Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Funkcionalistická Liskova vila v Hradci se stala kulturní památkou

Design

  6:31
HRADEC KRÁLOVÉ - Prvorepubliková funkcionalistická vila od architekta Oldřicha Lisky v Hradci Králové se stala kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, které vyhovělo návrhu města z dubna 2016. Vilu nyní využívá živnostenský úřad magistrátu.

Prvorepubliková funkcionalistická vila od architekta Oldřicha Lisky v Hradci Králové se stala kulturní památkou. foto: ČTK

„Ministerstvo vilu na seznam památek zapsalo jako soubor domu s pozemkem i oplocením,“ řekl mluvčí radnice Petr Vinklář. Naposledy byl v Hradci Králové na seznam památek loni zapsán prvorepublikový vodojem na kopci svatého Jana.

Dušan Sam Jurkovič aneb Slovenští architekti v českých zemích

Liskova vila z roku 1932 je součástí prvorepublikové blokové zástavby vycházející z Gočárova regulačního plánu Hradce Králové. Stojí v západním cípu městské památkové zóny ve Střelecké ulici. Liska byl autorem návrhu a zároveň stavebníkem a uživatelem vily. V Hradci Králové Liska navrhl například i původní městské lázně na Eliščině nábřeží.

Obytná vila i ateliér

Objekt byl navržen a do roku 1947 také využíván jako obytná vila s projekčním ateliérem. Později prostory domu i zahrady využívala mateřská škola, v 90. letech si ji pronajímaly politické strany. Vila má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a obytnou střechu. Součástí objektu je malá zahrada s bazénkem a s oplocením. V přízemí byla umístěna kancelář a v patře bylo vlastní bydlení.

Stavba si přes pozdější změny využití zachovala velké množství původních prvků a konstrukcí a areál vily jako celek je velmi dobře dochován. „Unikátní jsou posuvná ocelová okna s ocelovou špaletou v patře objektu, která jsou po obnově,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta. Jde podle něj o experimentální konstrukci navrženou Liskou, kdy rámy i křídla oken jsou na místě složena z jednotlivých pásků a úhelníků za použití tisícovek vrutů. Výrazným uměleckým prvkem v interiéru je podle Falty krb s obkladem s barevnými úzkými pásky, které se objevují i na vstupní části fasády.

Prvorepubliková funkcionalistická vila od architekta Oldřicha Lisky v Hradci...

Ministerstvo kultury ve svém rozhodnutí konstatovalo, že segmentové prohnutí stavby respektující tvar významné městské komunikace dokládá architektův cit a vnímání i pro širší oblast sídelní struktury. „Stavba je výrazně vertikálně i horizontálně členěna a její hmotu potrhuje fasáda se střídajícím hladkým světlým provedením a tmavými obklady evokujícími cihly, které jsou pro město Hradec Králové typické,“ uvedlo ministerstvo.

Žádost města o zapsání vily mezi kulturní památky podpořily také Královéhradecký kraj a Národní památkový ústav.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...