11. března 2017 6:08 Lidovky.cz > Relax > Design

Na kreslení potřebuji i několik dní. Inspirují mě vnitřní touhy a pocity, říká designérka

Značka Huhů vznikla v roce 2010 v hlavě Lenky Křikavové. Přes ručně vyráběné... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Značka Huhů vznikla v roce 2010 v hlavě Lenky Křikavové. Přes ručně vyráběné... | foto: Šárka HasaraReuters

Ručně vyráběné šperky, pohlednice, loutky a obrázky doplnila designérka před čtyřmi lety i také vlastní kolekcí oblečení. Pracuje na ní se sestrou a společně tvoří značku Huhů. „ Kdysi na střední škole mi Pavel Dvorský řekl, že nic lepšího než sama příroda už nevymyslíme, kreslili jsme tenkrát neexistující zvířata a vše, co vzniklo jen z hlavy, nemělo takovou sílu, jako zvířata, která byla inspirovaná několika již existujícími tvory. Proto jsem se asi vydala cestou reálných zvířat, rostlin, které si jen svým způsobem stylizuji,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Lenka Křikavová.

Lidovky.cz: Pod značkou Huhů tvoříte vy a vaše sestra Iva Křikavová. Jak došlo k založení značky a proč právě název Huhů?
Samotné Huhů vzniklo na vysoké škole, kde mi tehdy říkali Sovičko. Vyráběla jsem různé šperky a kamarádi mě přesvědčovali, že je mám nabídnout široké veřejnosti. Navazovalo to také na školní projekt vlastního písma, z kterého pak vzniklo první logo. To trvalo čtyři roky, byl to takový můj únik z grafického světa. Práce s materiálem a hmatatelný výsledek byly vždy příjemným zpestřením. První ilustrací, která byla nakreslena, byl kolibřík. Bylo léto, já na chalupě a všude poletovali ptáčci. Rok 2014 byl pro Huhů zlomový, protože se má sestra vrátila ze Švýcarska, kde pracovala v architektonické kanceláři, a já věděla, že když spolu něco vymyslíme, bude to právě ona, která celý projekt podrží, naplánuje a zařídí. Prostě správná starší sestra. Vytvořila jsem nové logo, další dvě kresby, spolu jsme našly vhodné materiály, švadlenu, sítotiskaře a fotografa. Iva vše zorganizovala a Huhů “látkové radosti” - se dostaly k veřejnosti.

Lidovky.cz: Vnímáte jako výhodu, že tvoříte právě po boku sestry?
Myslím, že určitě. Zvládly jsme spolu dospět, vždy jsme všechny nepříjemné situace musely vyřešit společně. Nikoho neznám lépe než ji. Už skoro třicet let jsme bok po boku. Iva byla vždycky první kritik šperků a snažila se mě podpořit. Nemusíme se vidět a každá ví, co si ta druhá o konkrétní věci myslí. Tón hlasu máte tak vrytý do hlavy, že si stačí jen psát. Navíc vždy u nás bude větší touha se domluvit, podpořit, protože jsme prostě spojené i jinak než přátelstvím. A o naprosté důvěře nemusím snad ani mluvit.

Huhů

Značka Huhů vznikla v roce 2010 v hlavě Lenky Křikavové. Přes ručně vyráběné šperky, pohlednice, loutky a obrázky se produkce rozrostla směrem k módě v momentě, když se k myšlence připojila Iva, která se stará o kompletní výrobu a organizaci. Nyní už třetím rokem dávají dohromady malé kolekce „látkových radostí“, ke kterým neodmyslitelně patří ilustrace, které odráží Lenčinu lásku k přírodě a k základním prvkům jako jsou tečky, čárky, linie. Osobní podtext dotváří i na míru vymyšlené básničky, které odráží vnitřní pocity. Střihy dává Huhů dohromady s návrhářkou Janou Kopřivovou a fotografie pořizují vždy na místech, které mají rády, a to společně s fotografkou Šárkou Hasarou. Kolem celé značky se pohybují lidé, kterým Lenka i Iva věří, a kteří mají kterými podobný pohled na svět.

Lidovky.cz: Jak spolupráce probíhá?
Někdy hladce, někdy se chvíli raději nevidíme. Nevznikají žádné kompromisy. Myslíme si totiž, že kompromis není cesta vedoucí k vytvoření dobré věci. Když nás něco napadne, prostě si to napíšeme, a pak o tom třeba chvíli přemýšlíme. Vše je spíše spontánní než plánované - myslím v tom prvopočátku. Nicméně Iva má pod palcem celou výrobu (švadleny, sítotiskaře), schůzky, plánování, časování, posílání balíčků. Já si zase kreslím, komunikuji na Facebooku, Fleru, Instagramu, vyřizuji objednávky, domlouvám focení, připravuji grafické materiály. Dohromady ještě s návrhářkou Janou Kopřivovou vytváříme střihy, vybíráme látky a zkoušíme.

Lidovky.cz: Huhů, to jsou zejména hebounké vzdušné halenky, mikiny, ale i plátěné tašky s decentními, avšak propracovanými ilustracemi. Ilustrace vytváříte vy sama?
Ano, ilustrace kreslím sama, někdy to opravdu dlouho trvá, protože kreslím spíš takovým relaxačním způsobem, na který je potřeba v sobě nashromáždit pohodu a klid. Musím vědět, že mám na kreslení pár dní, nic mě nebude rušit a můžu si uvařit čaj, dát dobré jídlo a pustit si oblíbenou hudbu. Navíc ilustrace dlouho promýšlím, a pokud si nejsem jistá, tak to celé oddaluji. Někdy nám to zdržuje výrobu, to se pak Iva na mě zlobí, ale zároveň ví, že jakmile budu ve stresu, tak nevznikne už vůbec nic. Je to celé o tom, jak se člověk naučí sám se sebou pracovat.

Lidovky.cz: Co vás při tvorbě inspiruje?
Inspirací jsou určitě mé vnitřní touhy a pocity, které neumím vyjádřit slovně. Vždy bylo pro mě jednodušší něco nakreslit než vysvětlit. Příroda je pak způsob, do kterého tyto touhy přenáším, ale i ta je mojí inspirací. Celé se to točí v jednom kruhu. Kdysi na střední škole mi Pavel Dvorský řekl, že nic lepšího než sama příroda už nevymyslíme, kreslili jsme tenkrát neexistující zvířata a vše, co vzniklo jen z hlavy, nemělo takovou sílu, jako zvířata, která byla inspirovaná několika již existujícími tvory. Proto jsem se asi vydala cestou reálných zvířat, rostlin, které si jen svým způsobem stylizuji.

Ne všechny látky se v Česku vyrábí. Většina továren byla zavřena, zbourána, a...

Lidovky.cz: Jak dlouho trvá a jak probíhá výroba například jedné halenky?
Někdy je to běh na dlouhou trať, jindy se nám něco podaří za dva měsíce. Proces je komplikovaný, přes vymýšlení střihu, nalezení dobré látky v dostatečném množství, nakreslení správné ilustrace, vzorkování, zkoušení, praní, tištění, šití. Aby se produkt podařil, nezáleží to jen na nás, je důležitý každý člověk v procesu.

Lidovky.cz: Spolupracujete pouze s českými dodavateli? Kdo vám dodává látky?
Víte, ne všechny látky se v Česku vyrábí. Většina továren byla zavřena, zbourána, a tak je česká výroba trochu upozaděna. Nicméně máme momentálně jednoho českého výrobce pletenin a dále spolupracujeme s českými dodavateli látek z Itálie a ze Slovenska.

Lidovky.cz: Huhů to jsou ale i náušnice, řetízky a přívěsky. Plánujete se v budoucnu více zaměřit na tvorbu šperků?
To byl vlastně prvopočátek. Šperky vyrábím stále, ve volných chvílích a v malém počtu. Někdy jen pro své věrné zákaznice přímo na přání. Jen část se dostane k volnému prodeji. Také spolupracuji s pražským obchodem 100CLASS concept store, pro které je vyrobena jedinečná kolekce šperků, které jinde nenaleznete. Šperky jsou takový můj malý projekt, který se pravděpodobně nebude více rozrůstat. Spíš bych se ráda ještě zdokonalila a objevila další materiály, se kterými se mi bude dobře pracovat.

Lidovky.cz: Sídlo Huhů je v Brně, kde tvoří i mnoho dalších, u české veřejnosti již zavedených značek (jako je například youngprimitive). Vnímáte Brno jako inspirativní prostředí?
Brno je v první řadě pomalejší, menší a přátelské. Střed města stále patří místním a v posledních letech se čím dál víc otevírá. Někdo sem jezdí jako do malého města, jiní zase do velkého. Myslím, že je to ideální velikost, je tu vše a zároveň ne příliš moc. Když chcete, můžete být za chvíli v přírodě anebo v divadle. Zároveň jsme rodilé brňačky, a tak to tu máme tak nějak přirozeně rády, máme tu spoustu přátel a spoustu vzpomínek a oblíbených míst. Shon velkoměsta Brno ještě nepohltil a doufáme, že to tak zůstane.

Lidovky.cz: Jaké české značky máte oblíbené?
Okruh českých značek je taková rodina, spoustu jich známe osobně anebo minimálně z designových akcí. Některé máme oblíbené proto, kdo za nimi stojí, druhé zase kvůli samotným výrobkům. Iva se hlavně soustředí na tašky, kabelky, psaníčka od Braasi a Bačuty a značky spojené s architekturou jako skleněné výrobky od značek Bomma, Brokis a už tradiční výrobce nábytku Ton. Já mám moc ráda české šperkaře jako Kláru Šípkovou, Elišku Lhotskou nebo nakladatelství Take take take, designéry Master & Master, hračkářství Kutululu, návrhářky z About nebo třeba spodní prádlo od Pernowky...

Ne všechny látky se v Česku vyrábí. Většina továren byla zavřena, zbourána, a...
Střihy dává Huhů dohromady s návrhářkou Janou Kopřivovou a fotografie pořizují...

Lidovky.cz: Prozatím prodáváte své zboží pouze na internetu nebo na designových prodejních akcích. Přály byste si mít jednou například vlastní showroom?
Některé naše věci najdete i v pár obchodech v Praze i v Brně. Nicméně v tomto ještě nemáme sjednocenou myšlenku, jak by takový showroom mohl fungovat. Obě se dále chceme věnovat svým profesím (Iva architektuře a já ilustraci a grafickému designu). A některé věci prostě přijdou až v pravý čas. Momentálně jsme ve fázi, kdy se snažíme ladit svůj vlastní e-shop a showroom by byl možná až jako další krok, který je ale zatím asi dost vzdálený.

Lidovky.cz: Za chvilku je tu jaro. Na čem právě pracujete, můžeme se těšit na novou jarní kolekci?
Pracujeme už delší dobu na oblečení pro nejmenší, to je třeba příklad toho, že ne vždy jde vše rychle. Nicméně s jarem přijdou i nové batůžky, pohodlné šaty, šik košile, lehké halenky a trika. Letos toho bude asi zase o trochu víc a snad se nám podaří i něco pro pány. To je vždy výzva.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz