Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zábavný design Daniela Piršče

Design

  11:47
Rejnoci, letadýlka, ptáci i růžičky. Pokud je v nějakém interiéru potkáte v podobě 3D tapet, díváte se téměř jistě na dílo designéra Daniela Piršče.

Daniel Piršč: Váza Petrol foto: Reprofoto

Design s vtipnou nadsázkou
První Pirščova 3D tapeta vznikla pro jednu bratislavskou kavárnu. Prostor se nachází v blízkosti vody, což designéra inspirovalo k tomu, aby jako motiv výzdoby podniku použil kapky vody. Z dosud neviděného způsobu užití porcelánu v interiéru se ve velmi krátké době stal trhák – a prakticky také poznávací znamení Pirščovy tvorby. Tapety dnes vznikají v nejrůznějších tvarech a variantách, některé z nich designér dokonce zdobí zlatem či platinou.

Daniel Piršč: Roza

Kromě dnes už slavných 3D tapet se Daniel Piršč věnuje zejména užitému designu. Mezi první produkty, díky kterým jej coby jedinečného designéra začala vnímat i širší veřejnost, patří i kávový servis Maryša, který zdobí lebka se zkříženými hnáty, a slánka a pepřenka Zepelin ve tvaru legendární vzducholodi.

Ani další jeho tvorba nečekala na uznání dlouho, velkou odezvu zaznamenala váza V Vase s reliéfním dekorem, tvarem plechovky inspirovaná váza Petrol nebo váza Filigrán, která byla zařazena do prestižní publikace Czech 100 Design Icons. Za pozornost ale stojí i promyšlené drobnosti, jakými jsou například uzávěr na vína Torpedo nebo stojánek na vajíčka ve tvaru miny.

Úspěch Daniela Piršče totiž tkví v kombinaci dokonalého technického zpracování porcelánu a pořádné porce nadsázky. A to ve světě designu, ve kterém se každý tvůrce bere smrtelně vážně, funguje jako zázračný elixír.

Sviťte růží
Všechny jeho produkty vznikají v mikulovském ateliéru na Kozím Hrádku, který Daniel Piršč vytvořil přebudováním bývalé obřadní síně. Součástí ateliéru je i miniaturní prodejní galerie, ve které je prakticky denně možné autora zastihnout.

Daniel Piršč: Váza Filigrán

Mezi zatím poslední Pirščovy realizace patří rejnoci, kteří plují pod stropem restaurace brněnského hotelu Noem Arch, nebo kolekce svítidel Roza pro českou společnost Lasvit. Právě něžná světla ve tvaru růží si získala mimořádnou pozornost na London Design Festivalu. Další přehlídka, tentokrát domácí Designblok, Pirščovi přiřkla Cenu šéfredaktorů za instalaci, kterou v pražské zoo připravil pro prezentaci židle Vegetal od Vitry, a talíř Tralalák mu zase zajistil nominaci na cenu Czech Grand Designer v roce 2008.

Díla Daniela Piršče si kromě jeho domácího ateliéru můžete prohlédnout v prodejnách Qubus, v designshopu galerie DOX nebo v prodejnách Futurista a Modernista.