Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Litomyšl pokračuje s úpravou nábřeží. Loučná dostane restauraci i hřiště

Design

  7:00
Litomyšl opět potvrzuje, že je na poli současné české architektury jedinečným fenoménem. Po úspěšných a dnes už slavných realizacích kostela, bazénu, nebo nádraží si nyní architekti posvítili na nábřeží řeky Loučná.

Vizualizace vítězného návrhu foto: Martin Rusina, Martin Frei

Proměna nábřeží se nese v duchu hesla "dialog mezi řekou a městem" a město Litomyšl se svým záměrem uspělo u nadace Proměny, která městu poskytla grant do výše 25 milionů korun. Architektonické kanceláře mohly své vize přihlašovat během první poloviny roku 2013, 20. srpna porota rozhodla o vítězích.

Promenáda, hřiště i výhled na vodu

Proměna před deseti lety

O první etapě proměny nábřeží a velmi povedené práci ateliéru Josefa Pleskota psal v této rubrice už Adam Gebrian a článek si můžete přečíst zde.

Z 31 návrhů porotu nejvíce zaujala práce architektů Martina Rusina a Martina Freie. 

"Vítězný návrh architektů Rusiny a Freie řeší proměnu v Litomyšli vymezením čtyř rozdílných městských prostorů a jejich propojením do jednoho celku. Různé přednosti samotného nábřeží, břehů Loučné, městského parku u Smetanova domu a ulice Vodní valy se vzájemně doplňují. Návrh byl oceněn zejména pro svoji myšlenkovou čistotu, reflektující v jednoduchém konceptu místo a požadavky na jeho budoucí využití. Jasným, střídmým způsobem odděluje části městského prostředí od přírodního, které ponechává svému vývoji. Na nábřeží vzniká promenáda pod stromy pro odpočinek, setkávání a hry se sochařsky ztvárněným hudebním hřištěm. Přírodní charakter břehů řeky je zachován a zpřístupněn na vybraných místech lehkými pozorovatelnami a stezkami. Těžiště parku je přesunuto na pobytovou louku nad řekou a je obnovena zahradní restaurace s pavilonem," popsala porota vítězný projekt, který by měl být dokončen závěrem roku 2015.

Litomyšl pravidelně naslouchá i názorům místních, součástí soutěžních podkladů tak byly mimo jiné odborně zpracované výstupy ze sociologického průzkumu zajištěného nadací Proměny, který v uplynulém roce mapoval potřeby a přání obyvatel města. Všech 31 soutěžních návrhů bude od 5. října vystaveno v Zámeckém pivovaru, na podzim město plánuje představit projekt Rusiny a Freie veřejnosti.

Vizualizace vítězného návrhu

A Lidovky.cz cestu do Litomyšle v sobotu 5.10. více než doporučují, kromě večerní vernisáže se zde totiž od 11:00 koná procházka s architektkou Zdenkou Vydrovou. Více informací naleznete zde.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!