Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Kam o víkendu za uměním? Pražská galerie láká na street art

Design

  7:40
Street art, tedy pouliční umění, které se ve světě přesouvá stále častěji i do galerií a muzeí má stále větší oblibu i v tuzemsku. Nejnověji se o něj pokoušejí i školáci. Důkazem je výstava v pražské Chemistry Gallery, která až do neděle představuje nejlepší graffiti díla českých a slovenských školáků.

Vítězný obrázek dvanáctiletého Jakuba Straky. foto: Stabilo

Výstava vznikla v rámci projektu Stripe up Your Life. Jeho cílem bylo také poukázat na street art jako svébytný umělecký styl. „The Chemistry Gallery prezentuje mladé umělce, kteří mají co říct. Mnohá ze soutěžních děl mají nespornou uměleckou hodnotu a jsem rád, že jsme mohli žákům a studentům dát příležitost vyjádřit se v rámci stylu, který dávno přestal být vandalismem, ale našel si místo v současném uměleckém spektru. Byl bych rád, pokud by si tuto skutečnost díky naší efemérní výstavě uvědomilo co nejvíce lidí,“ doplňuje ředitel The Chemistry Gallery Petr Hájek.

V sobotu od 11 do 17 hodin si navíc budou moci vyzkoušet mladé umělecké techniky všichni zájemci v rámci Graffiti a Scrapbook Ateliéru přímo v The Chemistry Gallery. Projekt podpořila společnost Stabilo, která navíc vítězné skice od Jakuba Straky z Košic umožní nasprejovat jeho návrh na velkoformátovou desku. K nápomoci mu bude Michal Škapa, který je na streetartové české scéně dobře známý. Je autorem mnoha vizuálů festivalů, knih, obalů CD hudebních skupin, design plakátů a pozvánek na kulturní akce až po tvorbu vlastních fontů.

Stvořil mimo jiné postavičku Mr. Spreje, jakési zosobnění a zároveň zesměšnění revolty spjaté s graffiti.

Autor: