8. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Design

Obaly jinak. Podívejte se, jak vtipně zabalit mléko nebo viagru

3. místo, téma "Stárnutí", Studenti středních a vyšších odborných škol, Matěj Coufal, Obal na Viagru, Střední umělecká škola Ostrava, Česká republika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 3. místo, téma "Stárnutí", Studenti středních a vyšších odborných škol, Matěj Coufal, Obal na Viagru, Střední umělecká škola Ostrava, Česká republika | foto: Filip Šach

Student Slovenské technické univerzity v Bratislavě Matúš Mitas zvítězil se svým obalem na mléko s uzávěrem usnadňujícím manipulaci v 18. ročníku mezinárodní designérské soutěže Mladý obal.

Ve druhé kategorii zaměřené na střední školy první cena udělena nebyla. Tu druhou získala Schránka na zvířecí ostatky od autorské dvojice Denissa Serafini a Tomáš Rachunek ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Porota ocenila citlivost, s jakou se i přes nízký věk vyrovnali se silným momentem smrti a loučení, které ke stárnutí patří.

Plakát k soutěži Mladý obal, vyhlášení vítězů proběhne 31. 5. 2013

Plakát k soutěži Mladý obal, vyhlášení vítězů proběhne 31. 5. 2013

Vtip projevil Matěj Coufal rovněž z uherskohradišťské školy, který navrhl obal na viagru s nápisem Nerušit. Po uvolnění kapsle s "kouzelnou" pilulkou umožňující mužům nevzdávat se tělesných radostí ani ve vysokém věku se z obalu stává cedulka, kterou je možno pověsit na kliku ložnice.

Vítězné práce si mohou zájemci od 4. června do 19. července prohlédnout na výstavě v Galerii/CZD ve Vojtěšské ulici v Praze a od 24. září do 4. října ve foyeru Fakulty architektury Slovenské technické univerzity v Bratislavě.

MLADÝ OBAL

Letošní designerská soutěž byla zaměřena na stárnutí a seniory. Podle manažerky Kláry Mergerové se do ní zapojilo 418 mladých umělců do 30 let z 18 zemí. Zamýšleli se nad situací a problémy seniorů i možnostmi, jakými je designér může pomoci řešit. Kromě tématu, které se každý rok mění, bylo pro ně určující zaměření na obaly z papíru. Další ročník soutěže bude vyhlášen na podzim, bližší informace naleznou zájemci na stránkách www.mlady-obal.cz. Soutěž vyhlašuje společnost Model Obaly, organizátorem je od roku 2009 CZECHDESIGN.CZ.

ČTK