Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Design

Rodinný dům ve městě? Pleskotova moderna s retro prvky v Podolí

Trochu jako bunkr. Betonová fasáda a vysoko umístěná okna umocňují dojem pevnosti. Uvnitř je však budova naplněna světlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trochu jako bunkr. Betonová fasáda a vysoko umístěná okna umocňují dojem pevnosti. Uvnitř je však budova naplněna světlem. | foto: Tomáš Souček

Kdybychom chtěli sestavit seznam největších pověr v oblasti architektury a bydlení, na jednom z předních míst by se zcela určitě objevila ta, že rodinný dům a město jsou neslučitelné pojmy.

Touha po individuálním rodinném bydlení každoročně vyhání řadu lidí do okrajových částí měst. V případě Prahy se pak obvykle ocitnou v jednom z mnoha nově vzniklých satelitních městeček, nezřídka jen minimálně napojených na městskou hromadnou dopravu. A přitom Praha disponuje nádhernými vilovými čtvrtěmi–Ořechovkou, Hanspaulkou nebo Bubenčí. V jedné – i když ne tak proslavené lokalitě – na západním svahu nad Podolskou vodárnou zakoupil investor stavby, jíž se dnes budeme věnovat, pozemek s poněkud zchátralým rodinným domem, který se rozhodl odstranit a nahradit novostavbou vyššího standardu.

Beton a dřevo

Ke spolupráci oslovil AP ATELIER architekta Josefa Pleskota. Čtenářům Lidových novin je Pleskot dobře znám díky svým realizacímve veřejném prostoru – v této rubrice jsme již psali o úpravách Jeleního příkopu za Pražským hradem, úpravách koryta řeky Loučné v Litomyšli nebo o transformaci Dolní oblasti Vítkovice. Jeho ateliér však má za sebou rovněž několik realizací v oblasti rodinného bydlení. Zvlášť jedna z prvních porevolučních prací ateliéru – vila pro nejbohatšího Čecha ve Vraném nad Vltavou – si získala zasloužené pozornosti. Už v tomto případě Pleskot použil kombinaci betonu a dřeva a lícové zasklení betonové pracovny. Také co nejvíc propojil dům s venkovními terasami a zahradou. S týmiž charakteristikami jeho práce se setkáváme o téměř dvacet let později v Procházkově ulici.

Formálně se dům částečně inspiroval ve svém okolí. Jde o stavbu se třemi nadzemními a jedním podzemním podlažím. To je suverénně nejrozsáhlejší. Podzemní podlaží je umně skryto díky navýšení úrovně stávající zahrady o 90 cm oproti předchozímu stavu. Dochází tak k posílení pocitu soukromí, avšak nikoliv za cenu vytvoření masivní zdi oddělující dům od ulice, jak bývá u obdobně exkluzivních domů zvykem. Nadzemní část má v zásadě čtvercový tvar o půdorysném rozměru 13,5 x 13,5 metru. Na rozdíl od sousedů nemá dům šikmou střechu, ale okolí se snaží přizpůsobit pomocí řešení, které hojně využívala prvorepubliková architektonická avantgarda. Tedy skrze uskočené horní patro, které je tak logicky nejmenší a obsahuje hlavní ložnici s koupelnou. Díky tomu vzniká rovněž v posledním podlaží rozsáhlá terasa, na niž svítí slunce po celý den. Celková rozloha teras dosahuje takřka 150 metrů čtverečních, a zdvojnásobuje tak venkovní pobytovou plochu. Zahrada je totiž relativně malá, zato ale bezbariérově propojená s hlavním obytným podlažím, což kvalitu domu výrazně zvyšuje. S malou nadsázkou se dá říci, že pozemek je součástí interiéru.

Největší plus: přirozené světlo

Uvnitř je dům koncipován velkoryse. Patro je propojeno s přízemím pomocí převýšeného dvoupodlažního prostoru, jehož zábradlí v jedné části tvoří záda sedací soupravy. Nejsilnějším prvkem interiéru však není žádný detail, materiál nebo designový kus, ale množství přirozeného světla. Z ulice, tedy z jižní strany ho poskytují dvě velká okna. Schodišťová „věž“ navíc obsahuje jeden pozoruhodný detail: odpočívadlo schodiště, které se zde zatáčí do pravého úhlu, je prosklené, takže slunce z oken jím proniká do nižších podlaží. Naopak o konstantní světlost interiéru se stará prosklená fasáda na severní straně, která je ve vertikálním směru členěna masivním dřevěným rastrem. Jeden z pokojů v patře je zase opticky i fyzicky zvýšen pomocí kubického světlíku, který vstupuje do střešní terasy.

K domu přiléhá garáž pro dva vozy a venkovní přístřešek pro další. I garáž je prosvětlena pomocí horního světlíku a dalším oknem propojena s podzemím. To zase získává světlo pomocí takzvaných anglických dvorků, které jsou schovány v navýšené zahradě a přikryty roštem, po němž se dá chodit.

Nový dům s retroprvky

Známý brněnský architekt Petr Pelčák kdysi napsal, že „dům nemá do kontextu zapadat (jak bývá často zdůrazňováno příznivci zachování stávajícího stavu), ale má z kontextu vycházet“. Toto krédo myslím pro Pleskotovu realizaci platí beze zbytku. Z hlediska velikosti, umístění na pozemku i použitých tvarů – kombinace rovných a oblých částí v uliční fasádě – dům zcela respektuje svoje okolí. Jeho materiál, tedy beton a dřevo, ale také velké rozměry oken se zvýšenou zrcadlivostí a bez rámů objektu výrazně přidávají na monumentalitě a z kontextu ho naopak zcela vyčleňují. Tuto odlišnost pochopitelně ještě zesiluje novost a absence vzrostlých stromů na pozemku. Na ty si budou muset majitelé i náhodní návštěvníci pár let počkat.

FAKTA

Autoři: AP ATELIER, Josef Pleskot Zpracovatelé: Miloš Linhart, Josef Pleskot, Martin Slavíček, Petr Sýkora, Jiří Trčka, Zdeněk Rudolf Statika: RECOC, s. r. o. Návrh zeleně: Eva Vízková Investor a objednatel: Procházkova 3, s. r. o., Jan Jerie Developer: Crescon a. s. Studie: 2008 Dokončení: 2013

Řada lidí možná může dům označit za ultramoderní, a tím pádem nezapadající do víceméně neměnné zástavby se sedmdesátiletou historií. Není tomu tak. Dům v mnoha ohledech vykazuje prvky retrostylu. Navazuje částečně na brutalistní architekturu 60. let, podobně jako se nedaleko stojící dvojdům od stejných architektů pro jiného investora hlásí k avantgardním tradicím.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!