Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Design

Současné umění je dostupnější. Profil sběratele se za posledních sto let změnil, nemusíte být milionář

Evžen Šimera | foto: Michal Ureš

Premium Rozhovor
Podpora umění by měla být nedílnou součástí našeho vzdělání a života vůbec. Současné umění je přitom ve světě i u nás nyní dostupnější než dříve a zájem o něj jen roste. Krom nových uměleckých přístupů se objevují i nové přístupy ve sbírání uměleckých děl. Jeden z nich reprezentuje mladá česká sbírka s názvem Koojon, za kterou stojí sběratelka Iva Bízová a kurátor Pavel Kubesa.

Profil sběratele se za posledních sto let hodně změnil. Na sbírání umění, designu nebo třeba starých bicyklů nemusíte být milionářem. Své o tom ví i Iva Bízová, která stojí za vznikem umělecké sbírky Kojoon věnované nejnovějším trendům v současném výtvarném umění. Kromě výše zmíněného sbírá i fotoaparáty a kamery Meopta a kabelková rádia Tesla.

Kryštof Kintera
Interiér s díly Juliuse Reichela

Tento rok se ale sběratelka zaměřuje na návštěvy ateliérů českých umělkyň, do kolekce Koojon tak přibyly 2 série děl umělkyň současné mladé generace, zatím konkrétně malby Alžběty Krňanské a sochy Terezy Štětinové, které se vyznačují specifickým ženským pohledem i svébytnou vnímavostí, která reflektuje jejich život i aktuální dění ve světě. Proč se vyplatí investovat do děl současných umělkyň a umělců a co to přináší celé společnosti? 

Lidovky.cz: V čem se podle vás role sběratele změnila?
Bízová: Myslím si, že sběratel umění má nyní větší možnost být v přímém kontaktu s umělci. Může navštěvovat ateliér nebo sledovat jejich práci online. Koojon vznikal intuitivně, vybírali jsme do sbírky díla autorů, kteří nás vizuálně oslovili a se kterými jsme si osobnostně rozuměli. Nejpočetněji zastoupená je v kolekci aktuálně generace absolventů pražské UMPRUM věnující se kontinuálně novým formám abstraktní malby. 

Jedná se o série obrazů od Davida Krňanského, Martina Lukáče, Matyáše Maláče nebo Julia Reichela, se kterými jsme stále v kontaktu. Tradičně si sběratelé kupují umění přes galeristu, staré umění se nakupuje přes aukční domy. Oslovit umělce napřímo je samozřejmě náročnější a je to větší práce, ale nás ten přímý kontakt baví. Nicméně i do Koojona jsme nyní přizvali kurátora Pavla Kubesu, který bude sbírku rozvíjet. Letošní rok jsme společně navštívili již několik ateliérů skvělých českých umělkyň na jeho doporučení.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!