Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Klub seniorů Haštalka: žlutý strop i vtip v historickém kabátě

Bývalá vstupní hala dnes tvoří nejpříjemnější prostor klubu, určený k posezení i čtení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá vstupní hala dnes tvoří nejpříjemnější prostor klubu, určený k posezení i čtení. | foto: Petr Karšulín

Centrum Prahy je nechvalně proslulé tím, že tu sice na každém kroku můžete koupit bábušku či prsten s českým granátem, když si ale chcete koupit rohlík, prošoupete boty. Služby pro Pražany aby tu člověk pohledal. Teď se ale situace začíná pomalu měnit k lepšímu.


Žádná z přítomných kamer nepatří některé z velkých televizí. Ani novináře z bulváru tady nevidím. Dnešní událost je totiž prostě pozitivní a to česká média nezajímá,“ prohlásil kriticky Marek Eben při slavnostním otevření klubu seniorů Haštalka 12. září roku 2012. Nějakou dobu nám to trvalo, ale naší pozornosti nakonec tato událost přece jen neušla.

Není žádným tajemstvím, že Praha 1 a vůbec historické jádro hlavního města dlouhodobě ztrácí své stálé obyvatele, nebo alespoň ztrácely v uplynulých dvaceti letech. Důvodů je celá řada a nejsou unikátní pro situaci ani v Praze, ani v Česku: zvyšující se ceny nájmů, zvýšená dopravní zátěž, snižující se smysluplná občanská vybavenost a výhradní ekonomická orientace na zahraniční turisty. V tomto kontextu je rekonstrukce parterových prostor na adrese Haštalská 7 pro klub seniorů opravdu pozoruhodným a zaznamenání hodným počinem.

Žádné levné šunty


Bytový dům z druhé poloviny 19. století prošel přestavbou na přelomu 20. a 30. let 20. století, která přidala střešní nástavbu, geometricky zjednodušila fasády a především přemístila hlavní vstup ze symetrické polohy na levý kraj. Tato prapodivná anomálie je zachována dodnes, ale pro interiér nového klubu seniorů přináší i jednu nespornou výhodu: hlavní prostor klubu totiž tvoří bývalá vstupní hala s dochovanými štuky a původní krásnou podlahou. Přestože nejde o největší prostor, jde o jednoznačné těžiště klubu.

Před rekonstrukcí interiéry příliš vábně nevypadaly. Přízemí bylo zanesené mnoha úpravami a vestavbami příček z období socialismu, vnitřní stěny byly natřeny ušmudlanou bílou. Pro návrh rekonstrukce se oddělení investic Prahy 1 podařilo sehnat výborné architekty, a co je ještě důležitější, zadavatel pak respektoval jejich názor, že se rekonstrukce neprovede nejlevnějším možným způsobem a že se dovnitř nenastrká nejlevnější možný nábytek a technická zařízení. Že bude pro seniory naopak vytvořeno důstojné prostředí z kvalitních materiálů a prvků, ve kterém budou doopravdy cítit, že pro vedení Prahy 1 nepředstavují problém, ale jednu z důležitých priorit.


Zadní klubová místnost se dá propojit s terasou ve vnitrobloku.

Zadní klubová místnost se dá propojit s terasou ve vnitrobloku.

Zvenku asi moc změn nezaznamenáte, i když náhrada výkladců je docela podstatná. Jednoduchá očištěná fasáda je bez vulgárních reklam. Přesně tak by měly působit domy vlastněné městem. Uvnitř se nachází kolážovitý svět různorodých prostor, místností, materiálů a barev, který si vyžádal pouze drobné dispoziční změny – například přemístění toalet a záměnu okna za dveře do vnitrobloku, která umožnila vytvoření malé venkovní terasy.

Za vstupem se nachází malá šatna se skříněmi, které tvarují prostor do jiného než obdélníkového tvaru (motiv, který je zopakován i v zadní místnosti s propojením do vnitrobloku). Úchyty dveří představují jeden z mnoha drobných, ale vtipných a levných detailů, na nichž si autoři dali záležet. Jsou tvořeny částí horolezeckých lan s uzlem na konci. Podobným způsobem jsou upevněna i zrcadla na toaletách.


Prostor je plný vtipných detailů.

Prostor je plný vtipných detailů.

Je vidět, že realizace vznikala jen krátce po úpravách interiéru v Karlíně, o němž jsme již v této rubrice informovali (4. 2. 2012, přečíst si o něm můžete zde). Dominantním prvkem hlavního sálu jsou překližkové posuvné stěny, které ve svých útrobách schovávají technické vybavení (televizi, projekční plátno, ale také rozkládací věšák na šaty nebo radiátor). Podlaha je dřevěná, smrková. Židle lehké, a tedy snadno přemístitelné do různých konfigurací. Uvnitř najdeme i kuchyňku, sociální zařízení a nezbytný sklad věcí. Do budoucna snad dojde i k většímu propojení mezi interiérem a exteriérem a návštěvníci klubu budou posedávat u stolků na chodníku Haštalské ulice stíněných markýzami. Vyjednat pro to trvalý zábor veřejného prostoru by pro Prahu 1 nemusel být problém. Druhé dveře ve fasádě to relativně dobře umožňují.


Žlutý strop neruší


Za nejrazantnější změnu v interiéru se dá označit rozhodnutí vymalovat bývalou vstupní halu a její štukovou fasádu a strop na sytě, téměř okrově žlutou. Přece jen jsme zvyklí, že bývají provedeny ve vznešené bílé. Být to jediná místnost, obhajovalo by se to velmi obtížně. Vzhledem k tomu, že jde ale o část klubu, který je doopravdy tvořen barevnou koláží různorodých prvků, je žlutá pochopitelnou součástí. Najít hranici, kdy výrazná barevnost nepůsobí vulgárně a uměle, není snadné – snad právě proto je mezi architekty tak oblíbena barevná kombinace černá, šedá a bílá. Zdá se, že se to autorům podařilo, a z rozhovoru s uživateli bylo poznat, že jim to docela vyhovuje. Velkorysost prostorů je podržena rozhodnutím autorů vsazovat dovnitř vysoké dveře, většinou na plnou šířku mezi nosné části.


FAKTA

Autoři: Marek a Šárka Sodomkovi www.sodomka-architekti.cz Dodavatel stavební části: SPS engineering, s. r. o., Praha Projekt: květen–listopad 2011 Realizace: duben–srpen 2012 Dodavatel nábytku: Vesna Interiors, s. r. o.

Klub je otevřen od pondělí do čtvrtka čtyři hodiny denně, od dvou odpoledne do šesti večer. Pořádá se v něm řada akcí, od společného šití přes taneční kroužky až po přednášky a diskuse. Můžete tu ale i jen tak posedět v širokých, pohodlných židlích, přečíst si knihu a dát si něco k pití. Vzhledem k příjemnosti interiéru se zdá, že je tato doba přece jen poněkud krátká, ale pokud si místní senioři klub oblíbí, k prodloužení provozní doby určitě může dojít.,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...