Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

‚Šperk jako suvenýr z temné reality.‘ Avantgardní klenotník Zdeněk Vacek z dua Zorya otevírá sólový ateliér

Zdeněk Vacek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Vacek | foto: David Turecký

Zdeněk Vacek byl v posledních letech činný především v duu Zorya, které sbíralo ceny a prestižní zakázky doma i v zahraničí. Po loňském konci Zoryi se vrhá na sólovou dráhu. A jeho představa o tom, co chce vytvářet pod novou značkou Zdeněk Vacek Fine Jewellery, je jasná. Jedinečné klenoty na zakázku a limitované high-end série šperků z drahých kovů a drahých kamenů, mezi něž budou patřit i neopakovatelné snubní a zásnubní prsteny.

Zdeněk Vacek

 Tvrdý chladný kov převádí Zdeněk Vacek do měkkých organických tvarů. Citlivými kombinacemi materiálů evokuje fascinující křehkost i energickou živelnost přírody. Jako vyučený zlatník a klenotník se v Praze několik let věnoval luxusním starožitným šperkům a po straně rozvíjel vlastní tvorbu. První samostatnou kolekci šperků představil na Designbloku v roce 2005 a přinesla mu ocenění Talent roku. Úspěšnou premiérou na prestižní české události zároveň začala úzká spolupráce s dlouholetým partnerem, designérem Danielem Poštou.

„Začal jsem používat Fine Jewellery proto, abych se vymezil a dal najevo, že chci tvořit opravdu unikáty. Chci se co nejvíce přiblížit impresionistům a chci vystihnout vibrace myšlenky špičkovým řemeslem. Šperk vnímám jako vzpomínku na něco jedinečného. Artefakt, amulet, luxusní suvenýr z temné reality, která se neustále mění a pulzuje v mé mysli,“ říká Vacek.

Vizí Vackovy nové značky je propojit klenotnické řemeslo se zvukem, pohybem a videem, kde se pak stírá hranice jednotlivých kreativních oborů. Kolekce budou doprovázet krátká videa na pomezí artvidea a reklamy od předních umělců. „K mému klenotnickému rukopisu patří experimentování s materiály i překračování do jiných oborů a obecně hledání nového. Baví mě propojovat neslučitelné. Vytvářet kontrast. Precizní řemeslo vs. technologie. Tam směřuji a jsem sám zvědav, jak se vše bude vyvíjet“ vysvětluje Vacek.

Studio Zdeňka Vacka bude otevřeno od konce května na stejné adrese jako původní showroom značky Zorya. Nové prostory přitom budou společným showroomem s oděvní značkou Port of Stars.

Prsten Zdeňka Vacka

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...