26. listopadu 2014 6:52 Lidovky.cz > Relax > Design

Galerie Trafačka zmizí, končí kvůli demolici a novému činžáku

Pražská Galerie Trafačka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská Galerie Trafačka. | foto: ČTK

PRAHA Pražská galerie Trafačka po osmi letech končí. Výstavní prostor a ateliéry výtvarníků musí ustoupit demolici a výstavbě nového obytného domu. Trafačka proto chystá poslední kolektivní výstavu a rozlučku s rezidenty i veřejností na 5. prosince.

„Od roku 2006 proběhlo v prostorách Trafačky více jak 150 výstav, koncertů, workshopů, festivalů, přehlídek, projekcí a divadelních představení. Ve jménu DIY (Do It Yourself) se společné prostředí rozrostlo do několika oddělených celků – galerie s vlastním graffomatem, velkoformátové haly a soukromého dvora s výhledem na pronajatých 31 ateliérů v přilehlém pavlačovém domě,“ připomněla Blanka Čermáková, koordinátor Trafačky.

Galerie Trafačka byla v uplynulých letech zejména sídlem streetartových výtvarníků - mezi nimi například Jan Kaláb alias Point. Galerii se také podařilo pořádat výstavu americké fotografky Marthy Cooper. Ta jako jedna z prvních mapovala v USA graffiti a hiphopovou scénu v 70. a 80. letech. Jejímu objektivu tak neunikl například Keith Haring.

Co bude dál?

„Na základě vypovězení smlouvy s Pražskou správou nemovitostí, a. s. prostory Trafačky přechází od února 2015 zpět vlastníkovi, který jej částečně zdemoluje a z části přestaví na obytný dům. Současní rezidenti hledají zatím ne zcela úspěšně nové prostory pro svoji tvůrčí a výstavní činnost,“ doplnila Čermáková.

Pro rok 2015 plánuje Trafačka zkompletovat fotografie a vydat knihu věnující se historii galerie.

tohTomáš Holý