Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cennější než luxus může být sedět v džínách u kafe, říká šperkařka

Design

  6:40
Šperky by neměly člověka jen zdobit, ale měly by být i nositelem energie, říká Tereza Čermáková. Česká šperkařka se oboru věnovala několik let v italské metropoli. Nyní přesídlila do Prahy. V rozhovoru pro Lidovky.cz například říká, že s cenou většinou roste kvalita šperku, ne však nutně jeho krása. Což bohužel platí i o špercích vyhlášených značek.

Hidden je nejcennější prsten, který vyrobila šperkařka Tereza Čermáková. foto: Tereza Čermáková

Lidovky.cz: Studovala jste v Itálii šperkařství mimo jiné pod vedením Claudia Franchi, který navrhoval prsten pro papeže Benedikta XVI. Jak vás ve vaší práci ovlivnil?

Myslím, že Claudio Franchi byla jedna z nejvýraznějších osobností na římské Akademii módy, kde jsem obor design šperku studovala. Franchi je nejen velký znalec všech zlatnických technik, ale také výborný historik a kritik umění. Myslím, že mě hodně oslovil jeho pohled na šperk, jako na něco, co by nemělo člověka jen zdobit, ale především by to mělo být nositelem určité symboliky a vnitřní energie.

Šperkařka Tereza Čermáková

Lidovky.cz: Z Itálie pochází slavná šperkařská značka Bvlgari. Oslovuje vás takový to styl a luxus?

Studium v Itálii mi hodně změnilo pohled na tento typ šperku, který jsem dřív neměla ráda, ale postupem času jsem si k němu našla cestu a začal mne zajímat především z hlediska technického zpracování. Přeci jen jsem se pohybovala každý den po centru Říma, kde je zlatnictví na každém kroku a tím pádem jsem poctivě prohlížela všechny výlohy. Tyto historické šperkařské značky jako Bvlgari vyráběly v minulosti opravdu krásné věci. V posledních letech se mi ale zdá, že tak nějak ztrácejí svůj osobitý styl a pokud by na šperku nebylo napsané jejich jméno, už jen těžko bychom poznali, z jaké dílny šperk pochází.

Lidovky.cz: Kde hledáte inspiraci?

To neni jednoduchá otázka. Když se totiž podíváte na mé šperky, tak zjistíte, že tam nejsou žádné konkrétní tvary. Vždy se jedná o nějakou abstraktní formu. Pro mou práci jsou hrozně důležité pocity a emoce. Ty se snažím čerpat všude kolem sebe. Na výstavách, v přírodě, ve městě, mezi lidmi i v samotě. Snažím se sledovat život kolem a detailně pozorovat vše, co mne obklopuje.

Lidovky.cz: Nicméně na mě vaše šperky působí hodně futuristicky. Některé prsteny bych si dokázal představit ve filmu typu Vetřelec.

To máte pravdu. Určité šperky jsou tak trochu futuristické, čehož si všímají i samy zákazníci. Nemyslím si ale, že je to záměrné. Každopádně do svých šperků ráda vkládám určitý typ tajemnosti a tady jsme opět u emocí. Od tajemna je už potom jen krůček k něčemu nadpozemskému nebo futuristickému. Pro mne je vždycky zajímavé slyšet, jak mé šperky působí na ostatní lidi. Často tak slyším, že mé šperky jsou nejen futuristické, ale i erotické.

Ukázka z kolekce šperků Terezy Čermákové.
Ukázka z kolekce šperků Terezy Čermákové.

Lidovky.cz: Šperky, drahé kovy a kamení jsou spojovány s luxusem a bohatstvím. Jak vnímáte luxus?

Luxus je pro mne něco, co v podstatě nemá nějakou konkretní hodnotu. Řekla bych, že se jedná o nějaký uspokojivý pocit, který můžu mít v podstatě z čehokoli. Třeba když si na sebe vezmu roztrhané džíny a sednu si se šálkem kávy na první jarní sluníčko.

Lidovky.cz: Platí obdobně jako v módě, že kvalitní práce a hezký šperk jsou rovnítkem pro výrazně větší investici?

Co se týká kvality, tak to platí určitě. Pokud má někdo odvést práci kvalitně, tak to většinou znamená, že na ní stráví více času, což je spojené s větší investicí. Všichni ale asi víme, že se vyplatí investovat do nečeho, co sice stojí o něco více, ale také nám to podstatně déle vydrží. Hezký šperk rovná se větší investice, ale neplatí. Často vidím ve výlohách světoznámých šperkařů věci, které sice stojí spoustu peněz, ale do hezkého šperku mají opravdu daleko. V takovém případě se tam tak platí jen za značku a drahý materiál.

Lidovky.cz: Mnohé ženy mají vášeň pro prsteny a náušnice. Kolik jich máte vy? A nosíte jen vlastní práci?

Mám jich opravdu hodně. Nedokážu říct přesné číslo. Jsem na svých špercích přímo závislá. Jen těžko dokážu vyjít na ulici beze šperku. Ano, nosím své šperky. Je ale pár šperkařů, které obdivuji a od kterých bych si někdy ráda pořídila nějaký kousek.

Prsten Hidden

Lidovky.cz: Jak vypadá nejdražší prsten, který jste navrhla? Můžete jej popsat?

Je to takový mohutný, ale zároveň tvarově jednoduchý prsten. Jednoduchý ale jen na první pohled. Když si ho vezmete do ruky a prohlédnete si ho, tak zjistíte, ze na vás čeká uvnitř prstenu velké překvapení. Zároveň je to to úplný unikát, takže ten kdo si ho koupí, tak si může být jistý tím, že nikdo jiný na světě takový prsten nevlastní.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...