Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Fascinoval mě moment chladu. Úspěšná designérka nábytku a svítidel navrhla vlastní kolekci šperků

Lucie Koldová foto: Martin Chum

Sklo a stříbro. Jedna z neúspěšnějších českých návrhářek Luce Koldová navrhla kolekci šperků pro značku MOOYYY, kterou pojmenovala Frozen.
  5:00

Lucie Koldová je úspěšná česká designérka, která po ukončení studií začala záhy pracovat v Paříži, je známá převážně jako designérka nábytku a svítidel pro tuzemské i zahraniční firmy. 

„Od začátku jsem v návrhu hledala řešení, kde bych použila sklo v jiném pojetí, než s jakým jsem doposud pracovala. Chtěla jsem experimentovat s průsvitnými trubicemi a jejich ohýbáním. Inspiroval mě materiál sám o sobě - a fascinoval mě moment chladu skla na lidské kůži. Neviditelné formy jsem pak zvýraznila i ve matované verzi, která evokuje zmrzlou podobu vody,“ vysvětluje jedna z nejoceňovanějších českých designérek. 

Kolekce zahrnuje prsten, čtyři typy náušnic, tři typy náramků a dva typy náhrdelníků. Minimalistická forma se projevuje nenápadně, sklo se volně pohybuje kolem elastického řetízku. Kolekcí Koldová představuje exkluzivní šperk futuristického designu. 

Když usedám ke kávě a dávám si pauzu, většinou přichází nápady, říká designérka Lucie Koldová

Kodová se věnuje především interiérovému designu, ačkoli práci se šperkem si již vyzkoušela před několika lety, kdy pro stejnou značku navrhla kolekci SENSO. „Se šperkem pracuje člověk samozřejmě pracuje v jiném měřítku, vnímá téměř každou setinu milimetru. Nic se tam neschová,“ říká designérka. 

Šperky navrhuje především tak, aby se pohodlně nosily. „Šperk máte na sobě, kamkoliv jdete,“ říká Koldová a dodává: „Sama mám jen pár´šperků a pečlivě je vybírám, mám ráda výrazné a čisté (Eva Eisler, Zorya, Blueberries) někdy je mám jen vystavené a nosím čisté a střídmější, které se mi přizpůsobí a necítím je na sobě.“ 

Lucie Koldová

Její produkty opakovaně získávají ceny na poli českém i zahraničním. Za řeslo Chips a lavičku Manta získala Lucie Koldová mezinárodní ocenění RED DOT. Dále je držitelkou několika cen českého vydání Elle Decoration a dvojnásobnou absolutní vítězkou Czech Grand Design 2012 a 2019. Svá díla vystavovala v České republice, Francii a Belgii, Itálii, Japonsku nebo New Yorku.

V roce 2018 se Lucie Koldová stala vůbec první českou designérkou, která v rámci veletrhu IMM v Kolíně nad Rýnem představila svoji vlastní verzi prestižního projektu Das Haus, za což sklidila úspěch u světových médií i odborné veřejnosti.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!