Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Grand designérka roku Nastassia Aleinikava se inspirovala Stravinským i vesmírem

Dominantní postavení má a hlavním inspiračním zdrojem celé série je kometa... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominantní postavení má a hlavním inspiračním zdrojem celé série je kometa... | foto: Taja Spasskova

Když Igor Stravinskij komponoval v roce 1913 Svěcení jara, asi netušil, že se jeho skladba jednou podívá do vesmíru. Vynesly ji tam o čtyřiašedesát let později na takzvané zlaté desce americké sondy Voyager 1 a 2.

Jde o vzkaz mimozemským civilizacím, který kromě ukázky ze Stravinského baletu obsahuje nejrůznější zvuky a obrazy přibližující život na planetě Zemi. (Krátkou větu v češtině na ni namluvil fyzik Václav Kostroun, profesor na Cornellově univerzitě v USA; zní: „Milí přátelé, přejeme vám vše nejlepší.“)

Svěcením jara se inspirovala také šperkařka a česká grand designérka roku Nastassia Aleinikava, která na ní postavila svou kolekci šperků Komety. Ta byla nedávno k vidění v prostoru Whitebox v kutnohorské Galerii středočeského kraje (GASK) a nyní se stěhuje do Prahy na přehlídku Designblok. Festival bude otevřen od 25. do 29. října.

K inspiraci Nastassii posloužila tvz. zlatá deska Voyageru a na ní vesmírem...

Komety, inspirované vesmírným prachem a ledem, obsahují stříbrné náušnice kaffa, brože, prsteny a náhrdelníky. Coby materiál dále posloužily polodrahokamy, acetát celulózy a ready-made objekty, jako jsou použité plátky z kláves ze slonoviny. „Pevně doufám, že se na tyto klávesy hodně hrávalo dílo Stravinského,“ říká šperkařka s běloruskými kořeny.

Druhou část instalace na Designbloku bude tvořit série autorských brýlí NA Eyewear, na níž Aleinikava pracovala se svým mužem Pavlem Kahotským.

Designblok se letos koná už podvacáté. Proto jeho organizátoři Jana Zielinski s Jiřím Mackem vetkli do podtitulu akce moto Oslava. Veletrh nabídne instalace 343 designérů, módních návrhářů či šperkařků. Konat se bude opět na holešovickém Výstavišti, které doplní výstava Manifest v ColloredoMansfeldském paláci u Karlova mostu. Ta má akcentovat různorodé přístupy k tvorbě čtrnácti českých i zahraničních designérů a studií. V expozici se představí například Eva Eislerová, Maxim Velčovský, Ineke Hans, Jorge Penadés, Petr Babák, studio deForm, Jan Plecháč a Henry Wielgus nebo dvojice šperkařů Zorya.

Dále se kolekce skládá z broží, prstenů a náhrdelníků. Nastassia použila také...
Střed kolekce KOMETY tvoří převážně solitérní stříbrné náušnice-kaffy, kde...

Takzvané Superstudio v holešovickém Průmyslovém paláci ukáže novinky osmdesáti českých i zahraničních firem. Nové kolekce nábytku představí značky Master & Master, Meyto, Jelínek či Javorina, svítidla zase uvede Brokis a Bomma, sklářská dílna Rückl nabídne nové interiérové doplňky.

Druhé křídlo paláce bude patřit menším studiím a začínajícím návrhářům. V takzvaném Openstudiu bude připraveno 148 expozic a instalací, kde bude možné si vystavené artefakty rovnou zakoupit. K vidění bude také výběr nejlepších evropských diplomových prací Diploma Selection. Uměleckému designu pak bude věnován prostor lapidária Národního muzea před palácem, kde bude umístěn tzv. Art House. Pro návštěvníky budou připraveny i přednášky, moderované diskuse, divadlo nebo třídenní maraton módních přehlídek.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...