Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Jak bydlí designéři: obrazy ve zlatých rámech, židle TON od popelnice a renovované skvosty

Ložnice a terasa jsou nejoblíbenější místa v domě foto: Archiv Lucie Volfové

Interiérová designérka Lucie Volfová žije s rodinou ve Znojmě. Dům, který obývají sama zařizovala, ráda chodí do bazarů a své obrazy, které maluje ve volném čase, dává do starých rámů.
  12:00

Nejlépe se Volfová cítí v ložnici, o které mluví jako o útočišti a kam se každý den večer těší. „Jsem citlivá a vnímám v ložnici příval pozitivní energie. Největší z celého domu. Chvilky, kdy všichni společně zalezeme před spaním po náročném dni do jedné postele, povídáme si a já se konečně zastavím a užívám si přítomnost mých nejmilovanějších,“ říká.

Který kus nábytku má doma nejraději však říct nedokáže, každá věc má pro ni jinou hodnotu a význam. Ale největší radost jí dělají staré kousky. „Starý nábytek, který jsem zachránila před vyhozením a dala mu nový život? To je dobrý pocit. V koupelně jsem nechala zrenovovat celou stěnu a na záchodě skříňku pod umyvadlem,“ vypráví interiérová designérka a dodává: „Z nových věcí mám moc ráda mramorové stolky, které jsem si navrhla a nechala vyrobit na míru. A v neposlední řadě jsou to mé obrazy, které zdobí stěny našeho domu. Prolínají se v nich mé pocity.“

Ačkoli má Volfová bytové doplňky ráda, záměrně se vyhýbá obchodům, kde by je mohla pořídit. „Když se do nějakého z nich dostanu, nakupuju, co nepotřebuju, a pak mám špatný pocit z toho, že je to vlastně plýtvání,“ říká.

Doma má staré vázy a některé z doplňků si sama vyrobila. „Je to taková upcyklace, vyrobila jsem tak různé dekorační talíře, ale i vázy. Koupím něco v bazaru a pak to přetvořím k obrazu svému. Snažím se neplýtvat, takže když zjistím, že se mi nehodí stříbrná váza, udělám z ní zlatou. A opravdu hrdá jsem na zrcadlo v chodbě. Původně to byl obraz v dřevěném rámu, který jsem sehnala v bazaru. Plátno jsem vyndala, zrenovovala rám a nastříkala zlatým sprejem,“ chlubí se s úsměvem Volfová.

Jak bydlí designéři: staré ušáky i jídelní stůl, který slouží jako pracovna

Bazary navštěvuje často a ráda. U popelnic poklady nehledá, i když si někdy poklady najdou ji. „Nedávno přítel přiběhl domů se starou tonkou, která ležela u popelnice. A já takhle našla starý obraz v nádherném obrovském zlatém rámu. Samotné dílo mě nijak nenadchlo, ale ten rám byl skvostný. Původní dílo jsem přetvořila a namalovala na něj abstrakci,“ vzpomíná designérka.

A co miluje na svém domě nejvíce? „Jednoznačně letní dny, kdy si můžu sednout na terasu a pracovat, tvořit a navrhovat. To je práce za odměnu a jde to samo. Na terase si také promítáme filmy a grilujeme. Je to tu skvělé, už aby bylo zase teplo,“ přeje si Volfová.

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...