Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
15. května 2015 7:08 Lidovky.cz > Relax > Design

Šaty šité na míru nemusí být ruinující investice, říká Rezková

Debut Gallery nabízí to nejlepší a nejzajímavější od zavedených i začínajících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Debut Gallery nabízí to nejlepší a nejzajímavější od zavedených i začínajících... | foto: Kristina Hrabětová

Kateřina Rezková začínala v hudbením průmyslu a před lety se pomalu dostala k českému designu. To nejlepší a nejzajímavější z české scény sama vybírá do svého butiku Debut Gallery v centru Prahy. Při rozhovoru pro Lidovky.cz se rozpovídala o stereotypech a českém vkusu. Jak sama říká, zejména Češky hodně zpohodlněly v oblékání. „Zkuste si jeden den v týdnu obléknout šaty,“ vybízí Rezková.

Lidovky.cz: Dříve jste bookovala koncerty a pomáhala s produkcí pro Dana Bártu a další, proč právě design a vlastní koncept store?

Projekt vznikl z nadšení a lásky k umění. Původní záměr byl podporovat mladé umělce a má preference byla výtvarné umění. Ale umístění naší galerie a složení zákazníků, kde převládají turisté, nahrávalo tomuto vývoji. Design a šperk byl tou nejlepší možnou cestou a upřímně, teď jsem za tento vývoj ráda. Práce nás nesmírně baví.

Konkrétní impulz byl ten, že mi chyběl obchod s přátelskou atmosférou. Kde se můžete kdykoli zastavit, kouknout, zeptat. Kde na vás prodavačka nebude koukat úkosem, jako jestli na to máte a že je to to posvátné umění. Cítila jsem potřebu přinést umělecké kousky blíže k zákazníkovi a trochu bořit ten posvátný nesmyslný odstup. Měli bychom s ním žít, užít si ho. Mám ráda věci s otiskem lidské, talentem osvícené ruky.

Majitelka Debut Gallery Kateřina Rezková.

Majitelka Debut Gallery Kateřina Rezková.

Lidovky.cz: V Debut Gallery prodáváte výběrový český design, od oblečení, až po šperky a doplňky. Podle čeho se rozhodujete, co budete prodávat?

Jsme lovci talentů. Já, moje drahá kolegyně Zuzana Holaňová a nově do vedoucího týmu příchozí studentka ČVUT Pavlína Fričová, hledáme jednoduše krásné věci. Koukáme pod ruce designérům a studentům. Velmi nám v tom pomáhají tolik zatracované sociální sítě. Vybíráme, testujeme.

Je úžasné sledovat jednotlivé reakce zákazníků. Přemýšlet o jejich dotazech a připomínkách a procházet vlastním “vzdělávacím programem” o spotřebním chování v tomto segmentu. Je to opravdu zábavné. Pro nás je nejvíce důležitá kvalita zpracování a materiálu. Čím dál méně přistupujeme ke kompromisům.

A naposledy je zde neméně důležitý faktor úspěšné spolupráce s autorem a tím je schopnost fungovat na sociální úrovni. Pohybuji se v uměleckém prostředí a již jste zmiňoval mou zkušenost s hudebním průmyslem. Takže jsem zvyklá na mnohdy komplikovanější osobnosti. Ale někdy to prostě přes tyto věci nejde.

Lidovky.cz: Ovlivňuje výběr i jméno autora, nebo se může prosadit i čerstvý absolvent umělecké školy?

Jméno výběr absolutně neovlivňuje. Nemám v tomto předsudky a nejsem při výběru poplatná PR. Vím jak celý mechanismus funguje a upřímně mi vadí všeobecná podlézavost publiku. Přesto, že jsem v první řadě obchodník, nebudu prosazovat “jméno”, když jeho popularita je živená tím, že má slavného bratra, nebo zvláštní zevnějšek a jeho práce není silná. Kalkul v tomto ohledu nemám ráda. Musická umění jsou tímto hodně zatížená, snobové a novináři většinou živí ty nepravé.

Lidovky.cz: Jaká je skladba zákazníků? Co nejvíce nakupují Češi a co turisti?

Naše Galerie se nachází v turistické oblasti, skladba zákazníků je 80 % turisti a 20 % místní. Turisti se rozhodují intuitivně a bez mediálního ovlivnění. Na tom je krásné sledovat, jak si samotné produkty stojí.

Češi jsou více ovlivněni marketingem, ale v tomto ohledu je to v pořádku. Silná jména, která zastupujeme, mají právem úspěch u českého i zahraničního zákazníka. Kdo se potkal s Janjou, už nemůže jinak než ji milovat i pro její drive a bohatou duši. Také je u nás úspěšný Rony Plesl, Zorya a v poslední době je naší superstar Milan Pekař a jeho vázy.

Krystalické vázy od Milana Pekaře

Krystalické vázy od Milana Pekaře

Lidovky.cz: Jak si produkty a jednotlivé designéry vybíráte? Chodíte po školách, nebo oslovují oni přímo vás?

Zatím více oslovujeme my. Což upřímně nechápu. Měla jsem pocit, že bude opačný tlak. U šperkařů je to v pořádku, ale co se týká oděvů, tak jsem hodně překvapená. Je to hodně těžkopádné. Díky lidem jako jsou pořadatelé MBPFW, se snad situace v budoucnu trochu změní, už teď v posledním roce je to lepší. Ale tady máme ještě co dohánět. Ale není to chyba tvůrců a pedagogů. Je to nezralost a hlavně velikost trhu.

Celý ten úžasný trend, kterým společnost právě prochází, přinese ovoce. Odpovědnost ke svému tělu, stravování, k životnímu prostředí, k širší rodině. Udržitelnost ve všech spotřebních ohledech. Doufám, že se časem tento trend rozšíří i dál napříč společností. Až budou i masy nasycené a začnou vyžadovat střídmou kvalitu. Je skvělé nechat si ušít šaty na míru. I já to zažívám nově. A nemusí to být ruinující investice.

Jak říkal děda - jedny boty, ale pořádný!

Lidovky.cz: Kdo jsou vaši favorité mezi českými tvůrci?

Janja Prokič, Zorya, Milan Pekař, Nasťa Aleinikava, Zuzana Kubíčková.

Debut Gallery nabízí to nejlepší a nejzajímavější od zavedených i začínajících...

Debut Gallery nabízí to nejlepší a nejzajímavější od zavedených i začínajících českých designérů.

Lidovky.cz: Některé kreace, zejména u šperků, působí, že jsou na úkor jistého komfortu. Nebo je to jen stereotyp, že co je hezké a kreativní není vždy nositelné?

Je to stereotyp. My jsme v tomto směru praktické a našim kritériem je i fakt, aby šperky i oděvy byly nositelné. Našim krédem je uvést tyto jedinečné kousky do běžného života. Chceme, aby se nosily a zdobily. Námi prezentované kousky jsou luxusním zbožím, které je nositelné a kombinovatelné s životem. Neprodáváme ryze sběratelské kousky.

A na druhou stranu, na ženy je kladen velký tlak a zejména Češky hodně zpohodlněly, aby mohly zvládnout celou tu nálož dne. Zkuste si jeden den v týdnu obléknout šaty. Trochu zpomalte.

Lidovky.cz: Nevkus a nekvalitní věci přetrvávají, nicméně pomalu se objevují náznaky, že Češi jsou troufalejší a vybíravější a chodníky nejsou nutně jen vždy přehlídkou nudy a šedi. Jak vy vnímáte styl a design? A myslíte, že jsou na tom Češi lépe než dříve?

Hlavně si myslím, že to chce klid a čas. Ano, když jdu na nákup do nákupního centra, nebo na výlet do ZOO, tak je mi líto invenčních, harmonii milujících lidí, kteří tvoří různé fashion story v časopisech na křídovém papíře. Jejich počínání se zdá naprosto marné.

Ale život je mnohem barevnější. Toto se časem podá. Přestaňme být přísní, uvolněme se a dejme tomu čas. Užívejme si krásu. Ať je esteticky vyjádřená, nebo skrytá v duši špatně oblečené bytosti.

tohTomáš Holý
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.