Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Design

Jak nejlépe koupit umělecké dílo? Ideálně od mladých talentů

Grafika zvaná Únava z cyklu Na cestě od Dominky Cíchové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grafika zvaná Únava z cyklu Na cestě od Dominky Cíchové | foto: youngrealart.com

PRAHA Koupit obraz od Andyho Warhola, Picassa či Marka Rothka se podaří málokomu. Pro pořízení originálního uměleckého díla přitom není třeba mít nutně tučné konto. Jen je třeba vybírat spíše mezi mladými umělci, kteří na svůj úspěch teprve čekají.

Jistou sázkou na jistotu jsou studenti či čerství absolventi uměleckých škol. Nově je možné vybírat jejich práce v internetové galerii Youngrealart.com, kde svá díla představují studenti z pražské AVU a UMPRUM, brněnské FAVU, plzeňské UUD a bratislavské VŠVU, včetně ostravské FAU OU a liberecké FAU TUL.

Co internetová galerie nabízí? Aktuálně je to téměř pět desítek autorů a zhruba čtyři stovky uměleckých děl. V nabídce jsou olejové či akrylové malby, kresby, grafiky tvořené klasickými technikami i nově přidaná počítačová grafika, fotografie a koláže. V blízké budoucnosti se na webu objeví i nová kategorie Objekt, do které budou zařazeny sochy, designové předměty i další objekty a artefakty z různých materiálů.

kresba The Sunlight od Lee SeEuna

kresba The Sunlight od Lee SeEuna

Co doporučují při koupi díla začínajícím sběratelům odborníci? "Určitě je rozhodující první dojem, to znamená intuice, tedy Váš pocit z obrazu. Samozřejmě sekundárně může ratio zasáhnout, ale přes to doporučuji řídit se citem. Určitě obraz nekupujete jenom aby zůstal zabalen v "bublinách", ale rádi si ho pověsíte u sebe doma a začnete s ním žít. Takže se řiďte hlavně tím, zda Vás dílo vůbec osloví," řekla v on-line chatu Lidovek pražská galeristka a ředitelka největšího tuzemského veletrhu s uměním Art Prague Iva Nesvadbová.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud se někomu nechce chodit od galerie ke galerii, je právě veletrh jednou z příležitostí, jak na jednom místě vybírat z velkého množství prací a autorů. Například na Art Prague mají svoji expozici pravidelně i přední výtvarné školy.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...