6. března 2019 5:06 Lidovky.cz > Relax > Design

Česká módní značka připomíná oběti a prohřešky komunismu

Česká módní značka připomíná zvěrstva komunismu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká módní značka připomíná zvěrstva komunismu | foto:  My Dear Clothing

Česká značka My Dear Clothing vyrobila novou řadu triček. Nejde ale o trička s motivy, na které jsme u nich běžně zvyklí. Mladí tvůrci totiž tentokrát prostřednictvím jejich módy připomínají důležité milníky z naší novodobé historie.

Trička vznikla k třicetiletému výročí Sametové revoluce a prodávat se začala symbolicky k 25. únoru, který máme v paměti ukotven jako den, kdy se u nás v roce 1948 začaly přepisovat dějiny. 

Nová trička na první pohled vypadají jako merchandise hardcorové kapely k jejímu aktuálnímu turné. Zdání ale klame. Při bližším zkoumání totiž zjistíte, že tou „kapelou“ je KSČM, jejíž „tour Star & Cherries“ trvala od roku 1948 až do roku 1989. Místo koncertních zastávek jsou na zadní části triček vypsaná nejzásadnější data z doby komunistické nadvlády. Součástí je také stručný popis toho, co se tenkrát odehrálo či jaký to mělo další dopad na dění v tehdejším Československu.

Česká módní značka připomíná zvěrstva komunismu

Na je tričku vyobrazeno jedenáct největších křivd a nespravedlností, které se u nás za komunismu staly. S jejich výběrem pomohl klukům z My Dear Clothing historik. Pomyslná tour začíná únorem 1948, kdy komunisté na dalších 41 let nastolili „vládu jedné strany“. V rychlém tempu pak následují další události jako například zmasakrování členů Junáka, poprava Milady Horákové, proces s československými hokejisty, invaze vojsk Varšavské smlouvy nebo soudní proces s členy hudební skupiny The Plastic People of the Universe. Poslední zastávku představuje 17. listopad 1989.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz