Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Festival světla v Eindhovenu: Češi ukázali cestu kybersvětem budoucnosti

Design

  8:10
Jubilejní desátý ročník populárního festivalu světla Glow, který se konal v holandském Eindhovenu, představil přes 40 světelných projektů od umělců z celého světa. Mezi těmi, které budily největší zájem a obdiv, byla světelná projekce „Hidden Towers“, kterou na festival přivezlo české umělecké seskupení The Macula.

Jubilejní desátý ročník populárního festivalu světla Glow, který se konal v holandském Eindhovenu, představil přes 40 světelných projektů od umělců z celého světa foto: Martin Peša

Členové umělecké skupiny The Macula přivezli do Eindhovenu 17 metrů vysoké nafukovací planetárium, které vypadalo jako obrovská sněhová koule nebo vesmírný objekt, který právě přistál na náměstí uprostřed města (De Markt) a samo o sobě budilo velký zájem a zvědavost i během dne. Večer pak mohli návštěvníci sledovat strhující světelnou 3600 produkci, která je provedla surreálním kybersvětem budoucnosti. Dokonalý prostorový dojem měli ti, kteří se dostali dovnitř, ale i zvenčí to byla strhující podívaná.

Autoři se nechali inspirovat americkým spisovatelem sci-fi románů Williamem F. Gibsonem, předním představitelem takzvaného kyberpunku. The Macula povznáší videomapping za pomoci špičkových technologií na úroveň skutečného umění. „Na festivalu jsme měli úžasné projekce videomappingu, letos máme videomapping dokonce ve 3D, ale to, co předvádí The Macula, posouvá světelné umění zase dál a to je pro Glow nesmírně důležité,“ prohlásil jeden z organizátorů festivalu Loek Sijbers.

Jubilejní desátý ročník populárního festivalu světla Glow, který se konal v...
Jubilejní desátý ročník populárního festivalu světla Glow, který se konal v...

Design a moderní technologie

Festival světla Glow je totiž známý především svými inovativními projekty, a ačkoliv se občas nevyhne některým líbivým, ale o to více divácky úspěšným, naprostá většina zde prezentovaných projektů ukazuje možnosti nových technologií a využití světla jako uměleckého nástroje.

Inovace a experimenty se světlem předvádí především část festivalu nazvaná Glow NEXT, kde se prezentují nové projekty, které jsou výsledkem spolupráce kreativního designu s průmyslem high-tech. Až na jeden tady všechny projekty mají světovou premiéru. „Rádi bychom dokázali, že světlo je víc než jen pouhá lampa. Chceme návštěvníky upoutat a pohltit,“ řekl jeden z organizátorů GLOW NEXT Rambout Frieling.

Kde jinde než v Eindhovenu by se toto mělo odehrávat. Region, jehož prosperitu nastartovalo právě světlo (byl zde v roce 1891 založen Philips) a kde se design a moderní technologie potkávají a dávají vzniknout inovativním projektům zlepšujícím kvalitu života v mnoha oblastech, patří k nejvíce „smart“ – chytrým regionům v Evropě.

Příroda a architektura, Provence se 13 terabyty

Cílem letošního festivalu s mottem „Nature and Architecture“ bylo ukázat význam a krásu světla v přírodě i architektuře měst. Návštěvníci tak obdivovali atraktivní video projekce jako například tu s názvem Diplopia na čelní fasádě zdejší katedrály od uměleckého sdružení Onionlab z Barcelony, jejíž dojem umocnily 3D brýle. Měli ale také možnost vnímat poetičnost světla prostřednictvím projektů v parcích kolem místní říčky Dommel.

Z těch například Light Wave-světelnou vlnu odrážející se na vodní hladině ze studia Tjep (Frank Tjepkema), les devadesáti velikánských svítících pampelišek vyrobených z devíti tisíc odpadních pet lahví od francouzské umělkyně Olivie d ́Aboville nebo nasvícenou a ozvučenou dlouhou řadu stromů v parku, která svojí majestátností skutečně vytvořila dojem monumentální přírodní Katedrály, jak se projekt od německé skupiny Forum Inter Art nazývá.

Zcela unikátní byl projekt slavného mexického umělce Gustava Avilese s názvem Utopian City nebo obrovská projekce digitálních obrazů v ultravysokém rozlišení inspirovaná krajinami Provence, jak je tvořil Vincent Van Gogh. Toto digitální dílo s názvem Pleasant Places s daty o celkové velikosti 13 terabytů vytvořil vizuální umělec Davide Quayola, který se nedávno účastnil i pražského festivalu Signál.

Glow a The Macula

Od svého založení v roce 2006 se Glow rozrostl a stal jedním z nejvýznamějších festivalů světla v Evropě, známý především inovativními projekty. Těší se velké popularitě a v posledních letech jej navštěvuje přes půl milionu návštěvníků. The Macula zde nebyli poprvé, již vloni upoutali svojí projekcí Stereo, kdy rozpohybovali jeden z kostelů ve městě. Jejich letošní prezentaci podpořilo České centrum v Rotterdamu. „Velmi si vážíme toho, že jejich vystoupení patřilo k absolutní špičce festivalu, stejně jako vloni,“ nechala se slyšet Hana Schenková z Českého centra.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor: