Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Litomyšl pokračuje s úpravou nábřeží. Loučná dostane restauraci i hřiště

Design

  7:00
Litomyšl opět potvrzuje, že je na poli současné české architektury jedinečným fenoménem. Po úspěšných a dnes už slavných realizacích kostela, bazénu, nebo nádraží si nyní architekti posvítili na nábřeží řeky Loučná.

Vizualizace vítězného návrhu foto: Martin Rusina, Martin Frei

Proměna nábřeží se nese v duchu hesla "dialog mezi řekou a městem" a město Litomyšl se svým záměrem uspělo u nadace Proměny, která městu poskytla grant do výše 25 milionů korun. Architektonické kanceláře mohly své vize přihlašovat během první poloviny roku 2013, 20. srpna porota rozhodla o vítězích.

Promenáda, hřiště i výhled na vodu

Proměna před deseti lety

O první etapě proměny nábřeží a velmi povedené práci ateliéru Josefa Pleskota psal v této rubrice už Adam Gebrian a článek si můžete přečíst zde.

Z 31 návrhů porotu nejvíce zaujala práce architektů Martina Rusina a Martina Freie. 

"Vítězný návrh architektů Rusiny a Freie řeší proměnu v Litomyšli vymezením čtyř rozdílných městských prostorů a jejich propojením do jednoho celku. Různé přednosti samotného nábřeží, břehů Loučné, městského parku u Smetanova domu a ulice Vodní valy se vzájemně doplňují. Návrh byl oceněn zejména pro svoji myšlenkovou čistotu, reflektující v jednoduchém konceptu místo a požadavky na jeho budoucí využití. Jasným, střídmým způsobem odděluje části městského prostředí od přírodního, které ponechává svému vývoji. Na nábřeží vzniká promenáda pod stromy pro odpočinek, setkávání a hry se sochařsky ztvárněným hudebním hřištěm. Přírodní charakter břehů řeky je zachován a zpřístupněn na vybraných místech lehkými pozorovatelnami a stezkami. Těžiště parku je přesunuto na pobytovou louku nad řekou a je obnovena zahradní restaurace s pavilonem," popsala porota vítězný projekt, který by měl být dokončen závěrem roku 2015.

Litomyšl pravidelně naslouchá i názorům místních, součástí soutěžních podkladů tak byly mimo jiné odborně zpracované výstupy ze sociologického průzkumu zajištěného nadací Proměny, který v uplynulém roce mapoval potřeby a přání obyvatel města. Všech 31 soutěžních návrhů bude od 5. října vystaveno v Zámeckém pivovaru, na podzim město plánuje představit projekt Rusiny a Freie veřejnosti.

Vizualizace vítězného návrhu

A Lidovky.cz cestu do Litomyšle v sobotu 5.10. více než doporučují, kromě večerní vernisáže se zde totiž od 11:00 koná procházka s architektkou Zdenkou Vydrovou. Více informací naleznete zde.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...