Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Litomyšl pokračuje s úpravou nábřeží. Loučná dostane restauraci i hřiště

Design

  7:00
Litomyšl opět potvrzuje, že je na poli současné české architektury jedinečným fenoménem. Po úspěšných a dnes už slavných realizacích kostela, bazénu, nebo nádraží si nyní architekti posvítili na nábřeží řeky Loučná.

Vizualizace vítězného návrhu foto: Martin Rusina, Martin Frei

Proměna nábřeží se nese v duchu hesla "dialog mezi řekou a městem" a město Litomyšl se svým záměrem uspělo u nadace Proměny, která městu poskytla grant do výše 25 milionů korun. Architektonické kanceláře mohly své vize přihlašovat během první poloviny roku 2013, 20. srpna porota rozhodla o vítězích.

Promenáda, hřiště i výhled na vodu

Proměna před deseti lety

O první etapě proměny nábřeží a velmi povedené práci ateliéru Josefa Pleskota psal v této rubrice už Adam Gebrian a článek si můžete přečíst zde.

Z 31 návrhů porotu nejvíce zaujala práce architektů Martina Rusina a Martina Freie. 

"Vítězný návrh architektů Rusiny a Freie řeší proměnu v Litomyšli vymezením čtyř rozdílných městských prostorů a jejich propojením do jednoho celku. Různé přednosti samotného nábřeží, břehů Loučné, městského parku u Smetanova domu a ulice Vodní valy se vzájemně doplňují. Návrh byl oceněn zejména pro svoji myšlenkovou čistotu, reflektující v jednoduchém konceptu místo a požadavky na jeho budoucí využití. Jasným, střídmým způsobem odděluje části městského prostředí od přírodního, které ponechává svému vývoji. Na nábřeží vzniká promenáda pod stromy pro odpočinek, setkávání a hry se sochařsky ztvárněným hudebním hřištěm. Přírodní charakter břehů řeky je zachován a zpřístupněn na vybraných místech lehkými pozorovatelnami a stezkami. Těžiště parku je přesunuto na pobytovou louku nad řekou a je obnovena zahradní restaurace s pavilonem," popsala porota vítězný projekt, který by měl být dokončen závěrem roku 2015.

Litomyšl pravidelně naslouchá i názorům místních, součástí soutěžních podkladů tak byly mimo jiné odborně zpracované výstupy ze sociologického průzkumu zajištěného nadací Proměny, který v uplynulém roce mapoval potřeby a přání obyvatel města. Všech 31 soutěžních návrhů bude od 5. října vystaveno v Zámeckém pivovaru, na podzim město plánuje představit projekt Rusiny a Freie veřejnosti.

Vizualizace vítězného návrhu

A Lidovky.cz cestu do Litomyšle v sobotu 5.10. více než doporučují, kromě večerní vernisáže se zde totiž od 11:00 koná procházka s architektkou Zdenkou Vydrovou. Více informací naleznete zde.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...