18. května 2014 6:54 Lidovky.cz > Relax > Design

Kolik stojí nejdražsí selfie na světě, nebo socha Pepka námořníka?

Výtvarník Jeff Koons je proslulý svými barevně kýčovitými sochami, které mnohdy vyvolávají nemalé kontroverze. Takto například pojal Pepka námořníka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výtvarník Jeff Koons je proslulý svými barevně kýčovitými sochami, které mnohdy vyvolávají nemalé kontroverze. Takto například pojal Pepka námořníka. | foto: ČTK

NEW YORK Popartový výtvarník Andy Warhol byl kromě svých barvitých obrazů znám jako vášnivý fotograf. Svého času nedal polaroid z ruky. Fotil všechny kolem i sám sebe. S trochou nadsázky lze říci, že patřil mezi průkopníky dnes tak oblíbeného fenoménu "selfie". Právě jedna taková jeho selfie byla prodána za 30 miliónu dolarů, tedy asi 600 miliónů korun.

Přesněji řečeno, není úplně jedna. Jedná se totiž o sérii šesti autoportrétů, které vznikly jako přetisk jeho vlastní fotografie. Slavná série se tento týden dražila v aukční síni Stoheby's v New Yorku. Šest různě barevných portrétů s rozcuchanými vlasy o velikosti 56 na 56 centimetrů vzniklo rok před umělcovou smrtí.

V aukci věnované poválečnému a modernímu umění se objevila mimo jiné i socha Pepka námořníka. Tu vytvořil populární výtvarník Jeff Koons, který je znám především sochami na hranici kýče. Často si totiž vybírá banální až obskurní předměty, které převádí do velkolepých soch. Mnohdy přitom využívá takové materiály a barvy, které dávají výslednému dílu blyštivý punc. Naposledy takto udělal například sochu inspirovanou Věstonické venuši.

Socha Pepka námořníka od Jeffa Koonse

Socha Pepka námořníka od Jeffa Koonse

Dvoumetrová skulptura Pepka námořníka, který jakožto komiksová ikona má být symbolem amerického hrdiny, byla vydražena za 28 milionů dolarů, tedy přibližně 560 miliónů korun.

ČTÉTE TAKÉ:

Mezi draženými uměleckými předměty byly i obrazy Gerharda Richtera, jedněch z prvních a asi i i světově nejznámějších streetartových umělců Keitha Haringa či Jean-Michela Basquiata.

Tomáš  Holý

Autor

Tomáš Holýtomas.holy@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR OBCHODNÍK / KONZULTANT PRO PRODEJ SLUŽEB

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz