Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šaty šité na míru nemusí být ruinující investice, říká Rezková

Design

  7:08
Kateřina Rezková začínala v hudbením průmyslu a před lety se pomalu dostala k českému designu. To nejlepší a nejzajímavější z české scény sama vybírá do svého butiku Debut Gallery v centru Prahy. Při rozhovoru pro Lidovky.cz se rozpovídala o stereotypech a českém vkusu. Jak sama říká, zejména Češky hodně zpohodlněly v oblékání. „Zkuste si jeden den v týdnu obléknout šaty,“ vybízí Rezková.

Debut Gallery nabízí to nejlepší a nejzajímavější od zavedených i začínajících českých designérů. foto: Kristina Hrabětová

Lidovky.cz: Dříve jste bookovala koncerty a pomáhala s produkcí pro Dana Bártu a další, proč právě design a vlastní koncept store?

Projekt vznikl z nadšení a lásky k umění. Původní záměr byl podporovat mladé umělce a má preference byla výtvarné umění. Ale umístění naší galerie a složení zákazníků, kde převládají turisté, nahrávalo tomuto vývoji. Design a šperk byl tou nejlepší možnou cestou a upřímně, teď jsem za tento vývoj ráda. Práce nás nesmírně baví.

Konkrétní impulz byl ten, že mi chyběl obchod s přátelskou atmosférou. Kde se můžete kdykoli zastavit, kouknout, zeptat. Kde na vás prodavačka nebude koukat úkosem, jako jestli na to máte a že je to to posvátné umění. Cítila jsem potřebu přinést umělecké kousky blíže k zákazníkovi a trochu bořit ten posvátný nesmyslný odstup. Měli bychom s ním žít, užít si ho. Mám ráda věci s otiskem lidské, talentem osvícené ruky.

Majitelka Debut Gallery Kateřina Rezková.

Majitelka Debut Gallery Kateřina Rezková.

Lidovky.cz: V Debut Gallery prodáváte výběrový český design, od oblečení, až po šperky a doplňky. Podle čeho se rozhodujete, co budete prodávat?

Jsme lovci talentů. Já, moje drahá kolegyně Zuzana Holaňová a nově do vedoucího týmu příchozí studentka ČVUT Pavlína Fričová, hledáme jednoduše krásné věci. Koukáme pod ruce designérům a studentům. Velmi nám v tom pomáhají tolik zatracované sociální sítě. Vybíráme, testujeme.

Je úžasné sledovat jednotlivé reakce zákazníků. Přemýšlet o jejich dotazech a připomínkách a procházet vlastním “vzdělávacím programem” o spotřebním chování v tomto segmentu. Je to opravdu zábavné. Pro nás je nejvíce důležitá kvalita zpracování a materiálu. Čím dál méně přistupujeme ke kompromisům.

A naposledy je zde neméně důležitý faktor úspěšné spolupráce s autorem a tím je schopnost fungovat na sociální úrovni. Pohybuji se v uměleckém prostředí a již jste zmiňoval mou zkušenost s hudebním průmyslem. Takže jsem zvyklá na mnohdy komplikovanější osobnosti. Ale někdy to prostě přes tyto věci nejde.

Lidovky.cz: Ovlivňuje výběr i jméno autora, nebo se může prosadit i čerstvý absolvent umělecké školy?

Jméno výběr absolutně neovlivňuje. Nemám v tomto předsudky a nejsem při výběru poplatná PR. Vím jak celý mechanismus funguje a upřímně mi vadí všeobecná podlézavost publiku. Přesto, že jsem v první řadě obchodník, nebudu prosazovat “jméno”, když jeho popularita je živená tím, že má slavného bratra, nebo zvláštní zevnějšek a jeho práce není silná. Kalkul v tomto ohledu nemám ráda. Musická umění jsou tímto hodně zatížená, snobové a novináři většinou živí ty nepravé.

Lidovky.cz: Jaká je skladba zákazníků? Co nejvíce nakupují Češi a co turisti?

Naše Galerie se nachází v turistické oblasti, skladba zákazníků je 80 % turisti a 20 % místní. Turisti se rozhodují intuitivně a bez mediálního ovlivnění. Na tom je krásné sledovat, jak si samotné produkty stojí.

Češi jsou více ovlivněni marketingem, ale v tomto ohledu je to v pořádku. Silná jména, která zastupujeme, mají právem úspěch u českého i zahraničního zákazníka. Kdo se potkal s Janjou, už nemůže jinak než ji milovat i pro její drive a bohatou duši. Také je u nás úspěšný Rony Plesl, Zorya a v poslední době je naší superstar Milan Pekař a jeho vázy.

Krystalické vázy od Milana Pekaře

Krystalické vázy od Milana Pekaře

Lidovky.cz: Jak si produkty a jednotlivé designéry vybíráte? Chodíte po školách, nebo oslovují oni přímo vás?

Zatím více oslovujeme my. Což upřímně nechápu. Měla jsem pocit, že bude opačný tlak. U šperkařů je to v pořádku, ale co se týká oděvů, tak jsem hodně překvapená. Je to hodně těžkopádné. Díky lidem jako jsou pořadatelé MBPFW, se snad situace v budoucnu trochu změní, už teď v posledním roce je to lepší. Ale tady máme ještě co dohánět. Ale není to chyba tvůrců a pedagogů. Je to nezralost a hlavně velikost trhu.

Celý ten úžasný trend, kterým společnost právě prochází, přinese ovoce. Odpovědnost ke svému tělu, stravování, k životnímu prostředí, k širší rodině. Udržitelnost ve všech spotřebních ohledech. Doufám, že se časem tento trend rozšíří i dál napříč společností. Až budou i masy nasycené a začnou vyžadovat střídmou kvalitu. Je skvělé nechat si ušít šaty na míru. I já to zažívám nově. A nemusí to být ruinující investice.

Jak říkal děda - jedny boty, ale pořádný!

Lidovky.cz: Kdo jsou vaši favorité mezi českými tvůrci?

Janja Prokič, Zorya, Milan Pekař, Nasťa Aleinikava, Zuzana Kubíčková.

Debut Gallery nabízí to nejlepší a nejzajímavější od zavedených i začínajících...

Debut Gallery nabízí to nejlepší a nejzajímavější od zavedených i začínajících českých designérů.

Lidovky.cz: Některé kreace, zejména u šperků, působí, že jsou na úkor jistého komfortu. Nebo je to jen stereotyp, že co je hezké a kreativní není vždy nositelné?

Je to stereotyp. My jsme v tomto směru praktické a našim kritériem je i fakt, aby šperky i oděvy byly nositelné. Našim krédem je uvést tyto jedinečné kousky do běžného života. Chceme, aby se nosily a zdobily. Námi prezentované kousky jsou luxusním zbožím, které je nositelné a kombinovatelné s životem. Neprodáváme ryze sběratelské kousky.

A na druhou stranu, na ženy je kladen velký tlak a zejména Češky hodně zpohodlněly, aby mohly zvládnout celou tu nálož dne. Zkuste si jeden den v týdnu obléknout šaty. Trochu zpomalte.

Lidovky.cz: Nevkus a nekvalitní věci přetrvávají, nicméně pomalu se objevují náznaky, že Češi jsou troufalejší a vybíravější a chodníky nejsou nutně jen vždy přehlídkou nudy a šedi. Jak vy vnímáte styl a design? A myslíte, že jsou na tom Češi lépe než dříve?

Hlavně si myslím, že to chce klid a čas. Ano, když jdu na nákup do nákupního centra, nebo na výlet do ZOO, tak je mi líto invenčních, harmonii milujících lidí, kteří tvoří různé fashion story v časopisech na křídovém papíře. Jejich počínání se zdá naprosto marné.

Ale život je mnohem barevnější. Toto se časem podá. Přestaňme být přísní, uvolněme se a dejme tomu čas. Užívejme si krásu. Ať je esteticky vyjádřená, nebo skrytá v duši špatně oblečené bytosti.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická
Hardware technik a vývojář autonomních dronů

České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická
Praha
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat