Výstava představí mistrovská díla ze všech oborů uměleckého řemesla, užitého umění a designu, mimořádná svým provedením či významem. Její osu tvoří reprezentativní výběr ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové určený pro publikaci vydanou londýnským nakladatelstvím Scala Arts & Heritage Publishers v edici Director’s Choice, která ukazuje sbírky světových muzeí pohledem jejich ředitelů.
Prostřednictvím příběhů těchto vybraných předmětů výstava přibližuje i osudy sbírek v dobách společenských proměn. Unikátní díla „s příběhem“ jsou součástí výběru téměř tří set exponátů ze všech muzejních sbírek, od nábytku a skla až po oděvní módu, šperk, hračku či fotografii. V třiceti tematických celcích je zachycen vývoj uměleckého řemesla od gotiky a renesance až do 20. století, zastoupeného pracemi Alfonse Muchy, Františka Drtikola, Pavla Janáka, Ladislava Sutnara, Františka Víznera a dalších.
Po rekonstrukci obnovuje svoji činnost také Knihovna Uměleckoprůmyslového musea v Praze, která je největší českou veřejnou odbornou knihovnou specializovanou na volné a užité umění, architekturu a design. Fondy knihovny jsou budovány od roku 1887, kdy se knihovna poprvé otevřela veřejnosti. Ve studovně byl zachován původní mobiliář Josefa Schulze a také barokní knihovní skříně z piaristického kláštera v Benešově, zabudované sem při stavbě muzea v letech 1897 až 1900. Knihovna bude otevřena od úterý do soboty.
Rekonstrukce UpmUměleckoprůmyslové museum se otevírá po tříleté rekonstrukci, která byla financovaná z vládního Programu péče o národní kulturní poklad nákladem více než 266 miliónů korun. Tato rekonstrukce přinesla trojnásobné zvětšení výstavního prostoru ve zvýšeném přízemí a dvojnásobné zvýšení ploch pro stálou expozici, celkem tedy 2750 m2 výstavní plochy. To je možné I jen díky druhému investičnímu projektu centrálního depozitáře ve Stodůlkách, kam byly po jeho dokončení v roce 2016 přemístěny nejenom z historické budovy všechny sbírky a související péče o ně. U |