Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nestačil vám český design? V UPM si můžete vychutnat ten španělský

Design

  7:00
Na Designbloku jste mohli srovnat současný český design s tím slovenským a třeba italským, jaká je situace ve Španělsku? Odpověď hledejte na výstavě Bravos, kterou můžete do konce listopadu shlédnout v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Váza Chapapote designéra Clareta vyrobená z ropných derivátů. foto: UPM

Jde o první soubornou přehlídku díla španělských autorů narozených po roce 1960, kteří se věnují produktovému designu. Kurátor výstavy Juli Capella představuje dvě desítky designérů, jejichž práce sahají od minimalismu přes ekodesign a neobaroko až po moderní řemeslo.

Co dalšího chystá UPM? Přečtěte si online rozhovor s jeho ředitelkou, Helenou Koenigsmarkovou.

Helena Koenigsmarková, ředitelka UPM.

"Jestliže se španělský design ve 20. století vyjadřoval prostřednictvím předmětů, ve 21. století se vyjadřuje skrze autory. Design 21. století je v rukou nové generace designérů. Pro takové, jako jsou oni, má španělština výraz 'bravos' - skvělí, udatní, divocí, stateční," uvedla mluvčí UPM Jana Ulipová.

Váza z ropných derivátů i fotografie designérů

Z vystavených exponátů zaujme například váza designéra Curra Clareta vyrobená z ropných derivátů sesbíraných na pobřeží Galicie po havárii tankeru Prestige v roce 2002. Barcelonský návrhář Martín Azúa vytváří zajímavé bytové doplňky. Umělecké lampy a sklenice vystavuje návrhář Jaime Hayón. Expozice, která potrvá do 25. listopadu, prezentuje i jednotlivé tvůrce pomocí portrétů od fotografa Rafaela Vargase.

Výstava je součástí přehlídky Designblok. Připravilo ji UPM ve spolupráci se španělským velvyslanectvím a Španělskou agenturou pro mezinárodní spolupráci a rozvoj (AECID). Doplní ji komentované prohlídky, termíny hledejte ZDE.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!