30. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Přetavené ulity i helma za libru. Podívejte se na budoucnost designu

Thomas Gottelier, David Horan, Ed Thomas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thomas Gottelier, David Horan, Ed Thomas | foto: Matěj Chabera

Londýnská Royal College of Art je líhní budoucí kreativní smetánky. Studoval zde designér Jay Osgerby i architekt David Adjaye a první rok má nyní za sebou i český designér Matěj Chabera. Na jeho samotného se zaměříme příště, teď Matěj exkluzivně pro čtenáře Lidovek.cz vybral to nejlepší, co na škole za poslední rok vzniklo.


Výstava RCA Show 2013 představuje diplomové práce 509 studentů ze všech ateliérů londýnské Royal College of Art. Moje reportáž vyzdvihuje projekty, které mě osobně oslovily, a ve kterých vidím potenciál. Věnoval jsem se tvorbě ateliérů Design products, Vehicle design, Footwear design, Fashion a Textiles a se všemi uvedenými studenty jsem jejich práci probral a nafotil. Více informací k výstavě najdete zde.Rachel Jui Chi Chang, Footwear

Rachel představuje schematickou kolekci, která kombinuje nábytkové materiály (dřevo, barevné kovy a kůži) a nechává obuv ve strohém, ale velmi charakteristickém a čistém tvarosloví, které zatím není zatížené ergonomií.

Rachel Jui Chi Chang

Rachel Jui Chi Chang


Georgina Strang, Textiles

Georgina se zabývá vzory a barvením látek. Její projekt se snaží předvést co nejdelikátnější způsob dosažení barevných přechodů a přesných tónů na hedvábí. Instalace tištěných motivů na papíře a aplikovaných motivů na látce funguje velmi dobře.

Georgina Strang

Georgina Strang


Ejing Zhang, Womenswear & Accessories

Ejing vystavuje velmi dotaženou 3D tištěnou dámskou tašku a energickou sadu šperků, které kombinují plast a tkané materiály spolu se dřevem.

Ejing Zhang

Ejing Zhang


Wonseok Jung, Design products

Won si říká "engineering artist" a jeho tvorba je postavená na technicky absolutních dílech, která však pohání poeticky jemný koncept času a jeho mnohá vyjádření. Jeho okřídlená lampa pomalu mává svými karbonovými křídly a hypnoticky uklidňuje své publikum.

Wonseok Jung

Wonseok Jung


Jeongwon Ji, Design products

Jeong objevila způsob jak přetavit ulity korýšů do širokého spektra zcela přírodních bio plastů. Z krabího exoskeletonu se tedy může přímou cestou stát obal pro externí disk. Bio plast se díky své čistotě může kdykoliv vrátit zpět do přírody a projekt tak relevantně vyzdvihuje nesmyslnost klasických odolných plastů u zařízení, která mají krátkou životnost.

Jeongwon Ji

Jeongwon Ji


Kayleigh Thompson, Design products

Kayleigh připravila do detailu dotažený systém pro domácí farmářskou produkci a to od e-shopu až po tiskárnu na samolepky a obalová řešení. Kdokoliv se může zaregistrovat, očesat pěkná jablka na zahradě a během pár minut je mít připravená v balení a v nabídce internetového obchodu.

Kayleigh Thompson

Kayleigh Thompson


Thomas Gottelier, David Horan, Ed Thomas, Design products

Tito tři studenti společně vyvinuli a otestovali cyklistickou přilbu, která je určená pro síť samoobslužných půjčoven Barcley's Bike (spíš známé jako Boris bike, podle Londýnského starosty). Zmatení turisté motající se na kolech v levostranné dopravě jsou velkým problémem tohoto systému a mnoho nehod ohrožuje reputaci městské cyklistiky. Helma z recyklovaného papíru stojící 1 libru a nabízená automatem spolu s vypůjčeným bicyklem by to mohla radikálně změnit.

Thomas Gottelier, David Horan, Ed Thomas

Thomas Gottelier, David Horan, Ed Thomas


Joseph Pipal, Design products

Joe převedl průmyslovou metodu ohýbání dřeva do rozměru jedné pracovní stanice, která má vlastní parní pec a sadu forem pro základní tvary. Velmi jednoduše tak lze vytvořit ohnutý díl v rámci malé dílny nebo kutilské zájmové činnosti. Joe metodu předvádí na skvěle fungující vlastní "tonetce" a na luxusním dětském odrážedle.

Joe Pipal

Joe Pipal


David Steiner, Design products

David vystavuje sérii stoliček, které využívají specifické výrobní možnosti pozinkovaných vzduchovodů, zejména možnost efektních přechodů mezi mnohastěnnými tvary. Zajetou výrobní metodu nastudoval a své produkty do ní efektivně a detailně napasoval. Jedna výrobní linka a ruce stejných mistrů tak plynule přepínají mezi ventilačním potrubím a nábytkem.

David Steiner

David Steiner


Marc Miralda Besa, Design products

Marc se zabývá jednoduchými funkčními produkty a studuje způsoby jejich drobných zlepšení v rámci domácího prostředí. Výsledkem jsou osobní váha, která se sama přiklopí ke stěně, když zrovna není používána, koš na prádlo, který se plynule přemění na sušák, a odpadkový koš do koupelny, který se přichytí na stěnu a otevírá se zespodu nohou, může tak zůstat naprosto jednoduchý.

Marc Miralda Besa

Marc Miralda Besa


Santiago Guerrero Font, Design products

Santi během studia předvedl několik projektů, které skvěle posouvají práci se dřevem. Jeho židle 04 vychází z dřevěných šablon, které umožňují její celkem jednoduchou výrobu s pomocí základního truhlářského vybavení. Způsob konstrukce židle je velmi originální a efektivní, ale pořád velmi náročný na přesnost.

Santiago Guerrero Font

Santiago Guerrero Font


Mauricio Affonso, Design products

Mauricio pracuje s rostlinou zvanou lufa, která se často používá jako koupelová žínka. Její buněčná struktura je velmi pevná a tepelně tvárná. Výsledkem je široká řada možných aplikací od zdravotnických dlah až po interiérové obklady a obalová řešení. Lufa se dá levně a nenáročně pěstovat a všechny vzniklé produkty se dají jednoduše kompostovat po jejich použití.

Mauricio Affonso

Mauricio Affonso


James Shaw, Design products

Jamie ve své práci hodně používá vlastní výrobní metody pro vznik prapodivných tvarosloví, která se velmi svěžím způsobem vzdalují produktovým a nábytkovým formám, které často vychází z průmyslových polotovarů. Jeho kolekce začala konstrukcí pušky, která metá mix truhlářského lepidla a drceného papíru spolu s pigmentovou směsí. Tato lepivá hmota se tak dá nastříkat téměř na cokoliv.

James Shaw

James Shaw


Ian Slattery, Vehicle design

Ian se vymyká typickému přístupu automobilového designu a přináší do této stylistické disciplíny opravdovou koncepční práci. Ve spolupráci s textilní designérkou Moirou McAulay vytvořili koncept auta, které jde nejčerstvějším směrem kompozitních materiálů, ale přidává do něj tvarosloví textilií, drapérií a práce s částečně definovanou formou. Ian za svůj projekt dostal cenu Pilkington Automotive award za inovaci prosklení u vozu.

Ian Slattery

Ian Slattery


Lina Patsiou, Design products

Lina vystavuje tvarově strohý nábytek klasických proporcí, který se však odlišuje ve svém materiálovém provedení. Všechny plochy stolu a židle jsou potaženy kůží a kolekce je doslova opálená UV lampou. Kůže na nábytku se totiž chová podobně jako lidská kůže na slunci: odhalená místa tmavnou a ty ve stínu zůstávají bílá.

Lina Patsiou

Lina Patsiou


Noriaki Maetani, Design interactions

Noriaki svůj projekt zaměřil na prožitek nevidomých lidí z prostředí, zejména na dotekové vjemy u nábytku. Všem známý broušený nerez, který se používá především v kuchyních, dostal tvůrčí sprchu v podobě vybroušených vzorů. Ty nejen dramaticky mění vizuální dojem z objektu, ale jsou také cítit hmatem.


Noriaki Maetani

Noriaki Maetani


MATĚJ CHABERA

Mladý český designér, několikrát nominovaný na ceny Czech Grand Design, autor návrhu Věšák 01, který zdobil Český dům během letošních Olympijských her. Po studiích na známé akademii Gerrita Rietvelda v Amsterodamu sbíral pracovní zkušenosti i v Itálii, v Čechách své práce vystavuje od roku 2009. Momentálně žije v Londýně, kde jako jediný Čech studuje na jedné z nejprestižnějších uměleckých škol na světě - Royal College od Art. Matějovo počínání ve Velké Británii sledujeme a o jeho práci vás budeme ještě informovat.

Kreativní ředitel Matěj Chabera

Kreativní ředitel Matěj Chabera


Matěj Chabera, terTereza Houdková

Najdete na Lidovky.cz