130 let
Christina Lambrechtová

Christina Lambrechtová | foto: Profimedia

SIERING: Jsou kvóty k něčemu? Odchod Christiny Lambrechtové z vlády nikoho nemrzí

Volá Berlín
  •   15:00
„Nesnáším loučení, jsem dál a v hlavě mě máš…“ Písnička Michala Davida popisuje přesný opak závěru kariéry dnes již bývalé německé ministryně obrany Christiny Lambrechtové. Její loučení trvalo dlouho a v hlavách nezůstane.

Ministerstvo obrany je díky německému feminismu od prosince 2013 doménou žen. Již Ursula von der Leyenová, první žena na tomto postu, který byl do té doby mužskou doménou, se začala věnovat tématům, jež pro armádu byla poněkud cizí. Na její agendě byly sociální problémy jako místa v mateřských školách pro děti vojáků, ploché televizory, lednice a kvalita koupelen v kasárnách a slib kvalitnějšího spodního prádla pro vojáky a vojínky. Tyto problémy měly větší prioritu než špatné vybavení armádní technikou a neobsazená místa v armádě.

Volá Berlín

Danuše Siering žije v Berlíně a Praze. Založila česko-německé vydavatelství Black Swan Media a pořádá Česko-německé salony.

Danuše Siering

Po raketovém vzestupu Leyenové v Bruselu přebrala ministerské žezlo Annegret Kramp-Karrenbauerová, nenazývaná jinak než AKK. Do svého nástupu neměla s armádou pražádné zkušenosti. To jí zlomilo vaz. Vydržela dva roky, s rychlým odchodem se rozplynul i její sen stát se kancléřkou. Ve vzpomínce zůstane její přání nechat si na rozloučení zahrát píseň z westernu Sedm statečných. V prosinci 2021 předala AKK svůj post Christině Lambrechtové.

Od prvního okamžiku jsem měla pocit, že se bývalá ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež ve vládě Angely Merkelové cítí v nové funkci jak ve špatném filmu. V novém vládním uspořádání se chtěla stát ministryní vnitra, ale tento post získal jiný kolega. Scholz se stal vězněm svého slibu zajistit rovné zastoupení mužů a žen mezi osmi ministry své strany SPD. A pro Lambrechtovou zůstala – z důvodů parity – už „jen“ obrana. O té nevěděla a dodnes neví nic.

Lambrechtová a její předchůdkyně jsou příkladem, když kvóty převáží nad kvalitou a kompetence ustupují do pozadí. Lambrechtová v armádě skutečně působila jako slon v porcelánu a pro média byla vděčným terčem. Ať už společný výlet se synem na palubě vrtulníku bundeswehru, nebo její silvestrovská zdravice Ukrajině v pozadí s ohňostrojem.

Chybějící sebereflexe se projevila i ve zdůvodnění, proč odstupuje. Na vině jsou média! „Měsíce trvající zaměření médií na mou osobu jen stěží umožňuje objektivní zpravodajství a diskusi o vojácích a vojákyních, bundeswehru a rozhodnutích v oblasti bezpečnostní politiky v zájmu občanů Německa,“ napsala Lambrechtová ve svém odstupujícím prohlášení.

Dlouhé týdny se objevovaly zprávy o její neschopnosti, opozice žádala už od léta její odstup. Scholz ale nad ministryní do poslední chvíle držel ochrannou ruku – ještě v prosinci pro deník Süddeutsche Zeitung řekl: „Bundeswehr má prvotřídní ministryni obrany.“ Nepomohlo to. Devatenáctého ledna 2023, po 13 měsících ve funkci, „byla odstoupena“ a na její místo nastoupil Boris Pastorius. Sice muž, ale osvědčený politik.

Čeká na něj obrovská práce. 265 000 zaměstnanců v německé armádě potřebuje opět získat důvěru ve své vedení. Chybí letouny, zbraně a munice, nefunguje armádní technika, náhradní díly jsou nedostatkovým zbožím. Z nově dodaných 18 tanků Puma nefunguje dobře ani jeden.

Řečeno slovy Andrého Wüstnera, předsedy Svazu německých ozbrojených sil: „Jsme víceméně nazí. Situace v bundeswehru je nejistá, je obtížnější než kdykoli předtím.“ Stav německé armády nyní zajímá nejen Němce. Celá Evropa sleduje stav německých dodávek zbraní na Ukrajinu. Ministerstvo obrany teď opravdu potřebuje pevnou ruku a jasný směr.

Chystáte se do Berlína?

Milovníci surrealismu mají do 29. ledna poslední šanci navštívit výstavu v Muzeu Barberini v Postupimi: Magie Salvadora Dalího, Maxe Ernsta a Reného Magritta.

Autor: Danuše Siering