Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká jupka funguje stejně dobře jako sako Chanel, říká Zuzana Osako

Design

  6:10
Slova jako je „jupka“ či „kacabajka“ dnes potkáte snad už jen v lidových písničkách nebo tak maximálně v regionálním muzeu. Pokud však neznáte Zuzanu Osako, třicátnici z Moravy, která se po létech strávených v Japonsku věnuje oživování českého folkloru.

Zuzana Osako foto: Archiv Zuzany Osako

Lidovky.cz: Jako modelka jste sjezdila svět. Jak vás po návratu napadlo věnovat všechny své aktivity tak regionální záležitosti, jako je český kroj?
Žila jsem v Japonsku už několikátým rokem, učila jsem se tam techniku zenové malby a malovala spíš japonské motivy a jednoho dne jsem prostě začala malovat naše kroje. Zaměřila jsem se na detaily ručních prací-výšivek a malovaných ornamentů na mašlích. Na ostrově Kjúšú jsem pod názvem „Slovácké mašle“ uspořádala první malou výstavu. Po návratu do Česka jsem ilustrovala tradiční výjevy na rodné Jižní Moravě a vstoupila také do správní rady Jihomoravské komunitní nadace, kde vznikl projekt „Živý folklor“.

Lidovky.cz: O co v něm šlo?
Portrétovala jsem babičky v krojích a ony mi přitom vyprávěly o oblékání a svém životě. A když mi pak nadšeně ukazovaly své skříně, rozhodla jsem se, že s tím musím něco udělat. Požádali jsme jako nadace o evropský grant na vytvoření kolekce oděvů, kterou jsem sama navrhla. Měla jsem vymyšleno, jak specifický tradiční oděv představit mladším generacím. Jenže z Bruselu v regionech chtěli podporovat asi něco jiného a grant nám neudělili. Já už ale měla přesnou představu, jak by šlo vše realizovat a tak jsem vytvořila značku Tradice.

Jupka, od délek k pasu, až po tříčtvrteční kabátek, který ze střihu klasické...

Lidovky.cz: Jak vaši módu přijímají zákaznice zvyklé na globální oděvní řetězce?
Vyhledávají nás ty, které oslovuje dobře ušitý oděv na míru, z krásných materiálů a který lichotí ženské postavě bez ohledu na to, zda je žena hubená nebo má plné tvary. Líbí se jim hodnoty, jako je kvalita a nadčasovost, které v sobě kroj nese. Není to ani zdaleka vždy touha po něčem vyloženě folklorním. Nicméně patriotismus určitou roli hraje a převládá u našich zákaznic, které žijí v zahraničí a chtějí naši kulturu prezentovat oděvem.

Lidovky.cz: Který váš model je nejoblíbenější?
Jupka, od délek k pasu, až po tříčtvrteční kabátek, který ze střihu klasické jupky vychází. K jupkám si ženy pořizují sukně a vzniká tak kostýmek anebo šaty, které barevně ladí. Jupka je, podle mého názoru, symbolem našeho ženského kroje a současně v šatníku ženy, ať už je odkudkoli, funguje stejně dobře, jako sako Chanel.

Lidovky.cz: Jak vaše střihy vznikají?
Popravdě – velice pomalu. Z muzeí a soukromých depozitů si půjčíme původní oděvy, jupky, kacabajky, spodní prádlo, blůzky a zkoumáme jejich střihy a krejčovské detaily. Většinu specifických prvků se snažíme zachovat a upravujeme siluetu tak, aby ji ženy v moderním světě rády nosily. Průběžně práci konzultujeme s odborníky. Naše sukně a šaty mají výraznou linii pasu, sukně hezky leží na bocích, vyhýbáme se jakýmkoli faldům látek, které by nebyly slušivé. Silueta má vždy podtrhnout přednosti nositelky a mít šmrnc. V detailech vždy zůstává tradiční odkaz a naše zákaznice si dnes mohou vybrat už z pěkného portfolia střihů.

Lidovky.cz: Máte v příbuzenstvu ještě nějakou ženu, která by kroj nosila denně?
Denně nosila kroj má prababička, maminka maminčiny maminky, která s námi žila, když jsem byla malá. Pamatuji se, jak byla pořád krásná. Dnes na tuto tradici navazuji až já.

Lidovky.cz: Jaká oblast ilustrátorství vás baví nejvíc?
Baví mě všechno, maluji odmalička, takže dělám jak fashion ilustrace, tak folklorní motivy. Spolupracuji s několika nakladatelstvími, ilustruji knihy, kreslím pro značky luxusního zboží, ale třeba i pro výrobce hudebních nástrojů. Vlastně důležitější než to, co kreslím, je pro mě vztah s klientem, jestli se vzájemně spoluprací obohatíme a jestli je při té práci pohoda.

Lidovky.cz: Jak nejraději trávíte volný čas?
Já vážně skoro pořád kreslím. Ale samozřejmě čas dělím mezi mé tři děti, jejich sportovní a umělecké aktivity, hodně jezdíme do přírody. Ráda zajdu i na koncert, výstavu nebo do divadla.

Lidovky.cz: Zasáhla vás nějak kampaň MeToo? Jaký na ni máte názor?
Samozřejmě jsem si jí všimla na sociálních sítích,aktivně se do ní zapojily i ženy, které mám na facebooku mezi přáteli. Je to celkově mnohovrstevnatý problém, k němuž se nejde povrchně vyjadřovat jednou větou. Je určitě těžké, když se někdo rozhodne psychicky intimní problém sdílet veřejně.

Lidovky.cz: Sledujete současné politické dění? Myslíte, že jsou Češi k politice lhostejní?
Sleduji a málokdy zaznamenám nějaký skutečný hluboký a originální názor. Spíš je to takové sportovní fandění pro nějaký tým. To ale není nic nového, stejně jako povaha politické scény, na níž se pořád něco děje – charakter toho, co se děje, se historicky v podstatě nemění.

Denně nosila kroj má prababička, maminka maminčiny maminky, která s námi žila,...
Men in blue

Lidovky.cz: Jaký máte vztah ke zvířatům?
Líbí se mi nezávislá povaha strakatých koček a třeba koně mě učí pracovat s respektem. Velmi ráda pozoruji ptáky, protože sním o létání. Dívám se na různá zvířata v přírodě a kreslím je. A protože jsem z vesnice, mám ještě ráda slepice, to jsou vtipné holky.

Lidovky.cz: Kdybyste měla možnost narodit se jako jiný tvor, čím byste chtěla být?
Pták, třeba sokol.

Lidovky.cz: Mají to ženy v životě těžší?
Nemyslím si to. Jsem ráda ženou. 

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat