Žeh uprostřed krásy. Funerální architektura jako národní památka |
Patrovou vilu s nárožní věžičkou a dřevěnou terasou postavil v roce 1906 architekt Karel Fiala (1862–1939), který vypracoval za éry prezidenta Masaryka první stavebně historické průzkumy Pražského hradu a ve svém rodišti navrhl několik budov. Projektoval nejen Vilu Fiala, kterou postavil pro svého bratra Teodora, ale také blatenskou radnici. Paradoxně radnice hraje hlavní roli ve sporu o budoucnost vily, která je pro ni jako nechtěné dítě.
Město Blatná vilu koupilo 22. října 2004. „My jsme ten dům nechtěli, ale byl součástí pozemku, kde chceme vybudovat lesopark. Už tenkrát byla vila v havarijním stavu,“ říká Kateřina Malečková, starostka Blatné. Během dvanácti let však žádný plán, jak naložit s domem, město nemělo. Loni v červnu, než se do věci vložilo ministerstvo kultury, blatenští zastupitelé rozhodli, že pozemek a vilu o rozloze necelých pěti tisíc metrů čtverečních nabídnou k prodeji za tři miliony.
Toto rozhodnutí zmobilizovalo blatenskou rodačku Pavlu Váňovou, zakladatelku spolku Navíc, aby v listopadu 2016 předložila blatenské radnici projekt. Nežádala o peníze, ale navrhla řešení, které by pomohlo vilu zachránit, aby sloužila svému původnímu účelu. „Nechali jsme si vypracovat posudek, kolik by stály nejnutnější opravy, jde hlavně o děravou střechu nebo úpravu fasády. Žádné radikální opravy nejsou nutné. Na sanaci je třeba 460 tisíc korun, které chceme sehnat z veřejné sbírky nebo z grantů. Jediné, o co jsem radnici žádala, bylo to, zda by nám vilu bezplatně zapůjčili,“ říká Váňová. Starostka však tuto variantu zamítla: „Nemohu si dovolit někomu půjčit majetek, když nevím, jestli je to památka. Co kdyby tam něco poškodil?“ Spolek Navíc zapojil do záchrany vily řadu odborníků, zajímají se o ni památkáři, historici a odborníci na zahradní architekturu. Podle Váňové by zde v létě mohlo být občerstvení pro výletníky a také růžová zahrada, která by navázala na odkaz Jana Böhma, šlechtitele růží, který za první republiky proslavil Blatnou po celém světě.
Projekt revitalizace vily již podpořilo několik odborníků, například historička Marie Palátová z Národního památkového ústavu nebo architekt David Vávra. „Když si budete chtít nějaký záměr prosadit, seženete si odborníky, kteří vás budou podporovat. My ale máme jiné odborníky, kteří tvrdí, že ten dům nemá žádnou historickou hodnotu,“ říká starostka. Na otázku, kteří experti to jsou, odvětí: „Já k tomu nebudu říkat nic. Co jsem kdy řekla, spolek otočí o 180 stupňů. My čekáme, jak se situace vyvine. Zatím jen víme, že památkáři podali žádost na ministerstvo kultury a mělo by probíhat správní řízení o prohlášení kulturní památkou. Bude-li to památka, tak to budeme muset opravovat. A pokud ne, pak to prodáme nebo pronajmeme,“ říká starostka.
Budoucnost Vily Fiala je tedy stále nejasná. O historii a plánech domu budou diskutovat zástupci spolku Navíc s veřejností na akci, která se koná 18. března v Komunitním centru Blatná od 15 hodin.