Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Design

Současné umění je dostupnější. Profil sběratele se za posledních sto let změnil, nemusíte být milionář

Evžen Šimera | foto: Michal Ureš

Premium Rozhovor
Podpora umění by měla být nedílnou součástí našeho vzdělání a života vůbec. Současné umění je přitom ve světě i u nás nyní dostupnější než dříve a zájem o něj jen roste. Krom nových uměleckých přístupů se objevují i nové přístupy ve sbírání uměleckých děl. Jeden z nich reprezentuje mladá česká sbírka s názvem Koojon, za kterou stojí sběratelka Iva Bízová a kurátor Pavel Kubesa.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Profil sběratele se za posledních sto let hodně změnil. Na sbírání umění, designu nebo třeba starých bicyklů nemusíte být milionářem. Své o tom ví i Iva Bízová, která stojí za vznikem umělecké sbírky Kojoon věnované nejnovějším trendům v současném výtvarném umění. Kromě výše zmíněného sbírá i fotoaparáty a kamery Meopta a kabelková rádia Tesla.

Kryštof Kintera
Interiér s díly Juliuse Reichela

Tento rok se ale sběratelka zaměřuje na návštěvy ateliérů českých umělkyň, do kolekce Koojon tak přibyly 2 série děl umělkyň současné mladé generace, zatím konkrétně malby Alžběty Krňanské a sochy Terezy Štětinové, které se vyznačují specifickým ženským pohledem i svébytnou vnímavostí, která reflektuje jejich život i aktuální dění ve světě. Proč se vyplatí investovat do děl současných umělkyň a umělců a co to přináší celé společnosti? 

Lidovky.cz: V čem se podle vás role sběratele změnila?
Bízová: Myslím si, že sběratel umění má nyní větší možnost být v přímém kontaktu s umělci. Může navštěvovat ateliér nebo sledovat jejich práci online. Koojon vznikal intuitivně, vybírali jsme do sbírky díla autorů, kteří nás vizuálně oslovili a se kterými jsme si osobnostně rozuměli. Nejpočetněji zastoupená je v kolekci aktuálně generace absolventů pražské UMPRUM věnující se kontinuálně novým formám abstraktní malby. 

Jedná se o série obrazů od Davida Krňanského, Martina Lukáče, Matyáše Maláče nebo Julia Reichela, se kterými jsme stále v kontaktu. Tradičně si sběratelé kupují umění přes galeristu, staré umění se nakupuje přes aukční domy. Oslovit umělce napřímo je samozřejmě náročnější a je to větší práce, ale nás ten přímý kontakt baví. Nicméně i do Koojona jsme nyní přizvali kurátora Pavla Kubesu, který bude sbírku rozvíjet. Letošní rok jsme společně navštívili již několik ateliérů skvělých českých umělkyň na jeho doporučení.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se