Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Kůže je ušlechtilý materiál, který vám může sloužit léta, říká designérka

Veronika Cerhová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veronika Cerhová | foto: Archiv Veroniky Cerhové

Nejraději má jednoduchost a vyznává čistý design bez zbytečných kudrlinek. „Všechny věci si šiju sama, ale nejen to. Baví mě celý ten proces – od návrhu a prvních skic, přes šití, až po setkání se zákaznicemi. Teď mě nejvíc zaměstnává moje budoucí dílna a obchod v Chlumově ulici na Žižkově. Postupně se tam stěhuju a co nejdříve bych chtěla otevřít,“ říká designérka Veronika Cerhová.

Lidovky.cz: Šijete kožené kabelky, peněženky, ale už i batohy. Proč zrovna kůže?
Kůže je nádherný ušlechtilý materiál, který má hodně výjimečných vlastností. Pro mě je asi nejcennější, jak věci z kůže získávají patinu a krásně stárnou. Nesou v sobě příběh toho, kdo je používá a člověk si k nim vytvoří vztah. Přitom je kůže velmi odolná, takže vám mohou sloužit léta.

Kůže je nádherný ušlechtilý materiál, který má hodně výjimečných vlastností....
Ano, všechny věci šiju sama, ale nejen to. Baví mě celý ten proces – od návrhu...

Lidovky.cz: Jakou kůži používáte?
Používám nejkvalitnější italskou hovězí kůži. Podle způsobu zpracování se různé druhy liší svými vlastnostmi – sílou, strukturou, povrchovou úpravou, poddajností. Těch kombinací je nekonečně mnoho a poskytuje mi tak poměrně velkou tvůrčí svobodu. Právě materiál se snažím jednoduchými tvary svých výrobků co nejvíce podtrhnout. Přistupuji k němu s pokorou, chci nechat vyniknout jeho přirozenost.

Veronika Cerhova

Jako designérka vyznává jednoduchost, čistý design bez přebytečných doplňků. Tento přístup ji umožňuje vytvářet věci nadčasové a krásné. Luxus pro ni neznamená výstřednost nebo okázalost, ale vytříbenost, kvalitu, smysl pro detail, sebejistotu a originalitu. 

Lidovky.cz: Jak dlouho jste se právě s tímto materiálem učila zacházet?
Začala jsem před čtyřmi lety a od té doby se učím. Něco se dá teoreticky nastudovat, ale zdokonalovat se člověk může pouze praxí, dokud není s výsledkem spokojen. Ta cesta mě na tom baví asi nejvíc. Stále je plno věcí, které chci vyzkoušet.

Lidovky.cz: Jak vypadaly vaše začátky?
Mému začátku s kabelkami předcházelo studium interiérového designu. Ačkoliv je to jiný obor, naučila jsem se díky němu zacházet s barvami, texturami, tvary či kompozicí. To, že jsem nakonec začala šít kabelky, byla spíš souhra náhod. Chtěla jsem si ušít kabelku podle svých představ – dost prostornou, z kůže, bez kovových ozdob, která vydrží více, než jednu sezónu a neokouká se. Pravda je taková, že jsem o šití kůže nevěděla vůbec nic, ale o to víc mě to lákalo. Mám kůži stříhat, nebo řezat? Čím? Kde se to dá sehnat? Jak to budu šít? Jakou nití? Jaký stroj? Jakou kůži? Jak ten stroj seřídit? Proč se ta nit cuchá? Spousty otázek a spousty hodin u stroje. Nebylo to jednoduché, ale o to větší radost jsem měla z každého kroku dopředu.

Lidovky.cz: Chtěla jste se vždy živit rukama a řemeslnou prací?
Chtěla jsem, aby moje práce byla tvůrčí. Řemeslo se přidalo až později. Moje práce je teď kombinace obojího, a to mě teď maximálně naplňuje.

Lidovky.cz: Jakou jste měla představu o svém životě jako malá?
Vždycky jsem něco tvořila rukama, hodně mě bavilo právě šití a další textilní techniky. Moje představy o životě se v průběhu let trochu měnily, ale asi nejvíc jsem toužila být módní návrhářkou.

Lidovky.cz: Jak nejlépe relaxujete?
Nejraději jsem s rodinou, rádi jezdíme na výlety nebo opravujeme naši roubenku. Také mě baví vaření a naše divoká zahrada.

Lidovky.cz: Nosíte svoje výrobky?
Jistě, všechny prototypy poctivě testuji. Zatím všechny odolávají zubu času i módním trendům.

Lidovky.cz: Design, který vyznáváte je jednoduchý, čistý, bez zbytečných kudrlinek...Šijete také na zakázku podle představ zákaznic?
Zákaznice si někdy přejí upravit tvar nebo třeba velikost kabelky. V tom jim samozřejmě ráda vyjdu vstříc. I tak se ale snažím zachovat rukopis své práce.

Kůže je nádherný ušlechtilý materiál, který má hodně výjimečných vlastností....

Lidovky.cz: Zaměřujete se pouze na dámy, nemáte v plánu rozšířit svůj sortiment o výrobky pro pány?
Ano, mám to v plánu. Zatím jsou to takové první vlaštovky – sem tam nějaká peněženka, aktovka. Teď je takové období testování, během kterého se snažím vyladit poslední detaily. Ještě to chce nějaký čas, ale když se kolekce pro pány osvědčí, pustím se do ní naplno.

Lidovky.cz: Děláte si vše sama, nebo už to nestíháte?
Ano, všechny věci šiju sama, ale nejen to. Baví mě celý ten proces – od návrhu a prvních skic, přes šití, až po setkání se zákaznicemi. Teď mě nejvíc zaměstnává moje budoucí dílna a obchod v Chlumově ulici na Žižkově. Postupně se tam stěhuju a co nejdříve bych chtěla otevřít. Moc se na to těším.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!