Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Designový nožík z Mikova slaví úspěch, stal se módním doplňkem

Design

  8:27
Nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku vsadila na design. Novou kolekci kapesních zavíracích nožů navržených výtvarníky prodává jako módní doplněk. Řekl to ředitel společnosti Miloš Pařík. S novou kolekcí pocket firma vyhrála soutěž Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku - Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Nože navrhlo studio Olgoj Chorchoj. Úspěch slaví i tradiční rybička.

Nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku vyhrála se svou novou kolekcí kapesních zavíracích nožů Pocket soutěž Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Nože navrhlo studio Olgoj Chorchoj. foto: ČTK

Firma začala v roce 2013 spolupracovat se studiem Olgoj Chorchoj. O dva roky později vznikl prototyp nože, který pod názvem pocket představila na Designbloku. Tam získal cenu Nejlepší nový výrobek. Teď se celá kolekce pocket probojovala do finále soutěže Czech Grand Design a designérská dvojice Michal Froněk a Jan Němeček vyhrála pro Mikov cenu v kategorii Výrobce roku.

„Určitě je to pro nás čest a vyznamenání, protože do finále jsme postoupili přes takové soupeře, jako je vůz Superb nebo sklárny Moser. Zároveň je to velký závazek, protože vysoce nasazená laťka by se už neměla snižovat. A důraz na design proto i nadále bude jedním z klíčových prvků i při návrzích dalších nožů,“ uvedl Pařík.

Nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku vyhrála se svou novou kolekcí...
Nožířská firma Mikov z Mikulášovic na Děčínsku vyhrála se svou novou kolekcí...

Zájem o novinku je mimo jiné u prodejen, které se specializují na designové výrobky. „Ukazuje se, že kolekce si nachází své místo i v prodejnách módy pro muže a obchody s doplňky k oblečení,“ zmínil Pařík. Cena začíná na částce 4123 korun za nejmenší variantu.

Mikov vyrábí také nože na zakázku, lovecké, outdoorové nože nebo nože určené záchranářům. „To, čím se lišíme od ostatních velkovýrobců nožů, je především to, že naše nože obsahují velký podíl ruční práce. Nevznikají tedy na plně automatizovaných linkách někde v zahraničí, ale na každém je možno spatřit originální přístup českých mistrů nožířů. Někdy říkám, že naše nože mají duši,“ popsal ředitel podniku, který proslavila po celém světě rybička.

Spor o rybičku

Otvírací nožík v podobě ryby loni poznamenal spor výrobce s prodejcem čínských padělků. Soud nakonec rozhodl, že společnost Orion musí zaplatit za prodej čínských padělků rybiček Mikovu odškodnění 300 000 korun. „Jsme rádi, že se díky sporu ukázalo, že originální rybička je stále stoprocentně českým nožem. A že, i když je to jednoduchý a levný nůž, tak i u něj je důležitý způsob provedení a kvalita,“ zmínil ředitel.

Nekvalitní napodobenina firmu poškodila, zároveň jí přinesla reklamu. Loni Mikov prodal 90.227 kusů nožíku rybička, což je největší množství za posledních deset let. Oproti minulým letům číslo představuje nárůst o 40 procent. Rekordní byl v roce 2015 i jejich export, přibližně třetina vyrobeného množství byla vyvezena do zahraničí, a to hlavně do USA. Tam je rybička považována za raritu, protože v zámoří není obvyklé, aby rukojeti nožů byly tvarovány do podoby zvířat.

Jako úspěšný hodnotí Mikov celý loňský rok. Tržby meziročně vzrostly o 12 procent na 44,7 milionu korun. Zisk činil dva miliony korun. Letos by ráda společnost se sedmdesáti zaměstnanci a historií dlouhou přes 220 let výsledek loňského roku ještě překonala.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...