Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Funkcionalistická Liskova vila v Hradci se stala kulturní památkou

Design

  6:31
HRADEC KRÁLOVÉ - Prvorepubliková funkcionalistická vila od architekta Oldřicha Lisky v Hradci Králové se stala kulturní památkou. Rozhodlo o tom ministerstvo kultury, které vyhovělo návrhu města z dubna 2016. Vilu nyní využívá živnostenský úřad magistrátu.

Prvorepubliková funkcionalistická vila od architekta Oldřicha Lisky v Hradci Králové se stala kulturní památkou. foto: ČTK

„Ministerstvo vilu na seznam památek zapsalo jako soubor domu s pozemkem i oplocením,“ řekl mluvčí radnice Petr Vinklář. Naposledy byl v Hradci Králové na seznam památek loni zapsán prvorepublikový vodojem na kopci svatého Jana.

Dušan Sam Jurkovič aneb Slovenští architekti v českých zemích

Liskova vila z roku 1932 je součástí prvorepublikové blokové zástavby vycházející z Gočárova regulačního plánu Hradce Králové. Stojí v západním cípu městské památkové zóny ve Střelecké ulici. Liska byl autorem návrhu a zároveň stavebníkem a uživatelem vily. V Hradci Králové Liska navrhl například i původní městské lázně na Eliščině nábřeží.

Obytná vila i ateliér

Objekt byl navržen a do roku 1947 také využíván jako obytná vila s projekčním ateliérem. Později prostory domu i zahrady využívala mateřská škola, v 90. letech si ji pronajímaly politické strany. Vila má dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží a obytnou střechu. Součástí objektu je malá zahrada s bazénkem a s oplocením. V přízemí byla umístěna kancelář a v patře bylo vlastní bydlení.

Stavba si přes pozdější změny využití zachovala velké množství původních prvků a konstrukcí a areál vily jako celek je velmi dobře dochován. „Unikátní jsou posuvná ocelová okna s ocelovou špaletou v patře objektu, která jsou po obnově,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče magistrátu Jan Falta. Jde podle něj o experimentální konstrukci navrženou Liskou, kdy rámy i křídla oken jsou na místě složena z jednotlivých pásků a úhelníků za použití tisícovek vrutů. Výrazným uměleckým prvkem v interiéru je podle Falty krb s obkladem s barevnými úzkými pásky, které se objevují i na vstupní části fasády.

Prvorepubliková funkcionalistická vila od architekta Oldřicha Lisky v Hradci...

Ministerstvo kultury ve svém rozhodnutí konstatovalo, že segmentové prohnutí stavby respektující tvar významné městské komunikace dokládá architektův cit a vnímání i pro širší oblast sídelní struktury. „Stavba je výrazně vertikálně i horizontálně členěna a její hmotu potrhuje fasáda se střídajícím hladkým světlým provedením a tmavými obklady evokujícími cihly, které jsou pro město Hradec Králové typické,“ uvedlo ministerstvo.

Žádost města o zapsání vily mezi kulturní památky podpořily také Královéhradecký kraj a Národní památkový ústav.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat