Znám to od řady svých movitějších kamarádek i známých: koupí si nový byt a začnou zařizovat. Investice do bytového designéra se jim zdá příliš vysoká, a tak se řídí hlavně podle časopisů o bydlení a katalogů nábytkářských firem. Nic proti jedněm ani druhým, právě v takové chvíli dokážou být skvělými pomocníky.
Bohužel ale stejně tak často uškodí. Domácí budovatelé pak sice žijí v "bytě snů", ovšem na polovinu zařízení se bojí sáhnout, aby si tu krásu nezničili. Mnohé takto vzniklé byty navíc trpí tím, že jsou sice "jako ze žurnálu", ale každý pokoj z jiného...
Interiérová designérka Martina Černá radí začít v bodě nula. Budování stylu a základního konceptu vašeho životního prostoru totiž začíná ještě před úvahami, čím ho naplnit. "Podlahy, okna, obklady, ale taky kuchyňská linka – do těch by mělo jít nejvíce finančních prostředků, protože vytvoří v podstatě neměnný základ vašeho domova," upozorňuje Černá. "Na rozdíl od nákupu nábytku nebo doplňků to není jen rychlá a krátká investice, ale řešení s výhledem do budoucnosti."
V návaznosti na tyto prvky je pak potřeba vybrat barvené kombinace. I ty, stejně jako základ místnosti, by měly být v podstatě neutrální. "Vybírejte vždy jednu paletu barev, nejlépe teplé zemité nebo studenější šedé tóny." Pro začátek je nejsnazší kombinovat barvy podle vzorníků, které běžně mívají na stojanech v hobbymarketech nebo v každé prodejně barev a laků.
Ani s množstvím materiálů bychom to neměli přehánět, obzvlášť když mícháme dohromady různé styly. Neutrální dřevěné nebo jednobarevné podlahy a velkoformátová dlažba nebo obklady v jednom odstínu udělají mnohem lepší dojem než PVC s psychedelickými motivy. Naivní obrázky a výrazné vzory si schovejte do dětských pokojů.
Jak se ale nenechat převálcovat obrovskou nabídkou? "I já jsem při zařizování vlastních bytů hrozně přelétavá a chtěla bych mít všechno, co vidím," směje se Martina Černá. Na potlačení takového nutkání, které často popadne asi každého z nás, má základní designérskou radu: pořídit si plánovací půdorys.
Na milimetrovém papíře můžete snadno řešit velikostní proporce a pohybovat s vystříhanými kostičkami nábytku tak dlouho, až se vám bude jejich rozestavění zdát ideální.
Počítačově jen mírně pokročilí mohou zkusit jednoduše ovladatelný software se sugestivním názvem Sweet Home 3D (www.sweethome3d.eu). S pomocí velké vestavěné knihovny nábytkových objektů si byt nakreslíte a program, který je zdarma, vám pak váš plán dokonce převede do 3D modelu, kterým lze "procházet".
Krásný jako setkání všech vysněných prvků na nástěnce
Stylisti a eklektici. Do těchto dvou skupin by se dali rozdělit lidé podle toho, jak zařizují svoje byty. První milují jakýkoli čistý styl, od retra přes noblesu až k minimalismu. Druzí míchají, co jim přijde pod ruku. V obou kategoriích se ovšem vyskytují jedinci, kteří tohle umění ovládají, a pak patlalové, jejichž domov bez cizího zásahu prostě dobře vypadat nebude.
Pro zvládnutí obou přístupů je sice nutná určitá dávka intuice, ale řadu pravidel se může snadno naučit každý. Nedocenitelným pomocníkem je designérská nástěnka. Může se jí stát třeba velký arch papíru nebo polystyrénová deska, podstatné ale je, aby se na ni vešly všechny vzorky barev a látek, fotky vybraných kusů nábytku i stávajícího vybavení, i vzorek podlahy se hodí. Ve chvíli, kdy se to všechno ocitne na jedné ploše, vás už spíš trkne, jestli by si některý ze zamýšlených kusů či vzorů nezasloužil raději zrušit.
Když si nejste úplně jistí svými schopnostmi, je lepší začít s kombinací dvou různých stylů nebo tím, že do stylového interiéru zkusíte přidat jednu nebo dvě věci odjinud.
Jako nejjednodušší pomoc proti roztříštěnosti funguje kombinování pomocí stejného materiálu, případně barvy nábytku. Zkuste vybrat tři ladící barvy, dvěma z nich vymalovat stěny a třetí natřete různý nábytek. Nebo naopak. Místnost se pak sladí skoro sama.
"Důležité je uvažovat nadčasově a neplýtvat penězi na věci, které hned vyjdou z módy," radí Martina Černá. "Lepší než kytičkovaná pohovka je neutrální sofa oživené barevnými polštáři." Poučka, že méně je více, pak platí i pro počet kusů nábytku v místnosti. Solitéry, byť stylově různé, vypadají mnohem lépe než prostor zahlcený věcmi.
Vystylovaný byt je na nic, když se v něm člověk necítí doma
Uctívaná americká bytová designérka Jane Cumberbatchová tvrdí, že styl bydlení 21. století by měl být zároveň romantický, levný, přirozený, jednoduchý, funkční, snadno dekorovatelný, domácký, nadčasový, lehký, venkovský, rodinný, ekologický a moderní. Mimo jiné tím chce říct, abychom se v zařizování obydlí vrátili ke zdravému rozumu.
"Vždycky nejpodstatnější je cítit se doma dobře," zdůrazňuje designérka Černá. Přestat se ohlížet na to, co si o nás pomyslí známí nebo jak přesně jsme některý pokoj viděli zařízený v časopise.
Když si přestaneme takovými otázkami přidělávat starosti a začneme se soustředit na své skutečné touhy a potřeby, s pomocí popsaných pár pravidel a rad – a aspoň se špetkou dobrého vkusu – se povedený obrázek vysněného domova vynoří sám.