Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tipy CZECHDESIGNu: legendární zmenšeniny i červený Kafkův dům

Design

  6:00
Nezisková organizace CZECHDESIGN opět přichází se zajímavými tipy z české designové scény. Tentokrát se soustředí na prosinec a do hlavní role obsadila barvy.

designSUPERMARKET 2013 foto: designSUPERMARKET

Barvy odjakživa něco znamenají, něco vyjadřují a k něčemu odkazují. Jsou zástupnými symboly anebo mohou fungovat samostatně, dávají věcem tvar. A v  designu toto všechno platí dvojnásobně!

1 × červená

Na první prosincový týden se chystá sedmý ročník designSUPERMARKETU, výkladní skříně mezinárodního nezávislého designu prezentující převážně mladé tvůrce a studenty vysokých škol. V rámci tohoto ročníku startuje nový projekt prodejní výstavy s názvem REDESIGN, který byl poprvé v menším zastoupení představen na letošním Budapest Design Week. Hlavní roli v něm hraje červená. Kurátoři projektu oslovili několik českých a jednoho maďarského designéra, aby vytvořili redesign svého oblíbeného produktu v červené barvě a předběhli tak prognózy barevných trendů. Tým designSUPERMARKETU se rozhodl dát červenou módnímu diktátu a udělal dobře.

designSUPERMARKET, 4. – 8. prosince, Kafkův dům v Praze, více ZDE.

REDESIGN

1 × bílá

Nebudeme dělat, že v CZECHDESIGNU ignorujeme Vánoce. Vybrali jsme proto pro vás tip pod vánoční stromeček, který je celý v bílém a hodí se jak pro dospělé, tak i pro náročné, designu chtivé děti. Je to domeček pro panenky vytvořený jako věrná zmenšená kopie rodinné vily dánské designérské hvězdy Arne Jacobsena z roku 1928. Konečně budete moci říci, že máte doma něco od Arne Jacobsena.

Více se dozvíte ZDE

Zmenšená kopie rodinné vily dánské designérské hvězdy Arne Jacobsena z roku 1928

1 × růžová

Růžová barva je barvou selat, jak praví kanovník na účet kouzelníkova spodního prádla ve Vančurově Rozmarném létě. Ale nebývá to tak vždy. Projekt komunitního sdílení kol pro všechny – ReKola – má růžovou v náplni práce. Staré i novější kola, která se jim podaří získat, nabarví na růžovo jako poznávací znamení a na ochranu proti zlodějům. Přestože ReKola utrpěla od spuštění projektu v letošním létě ztráty na vozovém parku, nevzdávají se a dál budují svůj sen o růžových kolech pro každého Pražana.

Více informací naleznete ZDE.

ReKola

1 × zelená

V designu neznamená zelená jenom barevné pojetí, ale i odvětví designu šetrného vůči přírodě, tzv. ekodesign nebo design tvořený z přírodních produktů. Výsledné produkty často v zelené barvě jsou. To platí i o křehkých přírodních výtvorech Lenky Hrubé. Pracuje s živými květinami a jinými rostlinami a vytváří kokedamy a aeária. Také nabízí k prodeji originální designové ptačí budky. Vstupte do jejího neobyčejného květinářství Zahrada na niti ve Školské ulici v Praze nebo navštivte její instalaci na letošním designSUPERMARKETU.

Více o netradičním květinářtsví ZDE.

Zahrada na niti

TIPY OD CZECHDESIGNU

Začátkem každého měsíce vám neziskovka CZECHDESIGN připomene, na co byste následujících 30 dní neměli zapomenout a co je zajímavého nejen na české designové půdě. A proč zrovna CZECHDESIGN? Podpoře a propagaci českého designu se věnuje už deset let, provozuje Galerii/CZD zaměřenou na design (Vojtěšská ulice v Praze), pořádá workshopy pro veřejnost a soutěže pro designéry. Myslíme si, že se CZECHDESIGNU tyto aktivity velmi daří a mohl by být skvělým designovým rádcem pro čtenáře serveru Lidovky.cz. V CZECHDESIGNU tipy připravuje Edita Mikolášková.

Nezisková organizace CZECHDESIGN

Autoři:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...