7. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

VIDEO: Ikea? Ne, dokonalý designový nábytek z Česka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Matěj Chabera: Set 01 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Matěj Chabera: Set 01 | foto: Lugi

PRAHA Název Lugi vám možná doposud nic neříkal, pokud však tíhnete k minimalismu, originalitě a české výrobě, měli byste zbystřit. Tato firma totiž otevřela nedaleko Prahy nový showroom a její tvorba se vyvíjí velmi zajímavým směrem.

Firmu Lugi založil Michal Peřina v roce 1994 s tím, že by rád vyráběl kvalitní český nábytek na míru. To se mu velmi dařilo, důkazem jsou například realizace v Anglii (Lugi realizovala interiéry prodejen britské firmy zabývající se pánskou konfekcí T.M.Lewin).

otevření showroomu / showroom opening – LUGI from lugi.cz on Vimeo.

Před dvěma lety však zbystřili i designéři, protože firma začala spolupracovat s mladými českými návrháři a Matěj Chabera (dnes kreativní ředitel firmy) byl za Barovku 02 nominován na Czech Grand Design. "Designová kolekce je pro nás dokonalý způsob, jak ukázat naše řemeslo, náš přístup k materiálu, estetice, funkci a naší extrémní posedlost detaily. Stejné hodnoty se projevují i v našich zakázkových interiérech a už se nám mnohokrát ověřilo, že předvést klientovi reálné do detailu doladěné produkty je lepší strategie, než tisknout úchvatné brožury o nekonečných možnostech," říká dnes Chabera, ale zároveň dodává, že designové kolekce nejsou hlavním tahounem firmy. "Tím pádem si můžeme dovolit dělat je svobodněji a přesně podle našich představ. V budoucnu bychom rádi spolupracovali s dalšími českými a zahraničními tvůrci. Chtěli bychom určitě udělat nějaké produkty s notoricky známým studiem Olgoj Chorchoj, od kterého máme velké očekávání. Například Lucie Koldová a Dan Yeffet jsou nám také sympatičtí, takže uvidíme, co přinese budoucnost." 


Na výlet do Libčic


Start spolupráce s designéry byl určitě krok správným směrem. Dnes firma o zakázky nemá nouzi a důkazem jejich profesionality, čistoty, stylu a vkusu může být i nedávno otevřený showroom v Libčících nad Vltavou. O architektonicky velmi zdařilé rekonstrukci Uhelného mlýna, kterou má na svědomí Michal Peřina s architektem Patrikem Hoffmanem (autor Nové České poštovny na Sněžce, například), určitě ještě uslyšíme.


Nově otevřený Lugi showroom

Nově otevřený Lugi showroom

Podle Chabery chce být Lugi nejlepším výrobcem zakázkového nábytku v Čechách a zároveň se stát dobrou designovou značkou. Nakročeno má určitě dobře, což můžete pousoudit i vy osobně - showroom v Libčicích lze po telefonické domluvě kdykoliv navštívit, po areálu vás provede buď Matěj Chabera nebo majitel firmy Michal Peřina.


PROJEKT COLAB CHABERY A ŽAMPACHA

Set 02 Matěje Chabery.

Set 02 Matěje Chabery.

Novinka Martina Žampacha pro projekt Colab, misky Poly.

Novinka Martina Žampacha pro projekt Colab, misky Poly.

Čistotu a nápad najdete v práci Matěje Chabery i mimo Lugi. S Martinem Žampachem představili na DMY v Berlíně první výsledky projektu Colab 01. Jde o mezinárodní spolupráci designérů, kteří mají na základě určitých pravidel vytvořit funkční design. Prvním pravidlem - heslem byl polygon, linie a úhel. Matěj Chabera navrhl zvýšený dynamický stůl s židlemi ideální pro jakýkoliv brainstorming či jednání, při kterém polovina osazenstva sedí a polovina stojí. Martin Žampach pak navrhl sadu inovativních a interaktivních misek Poly z železa, hliníků a speciálního sandwiche korku a dýhy. Více na www.colabseries.com.
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz