24. září 2014 6:13 Lidovky.cz > Relax > Design

Jak si nejlépe vychutnat umění? Proběhněte se v muzeu, říká studie

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Ivo Hoekstra, credits Mauritshuis, Den Haag

V galerii či muzeu je obvykle slyšet i padající špendlík. Rozsáhlé prostory a v nich téměř hrobové ticho a klid. Jenže jedna netradiční studie nabádá k opaku. Chcete si z galerie odnést skutečný zážitek? Proběhnete se! Vyzývají její výsledky.

Právě běháním po galerii se zabývala Abigail Hackettová, vědecká pracovnice na univerzitě v Sheffieldu. Podle jejích poznatků se člověk naučí nejvíce právě rychlejším pohybem v těchto prostranstvích. Hackettová zkoumala zejména chování dětí a jejich schopnost percepce v muzeích od roku 2012.

Z výsledků ji vyplynulo, že hlavně děti do čtyř let mají z galerií největší požitek, pokud se mohou proběhnout, zatančit si skákat. Právě při větším pohybu jsou totiž lépe schopné vnímat prostor a to, co je v něm. „Způsobem, kterým ovládají pohyb v daném prostoru, výrazně ovlivňuje, jejich zkušenost a vnímání celého prostoru,“ vysvětlila Hackettová.

Samozřejmě není překvapivé, že její studie vyvolala jisté kontroverze. Podle BBC britští historii umění se staví proti těmto výsledkům a upozorňují, že veřejné prostory jako muzea a galerie by měla sloužit především k poklidnému rozjímání nad uměleckými díly.

tohTomáš Holý