26. října 2014 6:58 Lidovky.cz > Relax > Design

Banksyho divoký týden: nejdřív hoax a pak zničená dívka s perlou

Banksyho dívka s perlou ještě opřed tím, než byla poškozena vandalem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banksyho dívka s perlou ještě opřed tím, než byla poškozena vandalem. | foto: Banksy.co.uk

Streeartový umělec britského původu Banksy má za sebou hodně pestrý týden. Nejdřív světová média chrlila zprávy o jeho zadržení a odhalení „maskovaného“ výtvarníka. Následně se ukázalo, že jde pouze o poplašnou zprávu. Den poté se samotný Banksy stal cílem jiného útoku, jeho nejnovější počin zničil vandal.

Jedná se o graffiti inspirované slavným obrazem Dívka s perlou. Banksy jej nastříkal na zeď na okraji Bristolu. Místo perly vtipně využil krabičky na zdi, která je součástí alarmu nainstalovaného v objektu. Grafiti však nevydržela bez povšimnutí ani 24 hodin. Zatímco média psala o novém výtvoru, neznámý vandal dívku poškodil v dolní části černou barvou.

Umělec se začátkem týdne stal i terčem nebývalé zprávy. V USA byla totiž na stránkách National Reporter publikována informace, že ikona současného street art byla dopadena policií v Británii během zákroku proti sprejerům. Součástí zprávy byla i údajná fotografie Banksyho a odhaleny jeho osobní údaje. O něco později se však ukázalo, že šlo o hoax, kterého se chytla i přední světová média.

Britský list Telegraf pak citoval Scotland Yard, který potvrdil, že zpráva byla falešná. „Banksyho kvůli vandalismu nezadržujeme, potvrdil mluvčí kriminalistů.

tohTomáš Holý

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na Lidovky.cz