Nadace doufá, že se jí alespoň další třetinu peněz potřebných na rekonstrukci Mánesa podaří získat z norských fondů a Evropské unie nebo od sponzorů. "Máme rozjednané další sponzorské možnosti," řekl Pavala. Dodal, že po špatných zkušenostech s českými partnery se nyní NČVU poohlíží v zahraničí.
Mecenáši chtěli ovládat
Nadace totiž v minulosti vedla rozhovory s českými mecenáši, jednání ale ztroskotala. Podle Pavaly totiž zástupci sponzorů požadovali většinu ve správní radě nadace, což by znamenalo její skryté ovládnutí. "O nic jiného, než o skrytou formu prodeje, pro ´sponzory´ nadto extrémně výhodného, se v zásadě nejednalo. Mánes by sice zůstal nadaci, ale nadace by už nepatřila výtvarníkům," uvedl Pavala.
Oprava měla původně začít již v červnu 2010, byla ale nejprve posunuta na letošní listopad a na přelom roku. Březnový termín je již podle Pavaly závazný. Na konci července již v Mánesu skončil provoz restaurace, postupně byla přerušena i výstavní činnost. Po rekonstrukci by se měl Mánes znovu otevřít na podzim 2013.
Obnova restaurace i nové prostory
Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století. Zrušen bude spodní sál z 80. let, místo něj vzniknou nové multifunkční prostory. Horní výstavní sály zůstanou zachovány. Obnoví se také původní restaurace s terasou a malovaným stropem od Emila Filly.
MÁNESFunkcionalistickou budovu Mánesu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, žák slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930. Od počátku 90. let se o budovu vedl restituční spor. Nejvyšší soud nakonec jako jejího vlastníka určil NČVU. |