Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Jde úspěšná značka založit i během pandemie? Inspirujeme se lesem, říká výrobce nábytku

Dřevěné výrobky se dokončují několika vrstvami oleje, na barevné odstíny odlitků používáme práškovou barvou. foto: Zlesart

Rozhovor
Během pandemii založil vlastní značku s designového nábytku a doplňků Zlesart, kterou představil na podzim na Designbloku a zaujala všechny přítomné. Nyní byla nominována na Ceny Czech Grand Design. „K výrobě doplňků inspirovaných lesem používáme starou technologii ručního formování do pískových forem a soustružení dřeva pak probíhá na 80 let starém soustruhu,“ popisuje některé z procesů precizní výroby zakladatel značky Petr Novák.
  5:00

Lidovky.cz: Značku Zlesart jste založil loni na podzim. Po pár týdnech jste se objevili na Designbloku. Po pár měsících jste získali širší nominaci na Ceny Czech Grand Design. Byl jste překvapený takovým rozjezdem?
Určitě jsem byl mile překvapený, ale člověk má kolem sebe tolik různých starostí a radostí, že jsem si zatím úspěch Zlesart neuvědomil. Na trh jsme vstoupili vlastně teprve před čtyřmi měsíci.

Lidovky.cz: Interiérové doplňky jste začal vyrábět během pandemie covidu-19. Bylo to tím, že jste měl konečně dost času, nebo se k tomuto projektu schylovalo dlouho?
Přemýšlel jsem o něm delší dobu. Pandemie a krize v automobilovém průmyslu mě přiměla přemýšlet i o jiných formách podnikání. A konečně byl také mentální čas posouvat věci dál. Uplynulé dva roky byly dobou, kdy se člověk nerozptyloval některými běžnými věcmi.

Petr Novák

Lidovky.cz: Při navrhování se vaše kolegyně architektka a designérka Daniela Polubědovová inspiruje tvary přírody. Následný vznik interiérových doplňků, ale určitě není tak snadný. Jak všechny ty tvary listů a větviček odléváte?
Tvary vznikly podle skutečných listů a větviček, které jsem nasbíral se svou rodinou v lese. Poté následovalo několik technologických procesů. 3D scanování, 3D modelování, 3D tisk, výroba pískových forem a prvních vzorkových kusů. Druhá metoda, kterou používáme je formování metodou „šněrovačka“, kdy se ručně staví písková forma k dělící rovině skutečné větvičky. Pro sériovou výrobu jsme museli vyrobit i modelové desky pro odlévání hliníku a mosazi. Používám také ale desítkami let prověřené postupy, jako je třeba práce se dřevem na 80 let starém soustruhu.

Lidovky.cz: A jaké materiály ve zlesart vlastně používáte?
Madla, háčky, zábradlí a podobně vyrábíme z odlitků hliníku a mosazi. Desky dřevěných stolů a stolků děláme z dubu a javoru. Všechno pak finalizujeme ručně. Dřevěné výrobky se dokončují několika vrstvami oleje, na barevné odstíny odlitků používáme práškovou barvou.

Lidovky.cz: Madla u skříní, zábradlí, úchytky, věšáčky i subtilní nohy podpírající desky stolků vypadají jako klacíky z lesa. Jak často tedy chodíte do přírody pro inspiraci?
V lese se pohybuji často, ale spíš než hledání inspirace si tady čistím hlavu od starostí a problémů, které jsou spojeny s podnikáním.

Lidovky.cz: A vyrábíte vše sám, nebo máte pomocníky?
Každá odborná práce je o lidech. Ve firmě mám modeláře, kteří jsou u mne už 25 let a jejich zkušenosti jsou nenahraditelné. To samé platí o ručním odlévání odlitků. Například odlít osm milimetrů silný hliníkový stolek se nám povedlo až na pátý pokus…

Petr Novák

Kromě značky Zlesart je také majitelem firmy Modelárna Novák, jejíž historie se datuje až k druhé světové válce. Firma Modelárna Novák, sídlící ve Ždírci nad Doubravou, vyrábí modelová zařízení pro slévárenství a kontrolní přípravky pro automobilový průmysl. Velkou roli při vzniku kolekce Zlesart hrál Petrův zájem o architekturu a znalost různých technologií. 

Lidovky.cz: S navrhováním interiérových doplňků vám pomáhá Daniela Polubědová, která mimo jiné navrhla i váš neobvyklý dům Srdce. Jak spolupráce vznikla?
Danielu jsem oslovil pro její dosavadní práci. Myslím si, že architekta by si lidé měli vybírat právě podle podle toho, co tvoří a jakým stylem pracuje, aby byl výsledný dům podle představ obou zúčastněných.

Lidovky.cz: Váš dům tvarem připomíná srdce a nenajdeme v něm ani jeden pravý úhel. To bylo vaše přání? Měl jste o domě jasnou představu?
Ano, měl. Vycházel jsem ze tří požadavků: spojení s přírodou, proto celoprosklená fasáda do zahrady. Organické tvary, které na psychiku člověka působí bezpečně a vysoké stropy, pod kterými se člověk necítí stísněně a má otevřenou mysl k novým nápadům.

Lidovky.cz: Jste také majitelem firmy Modelárna Novák, která vyrábí modelová zařízení pro slévárenství a kontrolní přípravky pro automobilový průmysl. Okoukal jste některé techniky při odlévání forem pro vaše výrobky Zlesart?
Všechny technologie, které používáme při konstrukci a výrobě kontrolních přípravků využíváme také v kolekci Zlesart. Jedná se o konstruktéry, 3osé CNC obrábění, soustružení, výrobu modelů.

Lidovky.cz: Historie Modelárny Novák sahá až k druhé světové válce. Věděl jste vždy, že budete pokračovat v rodinné tradici nebo jste chtěl jít původně svojí vlastní cestou?
Získával jsem zkušenosti v zahraničí, kde jsem se naučil stavět dřevěné domy a postupně jsem pokračoval v tradici mého dědy a otce. Výrobu modelových zařízení jsem ale rozšířil i o výrobu kontrolních přípravků a teď i o značku nábytku a bytových doplňků.

Lidovky.cz: Když nepracujete, nebo zrovna neodléváte „větvičky“ z mosazi či hliníku, jak odpočíváte?
Odpočívám aktivně sportem, buď sám nebo se svými dcerami. Zrovna teď mám za sebou Vasův běh ve Švédsku, tedy 90 kilometrů na běžkách. 

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého
Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého

Family Market už dávno není jenom to žluté autíčko se známou znělkou. Pojďte s námi vyzkoušet jeho služby a hlavně kvalitní mrazené potraviny a...

Mohlo by vás zajímat