Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Design

V Ostravě začne festival udržitelné módy ReFashion, potrvá celý měsíc

V Ostravě začal festival udržitelné módy ReFashion, potrvá celý měsíc foto: ReFashion

Celý měsíc bude letos trvat v Ostravě festival udržitelné módy ReFashion, který začne v pátek a sobotu festivalem ReFashanda v pavilonu A na výstavišti Černá louka. V dalším programu budou například výstavy, tvůrčí dílny či bazary oblečení.
  10:05

„Festival nabídne bohatý doprovodný program v podobě přednášek, besed a módních přehlídek, ale také workshopy, kde se návštěvníci přiučí řemeslům a tradičním textilním technikám. Součástí ReFashandy je Regionální tržiště s produkty a výrobky regionálních firem a organizací zaměřených na gastro a rukodělné výrobky,“ uvedla produkční festivalu ReFashion Jana Jílková.

Vstup na ReFashandu je zdarma, otevřena bude v pátek od 09:00 do 18:00 a v sobotu od 09:00 do 17:00. Páteční program bude dopoledne určen žákům a studentům, kteří se například díky pracovníkům Centra tradičních technologií Příbor dozví o textilních materiálech v dobách nouze a uvidí ukázku krejčoviny. „Studenti Střední školy uměleckých řemesel Ostrava-Zábřeh navrhli vlastní kolekci oblečení, kterou předvedou na módních přehlídkách,“ uvedla Jílková.

Pro širokou veřejnost bude od 12:00 připraveno promítání tematických filmů, přednášky třeba o renovacích krojů či historii textilního průmyslu na Krnovsku nebo módní přehlídka ostravské rodinné značky Marva de Luxe. V řemeslné zóně se po oba dny bude například tkát na ručním tkalcovském stavu či kolíkovém stávku, paličkovat, háčkovat, plést i tisknout pomocí domácích tiskátek.

Designéři by měli spolupracovat a podporovat se, říká organizátorka módních přehlídek a designových akcí

Slezskoostravský hrad připravuje výstavu ECO? Český design směrem k udržitelnosti. „Od 1. dubna do 31. května můžete zhlédnout několik produktů, na kterých je znázorněno, co tak skloňovaná udržitelnost znamená a zda jsou výrobky opravdu vyráběny s citem k udržitelnosti a šetrně, nebo jde o pouhý marketing,“ uvedla Jílková.

V komunitním centru Makovice v Ostravě-Porubě se 14. a 15. dubna uskuteční výměna oblečení (takzvaný swap) a tvůrčí dílna s přešíváním, 24. dubna se bude konat také v Sekáči Zábřeh. Celá jarní šňůra swapů Swapuj a šij se pak bude konat v Trojhalí Karolina. „První termín se uskuteční ještě v rámci ReFashion, a to 26. dubna od 16:00. Kouzlo výměny oblečení mohou návštěvníci objevovat také 21. května a 28. června,“ uvedla Jílková.

Tichá voda břehy mele. Samouk Martin Kohout zdárně konkuruje zavedeným designérům

V Loděnici ve Slezské Ostravě se 27. dubna uskuteční tvůrčí dílna Správná péče jako základ luxusního šatníku. Galerie výtvarného umění Ostrava bude 29. dubna hostit akci Přines, vyměň a přešij, na kterou budou moci lidé donést oblečení, které už nenosí a je jim ho líto vyhodit. Podrobnější informace a kompletní program najdou zájemci na internetových stránkách festivalu.

Autor:

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...