16. května 2016 7:11 Lidovky.cz > Relax > Design

Češka vyrábí s nulovým odpadem, dostala se do luxusní londýnské výlohy

Módní návrhářka Martina Špetlová navrhuje své modely s velkým důrazem na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Módní návrhářka Martina Špetlová navrhuje své modely s velkým důrazem na... | foto: Archiv MArtiny Špetlové

Martina Špetlová patří mezi nejvýraznější české oděvní návrháře. Letos zabodovala i v zahraničí. Vůbec jako první Češka se může pochlubit tím, že její věci prezentoval ve výloze londýnský obchodní dům Selfridges.

Návrhářka studovala design a oděvní tvorbu právě v britské metropoli. Doposud své kolekce pravidelně představovala i na pražském fashion weeku. Jak se do výlohy slavného domu s luxusem dostala? Obchodní dům Selfridges letos spolupracoval s Centrem pro udržitelnou módu (Center for Sustainable Fashion) na své každoroční talentové platformě Bright New Think. Tento rok se zaměřili na modní návrháře, kteří mohli prokázat zaměření na životní prostředí svým šetrným způsobem výroby a také inovativním designem.

„Jako součást projektu nám Selfridges věnovali své známé obchodní výlohy a také prostory. Já jsem byla vybrána pro výroby textilií. Spolupracuji již druhou sezónu s holandskou koželužnou ECCO, která produkuje ze 75 % svou produkci na biopalivu a pracuje přímo s organickými farmáři. ECCO mi dodává kůži a já pracuji s jejich dílnou, kde experimentuji s jejich kůží,“ vysvětlila designérka, jejíž práce byla ozdobou výlohy po tři měsíce.

Módní návrhářka Martina Špetlová navrhuje své modely s velkým důrazem na...
Módní návrhářka Martina Špetlová navrhuje své modely s velkým důrazem na...

Na poli udržitelné módy jde Špetlová ještě dál. Snaží se například dosáhnout nulového odpadu. To znamená, že při produkci využívá počítače, které materiály řezají a pokud i přesto něco zbude, materiál věnuje studentům. Navíc protkávání kožené textilie, pro které je značka české návrhářky známá, se dělá také v Holandsku, kde pracují s uprchlickou komunitou tkalců a řemeslníků.

Co přesně bylo ve výloze vystaveno? „Každé obchodní okno mělo reprezentovat práci návrháře a náš jednotlivý přístup k udržitelnosti. Já jsem vytvořila svými protkávanými panely svět mého oděvu, prostor, do kterého se můžete ponořit a pochopit provedení stavby oděvu, struktury protkávané textilie,“ uvedla Špetlová s tím, že tento úspěch vnímá jako potvrzení jisté kvality své práce.

Selfridges navíc chystá otevření galerie ve třetím patře obchodu. S názvem „Designers Gallery“ bude prezentovat práce tvůrců, mezi nimi bude od července právě i česká návrhářka.

tohTomáš Holý

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz