Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: staré ušáky i jídelní stůl, který slouží jako pracovna

Kuchyň s velkým jídelním stolem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuchyň s velkým jídelním stolem | foto: StAr atelier

Designér Jan Veselý, který tvoří pod značkou leather_jan kožené výrobky na zakázku, bydlí v pražském Karlíně. Práce s kůží se stala jeho víkendovou zálibou jen několik roků nazpět, ale při řešení interiéru nového bydlení už věděl, že část bytu musí být věnována právě dílně, ve které budou po sobotách a nedělích vznikat kožené peněženky, kabelky či opasky.

Slovo dílna může znít velkoryse, ale protože Jan nepoužívá žádný stroj a vše dělá pouze ručně, potřebuje především pracovní plochu a místo na pár „fidlátek“. „Nejlépe se doma cítím právě za jídelním stolem, kde začíná moje kožedělná zóna, kam má žena jde jen v nejnutnějších případech. Je to můj kout a právě pohled z tohoto místa do místnosti si užívám nejvíc,“ říká Veselý. 

Květinové zátiší
Čekali jsme na křesla déle než rok. Podařil se nám sehnat jeden ušák, podle...

Protože si sám nevěděl s řešením bytu rady, obrátil se na architekty. „Celý byt, jak je řešený a navržený, prostě miluju. Neměnil bych jedinou jeho součást. StAr atelier odvedl skvělou práci a já jsem extrémně vděčný. Většina doplňků už byla součástí projektu a vlastně jsme neměli potřebu další pořizovat. Ale to, co bychom tu našli, bude mít původ v bazarech, starožitnostech, nebo nás obdarovaly babičky,“ vysvětluje designér, který se svému koníčku ale věnuje jen o víkendech. 

Pracovní židle

Ačkoli si s bytem nechal poradit od profesionálů, „doplňků od popelnice“ se nebojí. „Vlastně to není tak dávno, kdy jsem takto “pořídil” malý, barevný slunečník. Chystali jsme se zrovna na první letní dovolenou s miminkem a pomyslel jsem si, že se bude hodit. Nakonec jsem ho zapomněl doma. Ale mám jej dodnes,“ usmívá se Veselý. 

Ze všeho nejraději má doma ale křesla. „Čekali jsme na ně déle než rok. Podařil se nám sehnat jeden ušák, podle kterého truhlář vyrobil kostru druhého. Následovala ruční čalounická práce podle původních postupů. Věřím, že ta křesla vydrží minimálně další dvě generace,“ říká na konec. 

Jan Veselý

Leather_jan je začínající značka, pod níž Jan Veselý tvoří kožené výrobky na zakázku. Tvrdí, že ačkoliv jde jen o koníček, jeho plány kolem leather-craftingu bobtnají. Snaží dělat samotnému řemeslu osvětu a baví ho nabyté zkušenosti sdílet s ostatními. Proto mimo samotné výroby pořádá také kurzy, které se konají v tomto bytě u velkého dubového stolu a účastník odchází po 4-5 hodinách třeba s vlastnoručně vyrobeným opaskem. 

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...