22. června 2016 7:56 Lidovky.cz > Relax > Design

Retro ožívá v Tančícím domě, nechybí ani pan Vajíčko

Výstava Retro 70. a 80. let se představila 14. června v Tančícím domě v Praze.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Retro 70. a 80. let se představila 14. června v Tančícím domě v Praze.... | foto: ČTK

Pohled na společnost v bývalém Československu 70. a 80. let prostřednictvím dobových artefaktů každodenního života chce ukázat výstava v galerii Tančícího domu. Pod názvem Retro 70. a 80. let bude přístupná od středy až do 16. října. Podle autorek přiblíží, jak vypadaly v 70. a 80. letech dny obyčejných lidí i kterými věcmi se obklopovali prominenti tehdejšího režimu. Průvodcem výstavy je animovaná postavička pana Vajíčka od výtvarníka Eduarda Hofmana, která oddělovala reklamní spoty v Československé televizi.

Výstava se zaměřuje na bydlení, módu, práci, zájmy a trávení volného času, film a televizní tvorbu, populární hudbu či nakupování a konzum. „Chceme zasadit období 70. a 80. let do souvislostí a zamyslet se s určitým nadhledem a nadsázkou nad stavem tehdejší společnosti skrze její kulturu, volný čas, práci, bydlení, techniku, design či architekturu,“ říká o výstavě kurátorka Jana Sommerová.

Výstavu doplňují audiovizuální ukázky, dobové plakáty a fotografie česko-švýcarské dokumentaristky Iren Stehliové. Známý je třeba její cyklus Pražské výlohy, který ukazuje výjevy, jež dnes znají jen pamětníci socialistického obchodu. Jsou na nich dnes těžko uvěřitelná aranžmá z jednoho druhu výrobku - sterilizovaného zelí, zubní pasty či pracího prášku; jinde spotřební zboží ve výloze obchodů překrývají ideologická hesla a portréty komunistických vůdců - byť šlo o obchody s jídlem.

Městský život na výstavě přibližuje instalace bytu v panelovém domě. Nakupování připomene dobový obchod na příkladu prostředí, ve kterém prodávala i hlavní hrdinka ze stále reprízovaného propagandistického seriálu Žena za pultem. Sekce ukáže i produkty a originální obaly výrobků tehdejších národních podniků a značek. Málokdo z mladých lidí si dnes dokáže představit samoobsluhu s dlouhými regály plnými právě vždy jen jedním, většinou dlouho trvanlivým produktem.

Výstava Retro 70. a 80. let se představila 14. června v Tančícím domě v Praze....
Výstava Retro 70. a 80. let se představila v Tančícím domě v Praze. Návštěvníci...

Výstava se věnuje také populární hudbě či tehdejší filmové a televizní tvorbě. Jak vyrůstaly ve zmiňované době děti, ilustrují hračky či autenticky zařízená školní třída, a naopak píchačky a pánská podniková šatna ukazují denní rutinu dospělých. V sekci věnované exkluzivnímu designu je vystaven nábytek jako například křeslo, stůl a konvice z již neexistujícího hotelu Praha, křesla z hotelu Thermal a Federálního shromáždění či židle z hotelu Ještěd.

Design druhé poloviny 20. století se v poslední době stává stále více předmětem zájmu odborníků. V dubnu bylo v Chebu otevřeno Retromuseum jako pobočka tamější Galerie výtvarného umění. Věnuje se designu z období 60. až 80. let a nabízí špičkové designové kusy, ale i kýčovité, byť řemeslně kvalitně zpracované domácí výrobky. Za několik dní otevře výstavu Retro věnovanou hlavně módě Národní muzeum.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.