23. září 2014 6:10 Lidovky.cz > Relax > Design

Američan vytváří z Lega úchvatné sochy, jedna hrála v klipu Lady Gaga

Socha z Lega od Nathana Sawayi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha z Lega od Nathana Sawayi | foto: brickartist.com

Sochy, zvířata či roboty. Kostičky dětské stavebnice Lego nemusí být jen na hraní pro nejmenší. Dlouhodobě s nimi pracuje například Nathan Sawaya, který z Lega vytváří umělecká díla. Jeho výstava nazvaná jednoduše The Art of Brick obletěla celý svět.

V jeden čas připravil stavebnicová díla pro výstavy v New Yorku, Dublinu, Pensacola, na Floridě či v Amsterdamu.

Sochy Nathana Sawayi z Lega.
Sochy Nathana Sawayi z Lega.
Sochy Nathana Sawayi z Lega.
Sochy Nathana Sawayi z Lega.

Sawaya díky svým výjevům získal velkou popularitu. Jeho sochy, autoportréty či torza v nadživotní velikosti se staly fenoménem. Dokonce se vypracoval natolik, že jej oslovují i známé osobnosti po celém světě. Naposledy jej ke spolupráci vyzvala popová zpěvačka Lady Gaga. Jeho žlutá socha se objevila ve videoklipu k písni G.U.Y..

Kromě klasických výstav připravuje Sawaya svá dála do exteriérů, tak například vznikla série lidských postav objímající stromy v parcích. Název dostala příznačný, tedy Hugman.

Nathan Sawaya je newyorský umělec. Doposud jeho kreace čítají zhruba na dva a půl milionu jednotlivých kostiček Lego.

tohTomáš Holý

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.