Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pohled do zákulisí. Co se na Národním muzeum změní a co přibude?

Design

  6:30
Stoupám po bočním schodišti podél prostoru, kde zeje otvor po výtahu. Po tom výtahu, kterého se nikdy nedalo dočkat, takže jste raději šlapali po schodech – až do podkroví, kde bývala pracovna věhlasného profesora Emanuela Vlčka, zakladatele oddělení antropologie Národního muzea, ale i jiných antropologů, paleontologů a dalších vědců.

Demontáž soch z levé boční balustrády budovy. Tyto sochy představují čtyři živly. Byly nejprve ukotveny a později pomocí lešení a jeřábu odděleny od podloží. Pracím byl přítomen i hlavní restaurátor Jakub Rafl. foto: Martin Frouz

Teď jsou všechny příčky vybourány a zmizely i stopy po úzké křivolaké chodbě vedoucí kolem pracoven.

Národní muzeum

Historická budova Národního muzea byla na horním okraji Václavského náměstí postavena podle projektu architekta Josefa Schulze v letech 1885 až 1891. Hlavní ideou pro budovu od zadavatele bylo zdůraznění myšlenky „muzeum jako chrám vědy a umění“. Budova je od 8. července 2011 uzavřena kvůli rekonstrukci. Otevření se plánuje k dvoustému výročí vzniku instituce Národního muzea (v roce 1818 byla založena pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách). Úplné zpřístupnění expozic se předpokládá v roce 2020.

Historická budova muzea, která právě prochází generální rekonstrukcí a již jsem v minulosti v rámci své profese mnohokrát navštívil, se proměnila k nepoznání. Až jsem se musel často ujišťovat, v jaké její části se právě nacházím a co tu kdysi bývalo, abych se alespoň trochu zorientoval.

Do veřejnosti jinak nepřístupného zákulisí oprav tohoto historického skvostu jsem se dostal díky soutěži Czech Press Photo. V roce 2015 jsem se stal v rámci tohoto klání držitelem Grantu primátora Prahy s tématem „Opravy památek“. Projektu jsem se věnoval hlavně během roku 2016, kdy se rekonstrukce muzea zrovna rozjížděla, a tak jednu z nejvýraznějších oprav posledních desetiletí nešlo vynechat. Po domluvě s vedením Národního muzea a firmami provádějícími práce jsem tedy začal navštěvovat stavbu i dílny restaurátorů, kam se část prací přenesla.

Pohled na prostor Václavského náměstí a okolí z lešení na plášti lucerny...
Pro běžného diváka budovy muzea asi dosti neobvyklý pohled do jedné z...

Při jedné z obhlídek opravované budovy jsem vyšel na střechu a okolo mohutných sousoší vystoupal po lešení až k samotné špici. Teprve tady jsem si uvědomil, jak je Národní muzeum mohutné a vysoké – mnohem vyšší, než se zdá při pozorování zvenku. Na střeše se mi otevřel tušený velkolepý pohled na celé Václavské náměstí a Pražský hrad, ale také Hlavní nádraží, téměř celé Vinohrady a Žižkov, což jsem vůbec nečekal. Zatímco jsem se rozhlížel, pod mýma nohama probíhala rekonstrukce a na nádvoří se budoval vstup do tunelu spojujícího historickou budovu se sousedním moderním palácem, kde dříve sídlilo Federální shromáždění a kde se dnes konají výstavy ze sbírek muzea. Silný vítr mě však po chvíli zahnal zpět dolů na nižší patra lešení.

Jak jsem pomalu sestupoval po žebřících a průlezy jednotlivých pater lešení, mohl jsem ve fasádě průčelí číst jako v kronice budovy, která od svého dokončení v roce 1891 prochází teprve první generální opravou, a tak veškerá poškození podávají svědectví o jejích pohnutých dějinách. Důlky a malé záplaty vypovídají o střelbě okupačních vojsk v srpnu 1968, ktetoupám ré v rámci potírání kontrarevoluce zahájily i mohutnou palbu na historickou budovu Národního muzea. Další rány jsou zase svědectvím o bombardování na sklonku druhé světové války v roce 1945.

Při vstupu do dnes převážně prázdných sálů a chodeb bylo patrné, že kromě oprav se kompletně vyměňují technologie, zavádějí nové, obměňují se výtahy a podobně. Otevřené rány ve stěnách svědčily o tom, že se opravují a doplňují veškeré rozvody energií. Zcela nové budou i podlahy a opravena okna.

Během rekonstrukčních prací budovu opustili nejen pracovníci muzea a veškeré sbírky, ale z fasády i interiérů zmizela také značná část umělecké výzdoby, zejména plastiky. Již v minulých letech se do ateliérů restaurátorů odstěhovaly mnohé sochy a postupně se tempo oprav a stěhování památek ještě urychlilo. Některé sochy se převezly do dílen na doplnění či zhotovení replik. Kovové plastiky se tam opravují a ošetřují nátěry a nezřídka jsou i zlaceny, aby vypadaly jako v době svého vzniku. Mnohé práce však probíhají přímo na místě a první svěže vyhlížející sochy jsou již dnes k vidění na fasádě budovy.

Nanášení zlatých plátků na kovové prvky. V tomto případě se jedná o lví hlavu...

Části umělecké výzdoby, které nelze převézt do dílen, se schovávají za bedněním a nejrůznějšími důmyslnými obaly. Mnohé sály a chodby budovy se díky tomu proměnily ve futuristicky vypadající prostory, jež navozují spíš atmosféru vědecko-fantastických filmů než muzejní budovy z devatenáctého století. Pocit modernosti by v budově měl zůstat i po dokončení všech oprav a znovuvybudování výstavních prostor. Alespoň to tak vypadá podle návrhů zrekonstruovaných a nově vytvořených prostor, které přibudou zejména na bývalém nádvoří. Dosud se využívaly pro technické a obslužné účely a běžný návštěvník se do nich nedostal.

Jak to vše nakonec dopadne, budeme moci posoudit až příští rok, kdy se plánuje částečné zpřístupnění budovy Národního muzea, a to při příležitosti dvoustého výročí založení instituce roku 1818, tehdy pod názvem Vlastenecké muzeum v Čechách. Kompletní dokončení rekonstrukce se plánuje na rok 2020.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč