Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Kodaň jako inspirace pro Prahu, do Česka míří dánská architektka Saaby

Kodaň | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kodaň | foto: Zdeněk Lukeš

Kodaň, Amsterodam, Vídeň, Curych jsou města, která se pravidelně umisťují na předních příčkách mezinárodního hodnocení kvality života. V čem jsou výjimečná? Čím se české prostředí může inspirovat v plánování a architektuře? Dánskou perspektivu vztahu mezi architekturou a kvalitou života představí v nadcházejících dnech v Praze architektka Tina Saaby. Přijíždí do Prahy na pozvání občanského sdružení KRUH.

Již na začátku listopadu se v Praze představila architektka Dorte Mandrup. V kině Světozor na ni 3. prosince naváže Tina Saaby.

Kodaň se od šedesátých let stala laboratoří současné architektury a řešení současných problémů směrem k udržitelné společnosti. Dánská metropole stojí v čele hnutí za Zelené město a má politické ambice a touhu stát se do roku 2025 CO2 neutrální.

Další výzvou je vize Dánska stát se do roku 2050 bezfosilní zemí. Strategické plánování města, které se opírá o tzv. Finger plan, byl poprvé definovaný v roce 1947. Probíhá v otevřené spolupráci představitelů města s jeho obyvateli a zaměřuje se především na rozvoj města jako kvalitního místa pro život.

Tina Saaby (Dánsko):

Kodaň - Město pro lidi

03/12/2015, 19:30, Kino Světozor

Jak fungují celoměstské strategie v Kodani a jaké cesty vedou k naplnění vize stát se nejlepším místem pro život – metropolí pro lidi? Tina Saaby, která působí od roku 2010 v pozici architektky města Kodaně, nabízí jedno z možných řešení: „Snažíme se diskutovat o tom, co architektura s lidmi dělá, spíš než jak vypadá.“ Své zkušenosti z dánské metropole a konkrétní příklady toho, jak lze zvýšit atraktivitu a kvalitu městského prostředí pro své obyvatele nabídne během přednášky v Praze 3. prosince.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?