu, aby se cítily dobře jako ženy, potřebují hlavně oxytocin," vysvětluje sexkoučka. Pokračuje tématem, jak probíhají fáze vzrušení u ženy a jak u muže. Odkazuje přitom na práci doktora Masterse a jeho asistentky - a pozdější manželky - Johnsonové, kteří od konce padesátých let zkoumali průběh lidského vyvrcholení na dobrovolnících v laboratoři.

Nejdůležitější je podle sexkoučky touha, pak teprve přichází vzrušení. "Tvrdit, že orgasmus je jenom o fyziologii, je jako přiznávat se k víře, že krása života spočívá v tepové frekvenci, trávení a vylučování," uzavírá Poupětová.

Bedna plná zázraků
Po teoretické části přichází praktická. Julie Poupětová sáhne do krabice, kterou má vedle sebe, a vytahuje několik pomůcek - masážních hlavic a vibrátorů. Některé strojky fungují na baterku, jiné se musí zapojit do sítě. Každý kousek nechává kolovat. Největší pozdvižení ale způsobí hlučná mašina velikosti PET lahve, kterou vytáhne úplně nakonec.

"Původní účel je k rozmasírování ztuhlé šíje, Američané ale přišli i na jiný způsob, jak ho používat. Strašně dobře se to prodává," popisuje přístroj sexkoučka a nechává ho decentně otestovat i svoje posluchačky. O silném vrnění, které nepřeslechnou ani u sousedů, pak člověk může směle tvrdit, že ho vydává vysavač. "Komu nepomůže tohle, má vážný problém," uzavírá diskusi sexkoučka.

Kompletní text spolu s dalšími články k tématu vyšel ve víkendovém vydání LN

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...