Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kvalitní móda je cenově nedostupná, říká ředitelka vintage veletrhu

Design

  6:00
PRAHA - Přestože v second handech nakupuje mnoho lidí, včetně známých osobností, málokdo si uvědomuje, že je značný rozdíl mezi průměrným oblečením z druhé ruky a vintage módou. Jak v rozhovoru pro Lidovky.cz upozorňuje pořadatelka Prague Vintage Fair, tedy vůbec prvního vintage veletrhu v Česku, Tereza Schmoranz, vintage není jen o nízké ceně, ale hlavně o řemeslné krejčovině a vzácných artefaktech.

Tereza Schmoranz, organizátorka Prague Vintage Fair. foto: Petra Veselá

Lidovky.cz: Při pohledu do českých second handů je patrné, že proti zahraničí jsme ve výběru stále pozadu. Prostě u nás není vintage jako vintage. V mnohých případech jde striktně o dobovou módu, například první republiky, která je dnes těžko uplatnitelná, jinde je to spíš ideální výběr pro hipstery. Kde je podle vás problém?
Situace se začíná pomalu měnit – ukázkovým příkladem, kde to funguje, je obchod Aristokrat Vintage – najdete zde ihned nositelné oděvy skutečně v rozsahu 30.-80. léta předvedené tak, aby bylo možno si je prohlédnout, tj. máte zde dost světla i prostoru. Majitelka vybírá jen zajímavé kusy s charakterem. Tak má podle mě vintage butik vypadat. Podobným způsobem přistoupíme k vintage oděvu i na výstavě Prague Vintage Fair, kde uvidíte výběr toho nejlepšího z pražských vintage butiků i od soukromých sběratelů. Zboží budeme prezentovat tak, jak to většina českých butiků zatím neumí, tj. jako luxusní zboží, kterým vintage oděvy nepochybně jsou – vintage totiž neznamená cokoli z 20.-80. let, ale zachovalé a výjimečně povedené, výjimečně kvalitní kusy z dané doby. Proto jsou second-hand a vintage dva rozdílné pojmy, které se rozhodně nekryjí.

Lidovky.cz: Jaký je tedy rozdíl mezi zbožím ze second-handu a vintage?
Množina second-hand je nekonečná, zatímco množina vintage je již v tuto chvíli uzavřená a není možno ji dál rozšiřovat - jde o vzácné artefakty, které dodnes běžně končí v popelnicích a často je seženete za pár korun. Je to překvapivé, ale je to tak. No dobře, zas tak překvapivé to není, je to jen jeden z aspektů kulturního barbarství podporovaného oblbujícím vzdělávacím systémem – vím, o čem mluvím, jsem středoškolský pedagog.

Lidovky.cz: Takže je to jedna z věcí, kterou nám ve škole většinou nevštěpí a nenaučí.
Estetická výchova je něco, čemu se vysmívá nikoli dav, ale i většina pedagogických pracovníků. Když budete mít vysoké estetické nároky, bude z vás špatný konzument, to není žádoucí. Občas říkám, že Prague Vintage Fair je revoluční projekt – myslím to tak, že se podílíme na procesu ukazování zapomenuté kvality a řemeslného přístupu.  Chci společnost přimět k zamyšlení a to nikoli jen nad módou. Musím se ale tvářit komerčně – jsme obchodní dům s krásnou a cenově přijatelnou módou – ve skutečnosti jsme nenápadný odboj.

Lidovky.cz: Na vintage se dobře kouká, hůř hledá… Nicméně při pohledu na módu v tuzemských ulicích je vidět, že proti Berlínu, Amsterodamu či Paříži máme co dohánět. Je to otázka vkusu, výběru nebo umění kombinovat? Co byste našincům poradila?
Je to zejména otázka priorit, a když už je nakrásně máme nastaveny tak, že vintage do svého šatníku zařadit chceme, je to otázka umění kombinovat. Když jdete do butiku a chcete v tomhle ohledu poradit, jste mnohdy odkázáni na vkus jednoho člověka, který se chce obvykle zbavit i neprodejného zboží. Na Prague Vintage Fair budou návštěvníkům k dispozici stylisti a odborné asistentky, které s nákupem nezaujatě poradí. Chceme zároveň ukazovat, jak vintage kusy sladit se současnou módou – dokázat, že je to možné, krásné a smysluplné. Radila bych hledat sama sebe i skrze módu, pokud se v oblečení cítíme být sami sebou, je to zkrátka skvělý.

Lidovky.cz: Vintage je do jisté míry trendem doby a to díky hipsterům. Není to jen módní vlna, nebo je to prostě životní styl? A proč vlastně vůbec nosit vintage?
Nemyslím si, že je to díky hipsterům. Módní vlny jsou často důsledkem nějakého více či méně patrného společenského trendu. Rozebrat, co je příčinou těchto trendů, je práce pro sociology a ta je velmi ošemetná. Nemám k tomu žádná čísla ani důkazní materiál, ale osobně se domnívám, že oceňování artefaktů z minulosti i jakákoli nostalgie souvisí s krizí současnosti a v tomto případě – tedy v případě vzrůstající obliby vintage oblečení – jde jednak o důsledek materiální krize, myslím tím hlavně to, že kvalitní móda je cenově nedostupná, a také ideové krize, v níž příliš široká nabídka a příliš mnoho informací nedělají člověku dobře – žijeme v úzkosti z chaosu.

Lidovky.cz: Jaké výhody tedy podle vás vintage nabízí?
Nosit vintage znamená vážit si, vzdávat hold, neplýtvat, přemýšlet, lovit, odvážit se, hýčkat, toužit, nezapomínat, nacházet i investovat. Myslím, že toto už je poměrně slušný výčet výhod, které vintage móda svým milovníkům skýtá.   

Lidovky.cz: Co je cílem Vintage veletrhu? Ukázat levnou módu nebo spíš alternativu v oblékání?
Stát se výraznou módní událostí. To především. A samozřejmě také ukázat módu z jiné doby, z jiného světa, světa bez internetu a mobilů, světa, který ještě koexistuje s tímto, ale brzy zmizí natrvalo. Možná to zní jako orwellovská paralela a možná to srovnání je na místě. Současná produkce řetězců je přirovnatelná ke „Kávě Vítězství“ – odporné náhražce pravé kávy, která je jen pro vyvolené, tedy ty, co si mohou dovolit nové šaty od Diora. Vintage kusy jsou pro mě jako balíčky pravé kávy zapomenuté na pokoutných místech. Máme tu drzost je vystavit na výsluní a ptát se – opravdu chcete to, co nosíte? Móda je také velmi výmluvným zrcadlem společnosti a skrze módu lze vyjadřovat jisté postoje.

Tereza Schmoranz v šatech od Diora ze šedesátých let

Lidovky.cz: Co bude hlavním lákadlem veletrhu?
Módní přehlídka, kde bude představena kolekce Moniky Drápalové, která vzniká exkluzivně pro Prague Vintage Fair. Přehlídka proběhne v sobotu od 17,00 ve Velkém sále na Novoměstské radnici a bude volně přístupná pro všechny návštěvníky výstavy.  Jinak dostatečné lákadlo je myslím samotný fakt, že je to poprvé, kdy se na jednom místě představí 10 z 11 vintage butiků v Praze i sběratelé, jejichž sbírky dosud nebyly nabídnuty k prodeji.  Náš systém prodeje navíc zaručuje průběžné doplňování zboží, takže v neděli najdete jiné kusy než v sobotu.

Posledním lákadlem, které nelze nezmínit je modernistický Retro Bar, jehož zašlá sláva bude oživena širokou nabídkou luxusních tradičních lahůdek – vynikající chlebíčky dodá lahůdkářství Jan Paukert, které nese jméno samotného „vynálezce“ této české specialitky.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Mohla byste prozradit nějaký váš osobní nejlepší úlovek, co se týče vintage? Něco, čím jste oslnila vaši společnost či přátele a známé?
Takových úlovků už bylo. Některé z nich budete moci v transformované podobě spatřit v kolekci Moniky Drápalové. Nevím, jestli netradiční kombinace oslňují mou společnost, ale pamatuji si, jak můj zděděný kostýmek od Diora ze 60. let oslnil jednoho devítiletého kluka, který mi řekl, že mi to moc sluší a znáte to – děti jsou lakmusové papírky.

Lidovky.cz: Mohla byste doporučit, kde nakoupit vintage v Praze i jinde v Česku? Popřípadě zda máte oblíbené tipy v zahraničí?
V Praze můžu doporučit Art Deco Galerii, pokud Vás zajímá „starší“ vintage, na podobný obchod s mladším vintage stále čekám. Den po skončení výstavy bude právě Art Deco Galerie slavit 20 let od svého vzniku, což v předvečer jubilea řádně oslavíme spolu s vytrvalými návštěvníky výstavy.  Všem doporučuji zakoupit si první mapu pražských Vintage butiků, kterou jsme s kolegyněmi sestavily – je nejen praktická, ale i krásná – podle ní můžete za jeden den probrouzdat všechny butiky – pokud vás nebaví jezdit po Praze a chcete si nakupování opravdu užít, zavítejte 24. 5. nebo 25. 5. do pražské Novoměstké radnice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!