Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ozdoba zdi za pár korun. Nebát se a lepit

Design

  10:16
Oblepovali jste si jako malí stěny v pokojíku samolepkami ze žvýkaček? Na Mickeyho Mouse a kačera Donalda zapomeňte. Domov i kancelář si teď můžete stejnou technikou přizpůsobit ve velkém, a navíc s designovým posvěcením.

Samolepící 'tetování' na zeď foto: Vajco

Interiérové samolepky zažívají obrovský boom. Téměř kompletní kolekci dánského studia Ferm prodává Wallwear, americkou značku Homestickers nabízí například Hornbach a vlastní samolepky má v katalogu i IKEA.

Kromě zahraniční produkce se ale stále výrazněji profilují české originály, za kterými stojí většinou mladí grafici a designéři. Nabídka je tak široká, že si z ní vybere každý včetně rodičů nejmenších dětí nebo babičky, která sbírá růžový porcelán se zlaceným okrajem.

Až vás omrzí, sundáte ji

"Samolepky jsou výrazně levnější než tapeta, pracovat s nimi zvládne opravdu každý, byt se rychle promění – a když vás omrzí, dají se zase snadno sundat," vypočítává Eva Rampichová, grafička a designérka, která navrhuje samolepky i pro vlastní značku Vajco.

"Dobře to vidíme na našich zákaznících. Samolepky, které stojí pár stokorun, se prodávají opravdu dobře a někdy se prodá i třeba dvacet kusů od jednoho vzoru za den."

Samolepící 'tetování' na zeď

Stejná pozitiva vidí u samolepek i interiérová designérka Andrea Beranová. "Je to velmi jednoduchý způsob, jak na něco vtipně upozornit. Třeba pomocí nápisu." Eva Rampichová založila se svou sestrou značku Vajco teprve před sedmi měsíci, ale jen za poslední rok se u nás objevilo hned několik dalších nových značek.

Originální samolepky na základě vlastních návrhů i návrhů dalších českých a zahraničních designérů prodávají pod značkou Fugu manželé Slavíkovi a podobnou cestou jde i Nalepsi.cz.

Čtěte také

Ve spolupráci s firmou Vavex navrhuje samolepky designérka Babeta Ondrová. Rozsáhlou kolekci dětských samolepek, ale i nálepek na okno nebo do koupelny zase najdete u firmy Lepeeto.

Dobrou zprávou je i to, že většina samolepek na trhu garantuje náležitou kvalitu. "Pokud vím, používáme víceméně všichni fólie od jednoho výrobce, které mají doživotní barevnou trvanlivost a velmi dobře drží na většině povrchů," říká Eva Rampichová.

Fugu samolepky na zeď

Rozdíl je hlavně v tloušťkách fólií, od čehož se odvíjí jejich výsledná cena. Tu případně navyšuje speciální úprava fólie, například neonové zbarvení.

Funguje nejlépe jako solitér

Při výběru konkrétní samolepky je potřeba řídit se především citem – stejně jako u jakýchkoli jiných výrazných prvků v interiéru platí, že všeho moc škodí. Rozhodně se v drtivé většině nevyplácí kombinovat různé designy samolepek v jedné místnosti nebo výraznou samolepku s výraznou tapetou.

"Nejlepší je začít výběrem barvy a rozhodnout se, jestli chci zbytek místnosti doladit k výrazně barevné samolepce – to v případě, že se třeba v jiné barvě neprodává –, nebo naopak samolepkou dotvořit už hotový interiér," radí Andrea Beranová.

Výrobci ale reagují i na barevné trendy a řada značek, z těch českých například SofiStick, dodává samolepky na objednávku nejen v různých velikostech, ale i barvách.

Podstatné je také rozmyslet si, jestli má vzor propojit jeden velký prostor, a mělo by tedy jít o několik menších kusů, například s motivy ptáků nebo květin, nebo naopak jde o to, zvýraznit jeden prvek. "Může to být kout u nočního stolku, jídelní stůl nebo třeba komoda, kterou ozvláštníte nápisem či velkým obrazcem," nabízí varianty interiérová designérka.

Samolepící 'tetování' na zeď

Zcela jedinečnou funkci pak můžou mít samolepky v dětských pokojích nebo vůbec v domácnostech s dětmi. Ačkoliv právě dětské pokojíky se samolepkami zdobí už dlouho, interiérové samolepky přinášejí v tomhle ohledu nový trend.

"Moderní už nejsou postavičky z filmů a extrémně infantilní kousky, ale spíš neutrálnější motivy, které mohou s dětmi růst třeba až do puberty," vysvětluje Andrea Beranová. Velká část firem také nabízí samolepky s edukativními prvky – čísla, písmena abecedy, někdy dokonce spojená s obrázkem, který písmeno ilustruje. A k dostání jsou i samolepky s tabulovým povrchem, na který se dá psát křídou nebo speciální fixou.

Nejen stěny, polepte si i auto

Stejně jako jsme si ani zmíněného Mickey Mouse nelepili jen na stěny, ale v podstatě kamkoliv, kde to rodiče snesli, s rozvojem interiérových samolepek přichází jejich použití na dalších plochách.

Zcela běžnou záležitostí už jsou samolepky určené pro různé řady mobilních telefonů a notebooků, které často prodávají sami výrobci. A ačkoliv to málokdo ví a zkusí, na obou přístrojích dobře drží i malé interiérové samolepky. Použít se dají také na nábytek nebo třeba na podlahu, kam mohou plynule přejít ze stěn.

Úplnou novinkou jsou samolepky na auto, které v originálních designech nabízí Vajco. "Zatím se jich, pravda, moc neprodalo, ale hodně lidí podle mě zaujaly," říká Eva Rampichová. "Možná se jen bojí." Kromě grafických vzorů s jejich pomocí můžete auto označit třeba svým jménem. A na podzim Vajco připravuje i další novinku – kolekci polštářů sladěnou se vzory na samolepkách.

Autoři: