Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Dvojice, která vychovává nejsilnější generaci umělců. Je zázrak, že škola nikdy nevyhořela, smějí se Velčovský s Pekařem

Maxim Velčovský a Milan Pekař | foto: David Turecký

Premium Rozhovor
Když vás popadne chuť koupit si vázu od českého designéra, nevyhnete se těm s krystalickými květy od Milana Pekaře (41) ani porcelánovým holinkám Maxima Velčovského (45). Dva fousaté designéry kromě vášně pro nádoby na květiny spojuje i vedení Ateliéru keramiky a porcelánu na UMPRUM. Dvojice, která vychovává jednu z nejsilnějších generací mladých umělců, letos slaví deset let svého tvůrčího partnerství.

Proč před dvaceti lety rostly v keramickém ateliéru rajčata? Jak na gymnazistovi poznat, že místo práce na počítači by se měl věnovat práci s hlínou? A co by studentům netolerovali, i když oba mají sympatie pro provokaci? S vedoucím Ateliéru keramiky a porcelánu, Maximem Velčovským, a jeho asistentem, Milanem Pekařem, sedíme v učebně na pražské UMPRUM.

Milan Pekař
Maxim Velčovský

Vysoká okna nabízí nádherný výhled na Hradčany i spoustu světla, které dopadá na studentské práce. U zdi jsou vystavena Cukrátka, velkoformátové keramické plastiky studentky Terezy Slukové. Velkou část ateliéru zabírají i hliněné prstence Dávida Valoviče, které po složení tvoří třímetrový monument. A roh patří dlouhému kajaku, který vyrobil Milan Pekař v době, kdy si dával od keramiky pauzu.

Kulisy ateliéru je třeba si užít, zakráto se totiž přestěhují do nových uměleckých dílen v Mikulandské ulici. I setkání obou mužů je vzácné. Osobně se totiž Maxim Velčovský s Milanem Pekařem setkávají poprvé od pandemické pauzy až kvůli našemu rozhovoru.

Ateliér keramiky a porcelánu společně vedete už deset let. Oslavujete?
Maxim Velčovský:
Zatím na to nedošlo. Ono to tak uteklo.

Milan Pekař: Poslední rok a půl nebyl oslavování příliš nakloněn. S Maximem jsme se naposledy viděli na přijímačkách v únoru.

M.V.: Symbolickou oslavu jsme ale měli před dvěma lety. Tehdy uplynulo sto let od doby, kdy náš ateliér založila Helena Johnová, takže na to studenti reagovali svými pracemi a společně jsme vytvořili malou výstavu.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat