Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Design

Dvojice, která vychovává nejsilnější generaci umělců. Je zázrak, že škola nikdy nevyhořela, smějí se Velčovský s Pekařem

Maxim Velčovský a Milan Pekař | foto: David Turecký

Premium Rozhovor
Když vás popadne chuť koupit si vázu od českého designéra, nevyhnete se těm s krystalickými květy od Milana Pekaře (41) ani porcelánovým holinkám Maxima Velčovského (45). Dva fousaté designéry kromě vášně pro nádoby na květiny spojuje i vedení Ateliéru keramiky a porcelánu na UMPRUM. Dvojice, která vychovává jednu z nejsilnějších generací mladých umělců, letos slaví deset let svého tvůrčího partnerství.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Proč před dvaceti lety rostly v keramickém ateliéru rajčata? Jak na gymnazistovi poznat, že místo práce na počítači by se měl věnovat práci s hlínou? A co by studentům netolerovali, i když oba mají sympatie pro provokaci? S vedoucím Ateliéru keramiky a porcelánu, Maximem Velčovským, a jeho asistentem, Milanem Pekařem, sedíme v učebně na pražské UMPRUM.

Milan Pekař
Maxim Velčovský

Vysoká okna nabízí nádherný výhled na Hradčany i spoustu světla, které dopadá na studentské práce. U zdi jsou vystavena Cukrátka, velkoformátové keramické plastiky studentky Terezy Slukové. Velkou část ateliéru zabírají i hliněné prstence Dávida Valoviče, které po složení tvoří třímetrový monument. A roh patří dlouhému kajaku, který vyrobil Milan Pekař v době, kdy si dával od keramiky pauzu.

Kulisy ateliéru je třeba si užít, zakráto se totiž přestěhují do nových uměleckých dílen v Mikulandské ulici. I setkání obou mužů je vzácné. Osobně se totiž Maxim Velčovský s Milanem Pekařem setkávají poprvé od pandemické pauzy až kvůli našemu rozhovoru.

Ateliér keramiky a porcelánu společně vedete už deset let. Oslavujete?
Maxim Velčovský:
Zatím na to nedošlo. Ono to tak uteklo.

Milan Pekař: Poslední rok a půl nebyl oslavování příliš nakloněn. S Maximem jsme se naposledy viděli na přijímačkách v únoru.

M.V.: Symbolickou oslavu jsme ale měli před dvěma lety. Tehdy uplynulo sto let od doby, kdy náš ateliér založila Helena Johnová, takže na to studenti reagovali svými pracemi a společně jsme vytvořili malou výstavu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!