Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
18. března 2014 7:00 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

Trvanlivé, nebo čerstvé? Na co si dát pozor při koupi mléka

Mléko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mléko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Je zdrojem bílkovin, vitaminů A, B i D, jodu a v neposlední řadě také vápníku. V obchodech ho nabízí nepřeberné množství, zároveň se smí prodávat jen takové, které prošlo tepelnou úpravou - to aby se zneškodinily nežádoucí mikroorganismy. Jak se ale vyznat v pojmech, které na obalech nacházíme a jak si vybrat to nejlepší?

Mléko obsahuje kvalitní bílkoviny, je bohaté na vápník a další minerály. Nechybí v něm vitaminy včetně vitaminu D ani energeticky bohaté tuky a mléčný cukr laktóza. U mléka jsou nejdůležitější dvě věci. Způsob, jakým je ošetřeno a tučnost.

PSALI JSME:

Rozdíl mezi polotučným (1,5 %) a nízkotučným (0,5 %) mlékem není z hlediska tuku nijak zásadní. Je proto lepší kupovat mléko polotučné, především proto, že chutná lépe. Vápník, bílkoviny a ostatní živiny z mléka ani po odstředění nemizí, nejsou totiž obsaženy ve smetaně. Rozlučte se ale s vitamíny A a D, které jsou rozpustné v tucích. Ty v mléku po odtučnění nezůstávají.

Mléko - ilustrační foto

A jak se vyznat v popiscích na obalech? Mléko ošetřené UHT záhřevem, pasterizace,  homogenizace, standardizace a další pojmy. Co si pod nimi lze představit a jaké mléko si vybrat? Mléko, na jehož obale najdete nápis homogenizované je takové, které prošlo mlékárenskou úpravou, při níž se v tekutině rovnoměrně rozptýlí tukové částice. Taková úprava má zabránit tomu, aby se tuk vysrážel na povrchu mléka.

Selské mléko - plnotučné bez standardizace - je mléko, jehož obsah tuku se po nadojení nezměnil, zároveň ale nesmí být nižší než 3,5 procenta. Mléko plnotučné se standardizací má naopak obsah tuku nejméně 3,5 procenta. Je také povoleno přidání či odebrání tuku tak, aby bylo dosaženo tučnosti, která je uvedena na obale.

ČTĚTE TAKÉ:

Pasterizované mléko bylo na krátkou dobu rychle zahřáté (zhruba na patnáct vteřin) minimálně na 70 stupňů. Je tedy bráno jako čerstvé a také tak smí být označováno. Pokud najdete na mléce zkratku UHT, znamená to, že bylo upraveno při vysoké teplotě - tedy že bylo "uvařeno" na 135 stupňů a díky tomu se v něm nemohou vyskytnout žádné mikroorganismy. Takové mléko je trvanlivé a mělo by vydržet při pokojové teplotě po dobu trvanlivosti uvedené na obale.

Jaké mléko si vybrat?

  • čerstvé mléko (z automatu): mléko není upraveno žádným způsobem. Mělo by se převařit - obsahuje totiž kromě vitaminů a živin také mikroorganismy, které mohou způsobovat zažívací potíže.
  • čerstvé mléko: upravuje se pasterizací (zahřátí do 100 stupňů), má stejný obsah vápníku, ale vitaminy se z něj ztrácí
  • trvanlivé mléko: mléko upravené UHT - zachovává si nutriční hodnoty, ale mění chuť mléka. Obsah vápníku se nemění.
apeAlena Pecháčková
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!