12. července 2018 6:48 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak bydlí designéři: minimalistický byt na Malé Straně a žádní sousedé

Pod střešním oknem. Ať už ležím na gauči dole v obýváku, nebo cvičím na balkónu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pod střešním oknem. Ať už ležím na gauči dole v obýváku, nebo cvičím na balkónu... | foto: Archiv Jakuba Ra

Minimalistický byt na Malé Straně, ve kterém je méně nábytku něž květin. „Nábytek celkově nakupuji málo, spíš ho objevuji, nalézám a předělávám k obrazu svému,“ říká vizuální umělec, performer a vedoucí modelingové agentury New Aliens Jakub Ra, který odhalil, jak bydlí.

„Nechci vytvářet hierarchii. Všechen nábytek, který v bytě mám je pro mě důležitý, má nějaký příběh, svoji energii a je hlavně spojený s ostatními kousky. Které mi ale dělají nejvíc dobře, tak bych jmenoval sedačky, moji postel a karafu se speciálně upravenou vodou,“ směje se performer a dodává: „Sedačky si tu odložila moje spřízněná duše Olo Křížová (mávám). Matraci mi dal můj bývalý přítel. Rošt tu byl nějak od začátku. Zajímá mě mix energií, které se s danou věcí drží s tím, co do ní dávám momentálně já. Ta matrace je ideálně měkká, velká a poskytuje mě i mému současnému příteli bezpečné teritorium, odpočinek a třeba i taneční parket.“ 

Jak Jakub Ra zdůrazňuje, obecně má málo věcí. „Karafu jsem si přivlastnil od spolubydlícího. Uvnitř je speciálně filtrovaná a harmonizovaná voda se symbolem květu života, který je vložený pod karafou. Mám ji položenou na stolečku na severní straně - podle feng-shui. Ano, někdy jsem too much ezo,“ směje se. 

Pohled na pracovnu
Výhled z bytu

A kde se doma cítí nejlépe? „Pod střešním oknem. Ať už ležím na gauči dole v obýváku, nebo cvičím na balkónu s výhledem na historické malostranské domy. Je to úžasné a cítím se stále jako na dovolené,“ říká. 

Jakub Ra

Vizuální umělec, performer a vedoucí modelingové agentury New Aliens. Momentálně dokončuje studium na FAMU, ateliér Nových Médií. Převážně tedy fotí, dělá různé projekty a spolupracuje s lidmi, stará se o agenturu a všechny a také tvoří label SOTC (Sperm on the Clothes) spolu se svou dlouholetou kamarádkou Michaelou Mazalovou. 

Vyzdvihuje také, že se mu na prostoru nejvíce líbí to, jak je variabilní. „Většinou tu je klidná energie a spoustou rostlin. A párkrát do měsíce tu zakouříme celý prostor mlhou, dáme červené filtry na světla a jedou tu explicitní párty s kamarády, modely z mojí agentury, Drag queens a tak dále,“ vysvětluje Ra. 

Za největší výhodu bydlení ale považuje to, že nemá skoro žádné sousedy. „Na Malé straně je celkově málo obyvatel. Většina lidí si myslí, že je tu ruch a mnoho turistů. V některé hodiny to tak opravdu je, ale ve srovnání s Novým městem a kolem Václavského náměstí je Malá strana hodně klidná a hlavně čistá! Miluji večerní procházky na Kampě nebo pikniky na Petříně. Má to tu nádhernou energii, kterou jsem ještě nikde v Praze necítil,“ číká na závěr. 

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!