Pondělí 9. září 2024, svátek má Daniela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sdílené kanceláře pro náročné? Otevřelo butikové coworkingové centrum Base

Design

  5:51
Developerská společnost Penta Real Estate vyhlásila mezinárodní soutěž na podobu coworkingových kanceláří v Praze. S přehledem ji vyhrálo Studio Perspektiv, které vytvořilo takzvaný butikový coworkingový prostor pro náročné s názvem Base.

Kanceláře v jejich pojetí nejsou jen stoly a židle, ale i propracované komunitní zóny, do posledního milimetru dotažená ergonomie a kvalitní akustika. Toto osvědčené spojení uplatnili také v projektu první pobočky coworkingu BASE, která se v únoru otevřela nedaleko pražského hlavního nádraží v kancelářském komplexu Churchill I. foto: Studio Perspektiv

Kanceláře v jejich pojetí nejsou jen stoly a židle, ale i propracované...
Sdílené kanceláře pro náročné? Otevřelo butikové coworkingové centrum Base

Architekti Ján Antal a Martin Stára ze studia Perspektiv představili  komplexní pohled na sdílené pracoviště a koncept, který se uplatní v široké škále budov, od novostaveb až po historické a památkově chráněné objekty. 

Butiková atmosféra

Kanceláře v jejich pojetí nejsou jen stoly a židle, ale i propracované komunitní zóny, do posledního milimetru dotažená ergonomie a kvalitní akustika. Toto osvědčené spojení uplatnili také v projektu první pobočky coworkingu BASE, která se v únoru otevřela nedaleko pražského hlavního nádraží v kancelářském komplexu Churchill I. „Vytvořili jsme butikovou atmosféru, která se u coworkingových kanceláří tolik nevidí. Místy vám přijde, že jste v luxusním hotelu,“ popisují Antal a Stára.

Studio Perspektiv

Studio Perspektiv v roce 2015 založili architekti Martin Stára a Ján Antal. Působí v Praze a Bratislavě a zviditelnili ho zejména návrhy kanceláří pro české i mezinárodní společnosti. V roce 2020 například studio dostalo prestižní ocenění German Design Award za technologický hub ICT pro IT společnost EOH.

Architekti při navrhování vycházejí z potřeb komunit, kterým mají prostory sloužit. Kvalitní prostředí je podle nich základní kámen dobře fungujícího kolektivu. Ateliéru je blízká i udržitelnost a nadčasový design v prémiové kvalitě či chytré technologie. Věří, že prostřednictvím architektury je možné měnit společnost k lepšímu.

V přízemí najdete například velkoformátovou dlažbu, v jiných částech coworku zase dubovou podlahu a přírodní linoleum. V komunitních kuchyňkách použili architekti barevné keramické obklady s kontrastními dřevěnými spárovkami, v zasedacích místnostech zvolili odolné profilované sklo. 

„Jde o kvalitní materiály, které mají dlouhou životnost, a proto se nemusí tak často obnovovat. Nechceme, aby naše projekty generovaly zbytečný odpad,“ vysvětlují Antal a Stára.

Díla od lokálních designérů

„Inspirovali jsme se architekturou tržnic a interakcemi, které na tržišti probíhají. Lidé tu nakupují, prodávají a hlavně sdílejí. Tuto myšlenku jsme přenesli do pracovního prostředí. Chtěli jsme vytvořit pomyslný ‚creative market‘, kde budou lidé prodávat své myšlenky a obohacovat se nápady druhých. Zkrátka prostředí, které bude stimulovat kreativitu.“

Developerská společnost Penta Real Estate vyhlásila mezinárodní soutěž na...

Přibýt by měla také díla lokálních designérů, která jinak univerzální design zasadí do konkrétního města a prostředí. Nyní je k vidění třeba kolekce porcelánových objektů Hände Hoch! od ateliéru Qubus, skleněné vázy Bandaska od studia DECHEM, kolekce váz Nueevo od ateliéru LLEV, skleněné objekty Heritage od designéra Jiřího Krejčiříka nebo vázy BIG od legendy českého designu Jiřího Pelcla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!